Стојиљковић: Без новог пакета државне помоћи – Србија ће добити милион незапослених

НАГЛАСИО ДА ТРЕБА ПОМОЋИ ФИРМАМА ЧИЈА ПРОИЗВОДЊА ЈЕ ОПАЛА 15-20 ОДСТО

* Председник синдиката УГС "Независност" Зоран СТОЈИЉКОВИЋ: „Знам да је председник Србије Александар Вучић изјавио да држава више нема пара за помоћ привреди и да није време комунизма, али нисам знао да је Америка која помаже привреду комунистичка земља“

_______________________________________________________________________

        У СРБИЈИ ће на јесен бити око милион незапослених грађана ако држава не нађе начина да помогне привреди новим пакетом финансијске и друге врсте помоћи због кризе изазване пандемијом вируса КОВИД-19, рекао је данас председник синдиката УГС "Независност" Зоран Стојиљковић.

        "Социјално-економски савет (СЕС) тражи да се у Србији што пре формира нова влада и разговара о додатној подршци најугроженијим фирмама јер ће се без тога незапосленима од пола милиона придружити и више од 200.000 радника који ће остати без посла и око 100.000 повратника из иностранства", рекао је Стојиљковић који до пролећа 2020. године председава СЕС-ом.

        Додао је да први пакет помоћи привреди од пет милијарди евра није довољан и није био селективан, па су новац или олакшице добили и они којима није било неопходно.

        Стојиљковић је рекао да је држава требало да пружи новчану помоћ фирмама чија је производња пала 15-20 одсто, а не свима.

        "И друге земље су после пакета помоћи за прва три месеца кризе наставиле да дају подршку привреди", рекао је Стојиљковић.

        СЕС тражи од државе, према његовим речима, нову подршку компанијама по угледу на те земље које су наставиле да помажу привреду новим циклусом од још три месеца.

        "Знам да је председник Србије Александар Вучић изјавио да држава више нема пара за помоћ привреди и да није време комунизма, али нисам знао да је Америка која помаже привреду комунистичка земља", рекао је Стојиљковић.

        Он је рекао да "ова криза тражи другачије мере и да нико не говори о сидру којим би се задужење државе ограничило на 50 одсто бруто домаћег производа (БДП).

        Стојиљковић је оценио да морају да се, пре свега, преиспитају планови о "подизању јарбола и градњи фудбалских стадиона".

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари