Врховни касациони суд: Не сме се индексирати динарски дуг у швајцарским францима

ПОСТАЈЕ МОГУЋЕ И ОДЛАГАЊЕ ПРИНУДНЕ НАПЛАТЕ БЕЗ ПОЛАГАЊА ЈЕМСТВА

* Став: „Уговори ће се после утврђења ништавости клаузуле о индексацији, извршити конверзијом уз очување једнакости узајамних давања – тржишне вредности датог кредита утврђене на основу курса евра на дан закључења уговора и исплату камате у висини одређеној уговорима о кредиту исте врсте и трајања

* Александар ВУЧИЋ: Банке нису имале право да онда подигну онолико камате. Иако необавезујући, став суда сада је добар правац. У наредна два дана ће се у разговорима са представницима банака тражити најбоље решење за отплату кредита у францима. За грађане је важно да се обуставља принудна наплата“

___________________________________________________________________________

           ВРХОВНИ касациони суд Србије саопштио је данас да је заузео став да банке могу да уговоре валутну клаузулу у циљу очувања једнакости динарског износа кредита и враћених средстава која се индексирају у еврима, али да је ништава одредба уговора о кредиту о индексирању динарског дуга у швајцарским францима.

           "Ништава је одредба уговора о кредиту о индексирању динарског дуга применом курса швајцарског франка која није утемељена у поузданом писаном доказу да је банка пласирана динарска средства прибавила посредством сопственог задужења", наводи се у саопштењу тог суда.

           Додаје се да су банке пре закључења уговора кориснику кредита биле дужне да доставе потпуну писану информацију о свим пословним ризицима и економско-финансијским последицама које ће настати применом индексације домаће валуте у швфајцарским францима.

           Суд је закључио да уговор о кредиту производи правно дејство и након утврђења ништавости клаузуле о индексацији дуга применом курса швајцарског франка.

           "Уговори ће се после утврђења ништавости клаузуле о индексацији, извршити конверзијом уз очување једнакости узајамних давања – тржишне вредности датог кредита утврђене на основу курса евра на дан закључења уговора и исплату камате у висини одређеној уговорима о кредиту исте врсте и трајања", навео је суд.

           У парничном поступку у коме се одлучује о правној ваљаности уговора о кредиту, односно уговорне клаузуле о индексацији дуга у швајцарцима, суд ће на предлог тужиоца одредити привремену меру којом се даваоцу кредита забрањује реализација средстава обезбеђења, уколико већ није покренуто извршење.

           У случају када је, како се наводи, поступак извршења ради реализације средстава обезбеђења дуга из кредита већ покренут, суд односно јавни извршитељ ће на захтев извршног дужника одложити извршење без полагања јемства.

           Вучић: Став Врховног касационог суда је део решења које

                   су дужници у швајцарским францима тражили

           Став Врховног суда да је ништавна уговорна одредба о кредитима индексираним у швајцарским францима је део решења које су дужници тражили, рекао је данас за ТВ Прва председник Србије Александар Вучић.

           "Дакле за оне у поступку извршења поступак се прекида, било би добро да се изједначи судска пракса. Ово је добра прилика да разговоре наставимо и тражимо решење", рекао је он.

           Додао је да су "грађани који су узели те кредите наивни и добри, поштени грађани ове земље" и да су "били на неки начин преварени јер им је речено да им је у том тренутку то најбоље".

           Додао да је одлука државе да помогне задуженима у ЦХФ била веома тешка.

           "Али спремни смо да све прихватимо, банке нису имале право да подигну тада толико камате. Иако необавезујући, став суда сада је добар правац", рекао је он.

           Вучић је новинарима у Лозници рекао да ће се у наредна два дана у разговорима са представницима банака тражити најбоље решење за отплату кредита у францима.

           "За грађане је важно да се обуставља поступка принудне наплате", казао је Вучић.

           Истакао је да се нада да ће "једном за свагда" бити решена неправда која је начињена када је дозвољено да се грађани задужују по огромним каматама.

            (Бета)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари