Вучићеви бриселски пријатељи потписали са Косовом Споразум о стабилизацији и придруживању

ПОТПИСНИЦИ СА СТРАНЕ ЕУ – ХАН И МОГЕРИНИ, А ОНА ЈОШ ОЦЕНИЛА ДА ЈЕ ТО „ЗНАЧАЈАН ДОГАЂАЈ”

Александар Вучић и Федерика Могерини

  • ФАКТИ: А Александар Вучић и остали не престају да тврде да је најважније што неколико земаља чланица ЕУ још не признаје шиптарску НАТО-државу! Ево доказа да то није никаква сметња. А и како би било кад су Вучић и Ивица Дачић Бриселским споразумом шиптарској Приштини широм отворили врата не само ЕУ?!

         КОСОВО и ЕУ потписали су данас у Стразбуру Споразум о стабилизацији и придруживању, а шефица дипломатије ЕУ Федерика Могерини (Federica Mogherini) оценила је то као значајан тренутак у односима.

         Споразум су потписали челница Европске службе за спољно деловање Могерини, европски комесар за преговоре Јоханес Хан (Јоханнес Хахн), косовски премијер Иса Мустафа и министар за придруживање ЕУ Беким Чолаку, како се види на фотографијама постављеним на друштвену мрежу Твитер.

         Могерини је на Твитеру навела да је то значајан догађај у односима ЕУ и Косова, Хан да представља прекретницу у односима, док је литванско министарство спољних послова Косову у упутило честитке.

         Са друге стране, члан косовског парламента и аналитичар Иљир Деда оценио је да потписивање ССП у складу са међународним прописима “јача субјективност, без обзира на текст” и да Косово неће скоро добити статус кандидата.

         ССП је први уговорни однос Косова и ЕУ.

         „То за нас представља веома важан споразум, јер отвара врата и другачију позицију економске сарадње са земљама Европске уније”, рекао је раније премијер Мустафа, и додао да је то “почетак дугог пута, који ће бити почетак пута Косова ка ЕУ”.

         Будући да Косово не признаје пет земаља чланица ЕУ, на почетку процеса одлучено је да ССП са Косовом не склапају земље чланице, као у случајевима других кандидата са Балкана, већ ЕУ.

         Унија је Лисабонским споразумом добила статус правног лица, а тиме и могућност да преговара о међународним споразумима.

         Споразумом се успоставља свеобухватан уговорни однос са ЕУ и њеним чланицама у којима су права и обавезе уговорних страна јасно дефинисани, као и оквир за праћење како по питању економске размене, тако и у области управљања државом, правне државе, људских права и правосудног система, који би требало постепено да се прилагођавају ЕУ.

         Савет ЕУ је у јуну 2013. одобрио отварање преговора о ССП са Косовом, након што је урађена студија изводљивости, а Европска комисија је ССП усвојила крајем априла ове године и упутила га Савету министара ЕУ, а земље чланице су на састанку припремног тела Савета зелено светло дале прошле седмице.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари