Спрема ли се провала албанског „становништва” из јужне Митровице?
У БЕОГРАДУ БИЛИ И НАТО АДМИРАЛ КЛИНГАН И СЕКРЕТАР САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ РФ ГЕНЕРАЛ ПАТРУШЕВ
- Долазак на Косово припадника 525 борбено-извиђачке бригаде елитне америчке копнене војске са најбољом обуком, техником и ратним искуством може да буде фактор безбедносног ризика за стање на северу Косова, поготово ако добију задатак да херметички затворе везу Косова са Србијом
- Руска Федерација као пријатељ Србије има потребе да размени све информације и процене око могућих безбедносних ризика и опасности не само на Косову и Метохији већ и у региону
Пише: Томислав КРЕСОВИЋ, публициста
РАЗГОВОР министра одбране и првог подпредседникa владе Србије Александра Вучића са командантом здружених снага НАТО у Напуљу адмиралом Брусом Клинганом, као и са секретаром Савета безбедности Руске Федерације, генералом Николајем Патрушевом, представља тему од највећег интересовања и посебних закључака.
Оба сусрета министра Вучића указују на хитност и стратешку димензију.
Министар Вучић свој сусрет са адмиралом Клинганом усмерава у периоду када Србија очекује одговор из ЕУ у вези имплемнтације такозваног Бриселског споразума. НАТО је решен да да гаранције Србији и Србима на северу за безбедност, иако на Косово долазе елитне специјалне снаге за брзе интервенције које би могле да се нађу на северу Косова.
Да ли се можда очекује упад КПС и специјалне јединице „Роса” из јужне Митровице у северну или провала албанског „становништва” покренута екстремистима са могућим безбедносним ризицима - остаје као могућа дилема у јавности.
Београдска власт жели да НАТО, посебно америчке снаге, да буду гаранција стабилности на Косову, али се појачавају безбедносни ризици који могу да се отму контроли. Постоје опције да се у наредним недељама, током примене Бриселског споразума, изврши „превентивни” удар структура приштинске власти на север Косова и да се у „муњевитој акцији” изврши пуно интегрисање те територије под власт Приштине.
Долазак на Косово припадника 525 борбено-извиђачке бригаде елитне америчке копнене војске са најбољом обуком, техником и ратним искуством може да буде фактор безбедносног ризика за стање на северу Косова, поготово ако добију задатак да херметички затворе везу Косова са Србијом.
Али, можда буду и превентивне у спречавању „провале” екстремиста, односно уигране акције уласка албанских „грађана” са југа Митровице на север уз уклањање свих барикада.
Војни аналитичар Мирослав Лазански је написао: Основни задатак 525. борбено-извиђачке бригаде јесте рад на прикупљању свих обавештајних података на копну и у ваздуху, обавештајне анализе, контраобавештајни рад, електронски рат и подршка, обавештајне акције дугог домета. Припадници 519. обавештајног батаљона 525. бригаде „прославили” су се својевремено и тортурама над ратним заробљеницима у затвору Абу Граиб у Ираку. Иначе, они су специјалисти за ХУМИНТ и СИГИНТ операције, посебно за тренинг војних обавештајаца. Били су у Сомалији, у БиХ и већ раније на Косову. Уско и директно сарађују са америчким агенцијама ДИА и НСА. Командант им је потпуковник Кевин Мекаминч.
Долазак 525. борбено-извиђачке бригаде на Косово не значи да би та јединица евентуално и директно учествовала у сламању било каквог отпора Срба на северу покрајине. То није задатак 525. бригаде.
Они долазе да у региону буду „очи и уши” америчке копнене војске током следећих девет месеци. Зато и треба очекивати повећан број летова америчких беспилотних летелица над севером Косова и над југом централне Србије. Амерички обавештајци долазе и због Руса и Јужног тока, путеви гасовода увек се и обавештајно надгледају и прате. Вашингтон жели да се на време обавештајно лоцира, да све има под контролом. Ту је и обавештајна обука нове косовске војске, треба помоћи детету које сте породили, констатовао је Лазански.
генерал Николај Патрушев
Вучић је са генералом Николајем Патрушевом размотрио низ актуелних, али и стратешких питања сарадње војно-безбедносних структура две државе.
Руска Федерација као пријатељ Србије има потребе да размени све информације и процене око могућих безбедносних ризика и опасности не само на Косову и Метохији већ и у региону.
Русија са пажњом прати све опције кризе на Косову и Балкану као и могуће сметње и ризике у имплементацији Бриселског споразума који би били штетни по Србе на северу Косова и безбедност Србије.
Посебно је битно нагласити да је генерал Патрушев један од најближих сарадника руског председника Владимира Путина.
Треба подсетити да је Србија добила статус посматрача у Парламентарној скупштини Организације договора о колективној безбедности (ОДКБ), пошто је већ раније такав статус имала у Парламентарној скупштини Северноатлантског савеза (НАТО).
Сада је Србија у „сендвичу” две стратешке војне концепције која ће битно утицати на укупну геостраташешку „мапу” интереса Србије и САД и Руске Федерације према Србији.
Руски геополитички и војно-стратешки интереси су сплетени око реализације пројекта гасовода Јужни ток који је од националног значаја за Србију и геополитичког значаја за руску федерацију.