Жива вера, братство и традиција: Руски дани у Кикинди

ОДРЖАН И НАУЧНИ СКУП „ПРАВОСЛАВНА МОНАРХИЈА 20. ВЕКА НА ПРИМЕРУ РУСИЈЕ И ЈУГОСЛАВИЈЕ“

Помен на обновљеном руском гробљу у Кикинди

  • У Народном позоришту одржан је концерт под називом „Музика Русије“. Програм су отворили бивши чланови елитне јединице „Спецназ“ из Москве и Санкт Петербурга, демонстрирајући део обуке и борбе прса у прса у чему им како кажу нема равних у свету а потом је наступио козачки ансамбл „Жива Рус“ из Москве где је публика неретко заједно певала са извођачима
  • Генерал Леонид РЕШЕТЊИКОВ: Кикинда је својевремено била центар руске емиграције. Наши сународници из Русије овде су нашли своје уточиште, добили су прилику да раде и стварају, да заснивају породице и рађају децу, и у неком смислу, Кикинда је постала руски град

        У ПЕТОЈ Недељи по Васкрсу Кикинда је била домаћин драгим гостима из Русије. Оба дана су била испуњена бројним догађајима и сусретима.

        Први дан манифестације почео је у Руском Селу крај Кикинде светом архијерејском Литургијом у храму Успења Пресвете Богородице коју су служили Њихова Преосвештенства Епископ банатски г. Никанор и Епископ средњоуралски г. Јевгеније.

        Саслуживали су протојереј ставрофор Недељко Васиљевић, протонамесник Бобан Петровић, протонамесник Вујадин Стокић, јереј Милан Петровић и потођакон Игор Станковић. Одмах после Литургије служен је помен на гробу Владимиру Зељинском, једном од најутицајнијих руских сликара који се обрео у овом месту након Првог светског рата а који је живописао поменути храм.

        Руско Село су основали Руси из Закарпатја, који су временом углавном хунгаризовани, поновна појава Руса у овом месту везана је за долазак емиграната белогардејаца после 1918. године.

        Потом су помен на обновљеном и освештаном руском гробљу у Кикинди служили Преосвећена господа Епископи банатски Никанор и средњоуралски Јевгеније уз саслуживање свештенства кикиндског намесништва и појање руског хора који су пратиле победоносне речи поздрава: „Христос воскресе!“ и одговори живе вере: „Ваистину васкрсе!“. Помену су присуствовали и припадници ветерана специјалних снага Руске Федерације и бројна руска делегација коју је предводио генерал Леонид Петрович Решетњиков.

        У вечерњим сатима у Народном позоришту одржан је концерт под називом „Музика Русије“. Програм су отворили бивши чланови елитне јединице „Спецназ“ из Москве и Санкт Петербурга, демонстрирајући део обуке и борбе прса у прса у чему им како кажу нема равних у свету а потом је наступио козачки ансамбл „Жива Рус“ из Москве где је публика неретко заједно певала са извођачима.

        Други дан за трајно памћење, била је недеља - Васкршњи дан када се у васцелој васељени служи Литургија. У храму Светих Козме и Дамјана, Литургију је служио владика Јевгениј уз саслуживање протојереја-ставрофора Бранка Попова, протојереја-ставрофора Арсена Виловски, протонамесника Миладина Спасојевића, протонамесника Бобана Петровића, протонамесника Слободана Дивљаков, јереја Мирослава Бубало и ђакона Ненада Савића.

        У поподневним сатима у Народном музеју је одржана научна конференција под називом „Православна монархија 20. века на примеру Русије и Југославије”.

        Конференцију је отворио руководилац руске делегације депутат Државне Думе РФ Михаил Дегтјарјев. Присутнима се обратио и генерал Леонид Петрович Решетњиков, а затим и историчар Александар Музафаров.

        Скупу су се обратили и истраживачи ове теме г. Михаил Смолин и гђа Милана Живановић, уз бројно присуство Кикинђана и гостију из Русије.

        Никита Бондарјев је на конференцији иступио са радом: „Улога и судба православне монархије у 20. веку. Краљ Александар Први Карађорђевић.“

        Скуп је испред суорганизатора организације „Наша Србија“ затворио г. Млађан Ђорђевић указујући на значај руско-српских веза.

        У истој установи уприличено је отварање изложбе фотографија руске уметнице Ксеније Симонове „Живела Србија“.

        Руска делегација и домаћини су обишли спомен-плочу Светом Јовану Шангајском, која је постављена на згради Гимназије у Кикинди прошле 2016. године.

        - Кикинда је својевремено била центар руске емиграције. Наши сународници из Русије овде су нашли своје уточиште, добили су прилику да раде и стварају, да заснивају породице и рађају децу, и у неком смислу, Кикинда је постала руски град, рекао је генерал Решетњиков.

        Српска Православна Црква | Дани Русије у Кикинди
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари