Прво да се изјасни Уставни суд, а нове протесте ће организовати српске општине

ЗАХТЕВИ ОДБОРНИКА ЧЕТИРИ ОПШТИНЕ СА СЕВЕРА КОСОВА

ДРЖАВНОМ ВРХУ У БЕОГРАДУ

  • Ради се о покушају преваре српског народа и Србије. Очигледно је да се тражи индиректно признавање територијалног интегритета Косова а не тражење трајног решења за отворена питања између Срба и Албанаца, упозорили одборници
  • Затражили чврсте писане гаранције са највишег нивоа да ће грађани имати пуну слободу кретања преко прелаза на северу Косова, да могу слободно користити лична документа издата од стране Србије, регистарске таблице и друго и да се роба намењена за општине на северу Косова неће опорезивати и царинити од стране и за рачун приштинских власти
  • Славиша Ристић открио да је од Дачића и Николића затражено да подрже право Срба да наставе да се боре да грађани са Косова и Метохије остану грађани Србије а не самопроглашене државе Косово

        ОДБОРНИЦИ четири општине са севера Косова данас су на заједничкој седници затражили да се пре примене постигнутих бриселских споразума између Београда и Приштине о њима изјасни Уставни суд Србије.

       На седници која је одржана у Косовској Митровици 94 одборника из општина Косовска Митровица, Зубин Поток, Звечан и Лепосавић закључили су да не прихватају успостављање границе између Косова и централне Србије на прелазима Јариње и Брњак.

       У закључцима који су усвојени, истакнуто је да Технички протокол за имплементацију споразума о интегрисаном управљању прелазима (ИБМ) и упорно инсистирање за примену пилот пројекта на прелазу Јариње, касније и на Брњаку, упућују на закључак да је у питању покушај преваре српског народа и Србије.

       „Очигледно је да се тражи индиректно признавање територијалног интегритета Косова а не тражење трајног решења за отворена питања између Срба и Албанаца”, сматрају одборници.

       Они су истакли да је пре примене овог и других споразума неопходна оцена Уставног суда Србије о уставности постигнутих споразума из Брисела и донетих Уредби за њихово спровођење.

       Одборници су подржали захтеве да су неопходне чврсте писане гаранције са највишег нивоа да ће грађани имати пуну слободу кретања преко прелаза на северу Косова, да могу слободно користити лична документа издата од стране Србије, регистарске таблице и друго и да се роба намењена за општине на северу Косова неће опорезивати и царинити од стране и за рачун приштинских власти.

       У закључцима који су усвојени стоји и то да су грађани општина са севера Косова истрајни у намери да мирном и демократском борбом осигурају свој опстанак, основна људска права и заштиту својих националних интереса.

       Председник општине Зубин Поток Славиша Ристић информисао је пре усвајања закључака одборнике четири општине са севера Косова о састанку са државним врхом који су председници општина са севера покрајине имали у среду у Београду.

       Ристић је рекао да су он и његове колеге председнику Србије Томиславу Николићу и премијеру Ивици Дачићу пренели поруку да је за Србе на северу покрајине неприхватљива примена споразума који су штетни по њих и националне интересе.

       Ристић је казао да је од Дачића и Николића затражено да подрже њихово право да наставе да се боре да грађани са Косова и Метохије остану грађани Србије а не самопроглашене државе Косово.

       „Не смемо да се предајемо шта год да се догоди, ако успеју да наметну границу то није крај света. Морамо да наставимо борбу. Мислим да око 80 одсто људи са Косова нема ништа обезбеђено у централној Србији”, рекао је Ристић.

       Он је нагласио да су Срби од свих Влада у Београду очекивали неку врсту заштите, али и додао да „морамо да схватимо да ћемо морати и сами, јер доста тога зависи од нас, да ли желимо да останемо грађани Србије или не”.

       Ристић је истакао да Срби имају право да изаберу у којој ће држави живети као што су то урадили Албанци.

       „То значи да треба да задржимо јединство на нашим скупштинама општина и заборавимо да ли ће нам власт замерити или не”, рекао је Ристић.

       На седници је речено и то да ће ако буде потребе за протестима због примене договора из Брисела њих организовати скупштине општине са севера Косова.  

Срби упозорили да се не прави прелаз код Јариња 

       У МЕЂУЗОНИ између административних прелаза Рудница и Јариње, на месту где је предвиђено постављање монтажних објеката за интегрисано управљање прелазима (ИБМ), радници предузећа АД „Нови Пазар пут” обуставили су данас припрему терена због доласка представника Срба са севера на тај пункт.

       Представници локалне самоуправе са севера Косова и начелник косовско митровичког Округа Раденко Недељковић обишли су локацију у близини Јариња где су почеле припреме терена за постављање објеката потребних за ИБМ. Локацију која се налази између полицијског пункта Рудница и прелаза Јариње обишли су одборници четири општине са севера покрајине који су тамо отишли организовано након заједничке седнице одржане у Косовској Митровици, како би извођачу радова фирми „Нови Пазар пут” предали закључке са те седнице.

       На новом административном прелазу, који се налази на око 700 метара од Јариња, како јавља извештач Танјуга са лица места, могу се видети радници који раде на успостављању инфраструктуре неопходне за функционисање телекомуникација.

       На тој локацији тренутно нема ни грађевинских машина не зна се када ће се вратити. Тешким грађевинским машинама раније је изравњано земљиште поред пута Рашка - Лепосавић између два поменута пункта, а дотеране су и одређене количине шљунка.

       На лицу места налазе се и припадници српске жандармерије и саобраћајне полиције МУП-а Србије.

       Председник општине Славиша Ристић изјавио је новинарима да су одборници дошли до Јариња из два разлога како би извођачу радова доставили закључке скупштина општина и да их упозоре да то што раде, како они сматрају, раде против интереса српског становништва са севера Косова.

       Ристић је поручио, како је рекао, свима који имају намеру да спроведу споразум о ИБМ да грађани не могу дозволити да се праве границе између Косова и Метохије и централне Србије.

       Ристић је додао да ће грађани у том правцу искористити сва демократска права да мирним протестима не дозволе да их ико одваја од матице Србије.

       У Бриселу је раније договорено да ИБМ треба да почне да се примењује 10. децембра, за почетак на два од шест прелаза на административној линији која раздваја Србију од Косова.  

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари