Пуца ли Тадићева коалиција на отпору српског севера КиМ?

Седница скупштинског одбора за КиМ показала зашто је власт у паници уочи 9. децембра

* Већина чланова одбора критиковала шефа владиног тима за преговоре са Приштином Борислава Стефановића, упозоравајући да је оно што он ради против Устава и закона државе Србије

* Критици се придружили и државни секретар у Министарству за КиМ Звонимир Стевић и посланици са КиМ из ДС Драгиша Ђоковић и Смиљка Милосављевић, као и посланица Г 17+ Стојанка Петковић

* Председници четири општине са севера Косова прешли на терен уставног права и саопштили државном врху - да су ангажовали тим од тридесетак аквоката на челу са Гораном Петронијевићем и да су `заједно покренули кривично-правне и уставно-управне процедуре` како би заштитили КиМ као територију државе Србији. Такође: да разматрају подношење конкретних кривичних пријава против лица која сматрају најодговорнијим за кршење Устава поводом КиМ

         Досовска Србија целу деценију држи `велике седнице` на којима производи увек једно те исто: ЕУ-опијум за оне међу Србима којима је клепто-демократија важнија од Србије, а и онима који – као жене - `воле ушима`. Међутим, `мала седница` Одбора Народне скупштине за КиМ показала је власти Бориса Тадића да долази време када ће се у политику и националну судбину најдиректније умешати `мале седнице` и они које владајућа коалиција сматра `малим људима`.

         ПРВИ ПУТ су посланици владајуће коалиције и из редова опозиције били сагласни у главном. Зато су сложно критиковали шефа владиног тима за преговоре са Приштином Борислава Стефановића, упозоравајући да је оно што он ради против Устава и закона државе Србије. Посланици са КиМ из ДС Драгиша Ђоковић и Смиљка Милосављевић, као и посланица Г 17+ Стојанка Петковић такође су критиковали Стефановића.

         ПРВИ ПУТ је против његових активности – бар изван владе - био и државни секретар у Министарству КиМ Звонимир Стевић (СПС), док се са њим пре два дана – како ФАКТИ  незванично сазнају - на седници Владе сукобио други државни секретар Оливер Ивановић.

         ПРВИ ПУТ ресорни министар Горан Богдановић није имао шта каже Одбору  (чак је и пре краја напустио седницу),  док су оба његова државна секретара била мање или више несагласна са активностима Стефановића.

         ПРВИ ПУТ су политички представници косметских Срба били оволико тврди и непоколбљиви:  сложно су устали против активности и споразума које је  са Приштином постигао државни врх преко Стефановића, указујући да су ти договори против српских интереса на КиМ и против Устава и закона Републике Србије.

         ПРВИ ПУТ су председници четири општине са севера Косова прешли на терен уставног права и саопштили државном врху - да су ангажовали тим од тридесетак аквоката на челу са Гораном Петронијевићем и да су `заједно покренули кривично-правне и уставно-управне процедуре` како би заштитили КиМ као територију државе Србији. Такође: да разматрају подношење конкретних кривичних пријава против појединих лица која представници косовских Срба сматрају најодговорнијим за кршење Устава поводом КиМ.

         ФАКТИ: Територија сваке државе је једно од најосетљивијих питања из области материјално-правног суверенитета државе. Одлучивање о промени, а поготово о умањењу територије одређене државе одлучује се на најширем начину одлучивања, члан 8 Устава РС, одређује начин на који се то чини. То је анологно и одлучивању о промени устава. И подразумева референдум. Што значи да ни један државни орагани и ни један појединац не може о том питању ни на који начин одлучивати и са било киме склапати било какве споразуме. Понашање супротно томе представља извршење кривичног дела нарушавања неповредивости граница из члана 307. Кривичног закона РС за који је предивђена казна затвора од 3 – 15 година. То кривично дело је и у светском кривичном законодавству познатије као велеиздаја. Над овим чињеницама морали би да се замисле сви представници власти који одлучују о статусу КиМ.

         Седница Одбора је потрајала пуних пет сати.  

         Стефановића су бранили једино Нада Колунџија и Срђан Миливојевић.

         Сви присутни су изразили задовољство током седнице која је показала апсолутно јединство посланика владајуће коалиције  и из редоваопозиције о чему ће пред Борис Тадић морати веома да води рачуна.

Љубомир Краговић (Медија центар Београд)

         Ево шта је ФАКТИМА изјавио председник Одбора Љубомир Краговић:

         «Одбор је 11. 11. 2011. године добио први пут у писаној форми информацију о договорима у Бриселу (пре тога је расправљано о овоме само на основу усмених сазнања). Ова седица је спацифична јер сам позвао и све преседнике општина са Севера КиМ, начелника Косовско-Митровачког управног округа Раденка Недељковића, као и председника и потпредседнике Скупштине заједница општина АП Косово и Метохија. Расправа је била доста бучна и тешка. Говорила је већина присутних народних посланика и позваних на седницу. Карактеристично је да су сви који су говорили оптуживали Стефановића за лош рад и да не води добру политику. Указивало се да су његови договори из Брисела на штету Срба и државе Србије. Ово нису говорили само посланици опозиције већ и посланици његове странке, а и поједини чланови владе. Мислим на државног секретара Стевића.»

         Одбор је, према Краговићевим речима, а на предлог Немање Шаровића закључио да извештај преговарачког тима разматра и Народна Скуштина у пленуму.

         Од 15 присутних чланова одбора осам је подржало предлог Шаровића. Одбор броји 17 чланова.

 

Категорије: 

Коментари