Овај Београд ће без Косова и Метохије у Европску унију
П Р В И П О Г Л Е Д
БРИСЕЛ ТРАЖИ НОРМАЛИЗАЦИЈУ ОДНОСА БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ, А ПОДРАЗУМЕВА - ПРЕСТОНИЦА ДВЕ СУСЕДНЕ ДРЖАВЕ
- Изборе је заказала Атифете Јахјага, наравно у складу са уставним и другим законима државе којој председава. Ако би Срби учествовали на тим изборима, значило би то да се Србија повлачи с Космета
- Николић је изборе оценио као интерес земље и народа и поновио став да су важни због формирања Заједнице српских општина, а потом је одлучно Србима са Севера Космета поручио „да ће изборе спровести са њима или без њих”
- Учествоваће на тим изборима неки Срби, они који већ дуже шурују с Тачијем и његовим следбеницима. Косметским Србима, онима који су једногласно одлучили да бојкотују „албанске независне изборе”, остају - наде као барикаде. А сви би да им их сруше
Пише: Раде БРАЈОВИЋ
КАО непопустљива власт и непоколебљива опозиција и њихове завађене странке, у понечему и као оштро сукобљене државе или блокови, у Србији су се, не у некој дубокој прошлости, већ ових дана, суочили најзначајнији и највиши фактори једног истог система власти.
Да ствар буде гора и тежа, и чуднија, свима сем Србима, једни наспрам других стали су – они који то никада не би смели ни да помисле. Јер, на тај начин, српском неслогом, користе само противницима...
Реч је – погађате – о Косову и Метохији, а ради се о понашању које, ако не застане или се из основе не промени, може да неповратно легализује и формализује српско признавање независности албанске државе на територији Србије. Разбуктала се, наиме, неслога коју су потпалили државни врх Србије, председник и премијер, и њихови сарадници, с једне, и Привремена скупштина Аутономне Покрајине Косово и Метохија (ПСАПКиМ), са лидерима четири општине косместког Севера и свим косметским одборницима, с друге стране.
Мада су и раније, у овој и у свим владајућим гарнитурама које се памте, клијале не мале разлике између централних и косметских власти, садашња неслога је, чини се, посебно драстична, можда и по томе што је најглавнији и најјавнији медији, вероватно под утицајем управљача, подоста скривају, повише прећуткују и највише минимизирају. А, управо је то, само по себи, јак доказ да сукоб у српској кући може да угрози најважнији циљ актуелне власти – приближавање Србије чланству у Европској унији. Конкретније – до тренутка јесенско-зимске одлуке о отпочињању претприступних званичних разговора Србије и ЕУ, један, наравно најважнији услов, мора да буде остварен – потпуна нормализација односа, каже се, Београда и Приштине, а подразумевају престонице две суседне државе!
Нови заплет је почео баш од настанка овог поменутог и грђанима несвиклог и помало компликованог назива, ПСАПКиМ, коју су основали српски одборници с Космета, 4. јула, с потпуно одређеним циљем - да се супротставе спровођењу Бриселског спорзума. Београд не прихвата назив, не из звучних, већ суштинских разлога – Бриселски споразум је овој власти од историјског значаја. Њој је Србија у ЕУ приоритет над приоритетима. Важнији и од Косова и Метохије!
Иако ове, као и претходне власти то не кажу, а понављају, истина све ређе, да „Србија никад неће признати независноист Косова”, реалности свих збивања у троуглу Београд-Брисел-Приштина, са Вашингтоном изнад свих, потврђују управо такво сазнање. Сасвим одређено, показују то и све заоштреније српске противуречности, из дана у дан подстицане косметским локалним изборима, заказаним за 3. новембар.
То предизборно, све краће време, прецизније него икада досад, показује, да се о једном Космету, у једној Србији, воде две политике, потпуно међусобно различите – једну креира власт у Брограду, друга је дело косметских Срба, и северно и јужно од Ибра.
Од среде, кад су лидери косметског Севера, у Београду, разговарали са председником Никлићем и премијером Дачићем, до петка, кад су у, Звечану, посланици ПСАПКиМ-а једногласно „одбили званичан став државе Србије” да изађу на локалне изборе, прецизно се показала сва сложеност српских унутрашњих односа порема Космету. Једни једно, други друго, сажето, ево како:
За косметске Србе „локални избори” су неприхватљиви, јер су у супротности са Уставом Србије, законима Србије и Резолуцији 1244 Савета безбедности УН. На овој основи, која подразумева да је Косово и Метохија интегрални део Србије, косметски посланици, саопштењем и изјавама, надградили су и више разлога који оправдавају њихову одлуку.
Изборе је заказала Атифете Јахјага, наравно у складу са уставним и другим законима државе којој председава. Ако би Срби учествовали на тим изборима, значило би то да се Србија повлачи с Космета. Траже зато да се отклони застој у раду Уставног суда Србије, који би одгоиворио – да ли, уопште, Срби имају право да учествују у изборима које расписује друга, непризната држава.
Нелогично је и спровођење плана Мартија Ахтисарија који није прихватила ни Србија, ни УН. Коначно, речено је и оно најактуелније – изласком на косовске изборе, који они заказују, па никако нису статусно неутрални, сами Срби би затворили причу о статусу и сами признали независност Косова...
На овакве и сличне ставове, београдски државни врх, сутрадан по објављивању, није реаговао, па ни они нижег нивоа који су се жестоко, неки дан раније, супротстављали одлукама Приштине да гласачки листићи и сви други изборни материјали буду под знаком и печатом „Републике Косово” - Вулин је тада рекао да, у таквим условима, Срби не би изашли а изборе, а Оливер Ивановић је сугерисао одлагање гласања.
Ставове политичког и државног српског врха косметским посланицима пренео је начелник Косовско-митровичког округа, Раденко Недељковић, па су тако и београдски медији нешто сазнали. Дачић је, минуле среде, рекао да „Београд неће позивати на биралишта”, ако гласачки листићи „остану у форми” коју је предложила Приштина. Николић је изборе оценио као интерес земље и народа и поновио став да су важни због формирања Заједнице српских општина, а потом је одлучно Србима са Севера Космета поручио „да ће изборе спровести са њима или без њих”...
По свему што се чуло и прећутало уочи и после одлуке косметских Срба, ипак се чини да ће се албански локални избори одржати – онако како је одлучено у Бриселу.
Учествоваће и неки Срби, они који већ дуже шурују с Тачијем и његовим следбеницима. Косметским Србима, онима који су једногласно одлучили да бојкотују „албанске независне изборе”, остају - наде као барикаде.
А сви их руше.
Овај Београд ће остати на путу који води ка ЕУ. Испашће, такође, да је и председник Николић добро антиципирао оно што следи – избори са Србима или без њих.
Да ли је „или” већ избрисано из оне историјске синтагме: са или без Космета – у ЕУ!