Вучић: Решење за Космет мора бити такво да нико не добије све, већ да обе стране добију довољно

ПРЕДСЈЕДНИК СРБИЈЕ ПРЕД ГС УН: ДОГОВОР ПРИШТИНЕ И БЕОГРАДА ОД ВЕЛИКОГ ЗНАЧАЈА ЗА БАЛКАН

* „Очекујемо да све велике силе схвате и подрже наше аргументе и да не подржавају аргументе и покрете који иду у супротном правцу, као што је то био случај од 1999. до 2008. године. Ми верујемо да имамо право да одлучујемо о нашој судбини и шта је најбоље за наш народ

* У Њујорку разговарао са премијерима Северне Македоније и Албаније са којима је планирано оснивање заједничког тржишта. Нагласио је да то заједничко тржиште није замена за Европску унију и да нико не треба да се плаши нове Југославије, већ да оно представља „изражавање наше бриге за нас док не завршимо евроинтеграције”

* Открио да се у Њујорку састао и с новим секретаром САД за националну безбедност, Робертом О'Брајеном, али није хтео да изнесе о чему су разговарали јер је састанак био „по правилима 'Четам хауса'

_______________________________________________________________________

        ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је у Њујорку да решење за питање Косова и Метохије мора да буде такво да ниједна страна не добије све, али да добије довољно, те да очекује да велике силе подрже аргументе Београда.

        Он је у обраћању Генералној скупштини УН истакао да то решење нико не жели више од Србије, зарад стабилности, те да је његова земља храбро, реалистично и са вјером почела да се бори за трајно рјешење.

        „Зато очекујемо да све велике силе схвате и подрже наше аргументе и да не подржавају супротну страну, као што је то био случај од 1999. до 2008. године. Ми верујемо да имамо право да одлучујемо о нашој судбини и да знамо шта је најбоље за наш народ“, рекао је Вучић.

        Он је истакао да Србија има отворено питање Косова и Метохије које највише оптерећује економски раст како у Србији, тако и у региону.

        „Као што је говорио Јован Дучић - да су непријатељи у ствари наши пријатељи који се разликују по томе што нас не схватају и што постоји одређени неспоразум. Ово је вишевековни проблем који се не може тумачити само кроз предрасуде, али ми смо уз веру почели разговоре с циљем постизања трајног решења", рекао је Вучић.

        Он је цитирао некадашњег америчког предсједника Џона Кенедија да се не може разговарати са људима који кажу „што је моје - моје је, а што је твоје - о томе можемо да разговарамо“, пренијели су београдски медији.

        Вучић је додао да Приштина једностраним потезима, попут увођења сто одсто такса на српску робу, све чини тежим, док је Београд умерено одговорио и није спроводио контрамјере.

        Oн је нагласио да је присуство Унмика неопходно, јер пружа сигурност Србима који живе на Космету.

        „Србија је испунила све из Бриселског споразума. Ми смо због косовских такса изгубили много новца (350 милиона евра до августа 2019.), али нисмо спроводили контрамере. Док се буде наставило тако, Косово ће бити полигон за интересе великих сила. Споразум Приштине и Београда је од великог значаја за стабилност Балкана и даље се боримо за решење косовског проблема“, рекао је Вучић.  

        „Србија бира независну спољну политику из тог разлога се нигде не кријемо”, додао је он.

        Вучић је у Уједињеним нацијама навео да Србија има све боље односе са САД, али да тежи побољшању односа са државама Африке, Азије и Латинске Америке. Он је поменуо и разговор са премијерима Северне Македоније и Албаније са којима је планирано оснивање заједничког тржишта.

        Нагласио је да то заједничко тржиште није замена за Европску унију и да нико не треба да се плаши нове Југославије, већ да оно представља „изражавање наше бриге за нас док не завршимо евроинтеграције”.

Србија неће три пута скупље плаћати

гас да би се неком додворила

        Председник Србије Александар Вучић је после данашњег говора у Генералној скупштини Уједињених нација (УН) изјавио у Њујорку да „свет припада слободним сувереним и независним земљама”, а говорио је и о утицају страних сила.

        Вучић је новинарима из Србије казао да му је двоје афричких министара пришло после говора да би му честитали и рекли да ће „гледати да разговарају о Косову”.

        „Мислим да смо послали јасну поруку и идеју, а то је да свет припада слободним сувереним независним земљама”, оценио је Вучић и додао да ће Србија сарађивати са свим земљама.

        Он је казао да Србија „неће плаћати три пута скупљи гас да би се некој земљи додворавала” и подсетио да Србија сарађује и с Русијом, и с Кином што је оценио као „политику прагматизма и слободарства”.

        Вучић је проценио да Србија никада неће остати „без уплива страних сила”, али да треба видети шта може сама да решава. Он је рекао да у свом говору није користио прилику да вређа било кога и да је говорио о политици компромиса, и када се ради о Косову.

        Председник је навео да је делегација Србије током три дана у Њујорку разговарала с представницима више од 100 држава, преноси Танјуг.

Американци питају за шта

нам је потребно оружје

        Председник Србије Александар Вучић је у Њујорку, изјавио да је после свог говора у Скупштини УН добио више аплауза од афричких и азијских земаља, него од српске делегације.

         „То је тако јер су људи жељни да чују глас храбраости”, оценио је Вучић свој говор у УН.

        Истакао је да је битно да се чује глас Србије, да се покаже да „имамо право да размишљамо о својој земљи”.

        Вучић је казао да када Србија жели да купи оружје „неки Американци” питају за шта јој је потребно, али, како је рекао, „ми смо суверена држава, ако погазимо међународно право онда нам реците”.

        Рекао је да се у Њујорку састао и с новим секретаром САД за националну безбедност, Робертом О'Брајеном, али није хтео да изнесе о чему су разговарали јер је састанак био „по правилима 'Четам хауса'.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари