Траже да Црква позове народ да остане на КиМ, а да власт не чини ништа до одлуке Уставног суда

ЛИДЕРИ ЧЕТИРИ СРПСКЕ ОПШТИНЕ СЕВЕРА КОСОВА У ПЕЋКОЈ ПАТРИЈАРШИЈИ СА ПАТРИЈАРХОМ ИРИНЕЈОМ И СИНОДОМ СПЦ

Пећкa патријаршијa

  • Прихватили предлог врха СПЦ да све то што су му изнели „ставе на папир“ и што пре доставе, јер ће Патријарх и чланови Синода 13. фебруара имати разговор о КиМ са Томиславом Николићем и Владом Србије

        ЛИДЕРИ четири српске општине са севера КиМ данас су у Пећкој патријаршији посетили Свети Синод и Патријарха Иринеја.

       Незванично, у делегацији севера су били Славиша Ристић, Драгиша Миловић, шеф косовско-митровичког округа Раденко Недељковић и заменик председника општине Лепосавић. Што значи да оба председника из СНС нису била.

       Заменик председника општине Косовска Митровица Момир Касаловић о том разговору је рекао зa Факти:

       - Изнели смо Патријарху и члановима Синода ставове и забринутост коју делимо са народом: да актуелна власт крши Устав, да склапа споразуме који су противуставни и који су на штету Срба и који КиМ из дана у дан све више удаљују од матичне државе.

       Изнели смо низ проблема и указали да можда у будућности нећемо моћи много да утичемо на преговоре са ПИС на КиМ. Упозорили смо да ми нећемо бити сагласни са тиме што ради држава и да нећемо потписати сопствену смртну пресуду. Ми ћемо остати јединствени и тако покушати да дођемо до циља. А циљ је да избегнемо интеграцију у тзв. државу Косово. Колико ће нас држава у томе помоћи и следити - видећемо, али смо Синоду и Патријарху указали на блокаду у медијима и симптоматичне тонове који долазе из Београда. На сигнале који утичу на јединство које смо имали до сада.

       Синод нам је предложио да све то што смо изнели у слободном разговору пре 13. фебруара ставимо „на папир“, јер ће тада Патријарх и чланови Синода имати разговоре са врхом власти у Србији. Тако бисмо могли да тај наш писани документ - у коме ће бити све против чега смо и са чим се не слажемо – да искористе да на њих укажу и председнику државе и премијеру и ресорним министарима.

       Цео Синод, Патријарх и још двојица владика показали су разумевање за чињеницу да је био референдум, а после и митинг, којима смо желели да јавности укажемо да се не миримо са границом, да не желимо и не миримо се са границом између КиМ и остатка Србије, да не желимо никакве фондове у оквиру тзв. независне државе Косово, који би тобоже били за развој севера, већ желимо да се наше институције - које су једине и присутне на северу, ато су све оне институције које има свака општина у Србији – остану и да никако не буду називане паралелним, јер је њихов опстанак гарант да ћемо задржати народ и младе да остану и да се овде школују. Да овде раде и овде заснивају породице.

       Пред нама је важан посао да све ставимо на папир да би они у разговору са председником и Владом могли да те наше ставове истакну и да им дају своју подршку.

       Раденко Недељковић, шеф Косовско-митровачког округа открио је за Факти:

       - Пренели смо Синоду забринутост око дешавања на КиМ и тражили да СПЦ, као институција у коју српски народ има највеће поверење, охрабри народ и да га позове да остане на КиМ, јер је српски народ кроз историју имао и тежих искушења – али је успевао да опстане.

       Рекли смо да су преговори који се воде у Бриселу штетни по српски народ и да треба преиспитати ставове и даље преговоре и да треба сачекати и тражити да Уставни суд Републике Србије донесе коначну одлуку.

       Мислим да није било мимоилажења и да смо добили подршку за нашу борбу и мирни отпор.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари