Тадићу заврћу руке да се Србија одмах повуче са севера Косова?

ЂЕЛИЋ ПРИЗНАО ДА БРИСЕЛ И ВАШИНГТОН

ПОВОДОМ КиМ ВРШЕ НОВИ ПРИТИСАК НА СРБИЈУ

  • Реалност је да неке земље у овом моменту покушавају да убеде друге чланице ЕУ да се Србији и за добијање статуса кандидата поставе додатни услови – открио Ђелић
  • Једини услови који могу бити проблем су они који прелазе црвене линије наше државне политике око Косова
  • Раст евроскептицизма у Србији има веома штетне последице јер се веома брзо се урушава консензус око уласка у ЕУ
  • ФАКТИ: Докле ли ће само западни покровитељи власти у Београду – кад врше притисак и уцењују – бити „поједине земље“ и  „неке земље“?

        БЕОГРАД, (ФоНет) - Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић изјавио је да поједине земље покушавају да убеде друге чланице Европске уније да се Србији поставе додатни услови и за добијање статуса кандидата.

        "Реалност је да неке земље у овом моменту покушавају да убеде друге чланице ЕУ да се Србији и за добијање статуса кандидата поставе додатни услови", рекао је Ђелић у интервјуу за Пресс.

        Ђелић је казао да је порука Француске да ће се борити да не буде нових услова за кандидатуру, нити немогућих услова за почетак преговора, охрабрујућа.

        "Видећемо колико су Француска и још неке државе успеле да очувају интегритет европских интеграција, да оне буде објективно мерило достигнућа Србије и било које земље по унапред договореним условима", рекао је Ђелић и додао да очекује листу додатних услова за датум почетка преговора са ЕУ.

        Упитан који услови могу да се поставе Србији на путу ка европским интеграцијама, Ђелић је рекао да су "једини услови који могу бити проблем - они који прелазе црвене линије наше државне политике око Косова".

        "Нажалост, има и оних у Европи који мисле да можемо да наредимо Србима на Косову да укину демократски изабране институције и иду на изборе које би им организовала Приштина. То једноставно није могуће", истакао је Ђелић.

        Говорећи о порасту европскептицизма, Ђелић је рекао да су за то одговорне оне земље које су одлучиле да подрже једностране потезе Приштине, укључујући и употребу силе.

        "Раст евроскептицизма има веома штетне последице. Веома брзо се урушава консензус око уласка у ЕУ", оценио је потпредседник Владе Србије.

Неће бити ни поделе Косова, ни међународне конференције

АМБАСАДОР ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ

ДЕВЕНПОРТ ОТКРИО ОД ЧЕГА ЂЕЛИЋ СТРЕПИ

  • Очекује се да Београд успостави пуну кооперативност са Приштином

        АМБАСАДОР Велике Британије у Србији ,Мајкл Девенпорт, оценио је да је "реално очекивати да ће Европска комисија за неколико дана донети позитивно мишљење и препоруку" да Србија добије статус кандидата за чланство у ЕУ.

        Ипак, према његовим речима, очекује се да Београд успостави пуну кооперативност са Приштином кроз дијалог и да се мора водити у контруктивном духу, што је суштина, "заједнички став свих држава-чланица Европске уније и то ће бити оно на шта ће оне обратити пажњу".

        Подела Косова, како је рекао Девенпорт, није званичан став српске владе.

        "Позиција моје владе је да подела Косова није ни прихватљиво ни конструктивно решење. Овоме бих додао да је становиште британске владе да је статус Косова већ решено питање", рекао је Девенпорт и подсетио да је Британија признала Косово у његовим уставним границама у фебруару 2008. године и "не верујем да је реално очекивати да се та одлука може променити".

        Такође сматра да се, уместо спекулација "о некаквој међународној конференцији", треба фокусирати на практичне кораке који морају да се предузму како би се кроз дијалог нашла решења за практичне проблеме и тако унапредио живот грађана Косова - и то свих грађана Косова, укључујући и све тамошње мањине.

        Коментаришићи писање приштинских медија су недавно да се припрема нека врста специјалног статуса за српску заједницу на северу Косова, Девенпорт је подсетио да је "велики посао у том погледу већ обављен и садржан је у Ахтисаријевом плану за Косово".

       "Могуће је да неки људи нису у потпуности свесни да елементи тог плана предвиђају веома значајне гаранције за заштиту права српске и других националних заједница на Косову - у многим областима, као што су полиција, правосуђе, образовање, здравствена заштита и друге", закључио је Девенпорт.

Уколико жели кандидатуру, Београд ће морати да се повуче са севера Косова

А ПРИШТИНСКИ «ЕКСПРЕС»

ДЕШИФРОВАО И ЂЕЛИЋА И ДЕВЕНПОРТА

   Велике силе које подржавају независност Косова изаћи ће ових дана са јасним ставом да Србија не може да добије статус кандидата за ЕУ, ако претходно не испуни захтев да повуче своје институције са севера Косова

        ВЕРОВАТНО није нимало случајно што је приштински лист «Експрес»  управо сада објавио да ће «велике силе које подржавају независност Косова наредних дана предузети акцију како би спречиле да Србија добије статус кандидиата за ЕУ».

        Позивајући се на дипломатске изворе у Приштини, исти лист је написао да ће те државе изаћи са јасним ставом да Србија не може да добије статус кандидата за ЕУ, ако претходно не испуни захтев да повуче своје институције са севера Косова.

        "Састанак се припрема. Још није познато на ком ће нивоу земље бити представљене", објавио је «Експрес».

КУСТУРИЦА: За Космет се вреди борити

СЛАВНИ РЕЖИСЕР УВЕРЕН ДА СЕ СРБИЈА

НИКАД НЕ СМЕ ОДРЕЋИ СВОЈЕ ЈУЖНЕ ПОКРАЈИНЕ

        БЕОГРАД, (ФоНет) - Редитељ Емир Кустурица сматра да се за Косово вреди борити и да га се не треба одрицати ни по коју цену, али да не треба ни да се тражи дефинитивно решење, јер је оно немогуће.

        "Увек је Косово тема за коју се треба борити, зато што је питање митологије кључно питање опстанка једног народа", рекао је Кустурица у разговору за Политику и истакао да је Косово нешто чега се не треба одрицати "никада и ни по коју цену".

        Тешко је сада бити паметан, каже Кустурица, па рећи шта треба да се уради.

        "Некако ми се чини да, колико год територијално потрошен, толико вреди да се боримо за то и да не тражимо, јер оно је немогуће, дефинитивно решење. Да ли би било ваљано да се поделимо, да ли би било боље да учинимо нешто што у рукама светских моћника стоји као идеја, то не знам", навео је Кустурица.

        Он каже да не би био добар преговарач, "јер када бих ја то тамо преговарао, то би се завршило шамарима".

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари