Шта кажете за ресоре које ће у влади имати Александар Вучић?

У КОРЕН ТРЕБА ГЛЕДАТИ ДОК ЈОШ ИМА ВРЕМЕНА ЗА ТО

Превелика овлашћења за једног човека

Божидар ДЕЛИЋ, генерал у пензији  

• Министарство одбране има много ингеренција које су везане за Војску и Генералштаб, а уз то и ВОА и ВБА. То је много посла на дневном нивоу - преузимање и анализирање података - премного, да би министар преузео још и трећу обавештајну службу

• Цивилна контрола над Војском и службама није успостављена за све ове године, а са овако великим овлашћењима појединаца - сигурно је неће бити ни убудуће

        ПОД контролом министра одбране су увек биле две службе: ВБА и ВОА, али би по новом предлогу, Вучић координисао и деловање БИА.

        Плашим се да су то превелика овлашћења за једног човека, нарочито ако је то човек који, колико знам, нема никаквих професионалних и стручних предиспозиција.

        Вучића никада нису интересовали то министарство и та област. Макар не у време кад смо се познавали...

        Министарство одбране има много ингеренција које су везане за Војску и Генералштаб, а уз то и ВОА и ВБА. То је много посла на дневном нивоу - преузимање и анализирање података - премного, да би министар преузео још и трећу обавештајну службу.

        Заиста, то је превелики залогај!

        Када је реч о цивилној контроли, ње одавно нема.

        Цивилну контролу не остварује један човек, него парламент.

        Цивилна контрола над Војском и службама није успостављена за све ове године, а са овако великим овлашћењима појединаца - сигурно је неће бити ни убудуће.

Стратегија Министарства одбране важнија је од личности министра

Живадин ЈОВАНОВИЋ, бивши министар спољних послова

• Србији треба уравнотежена спољна политика која се неће ослањати само на једну војно-политичку групацију. Зато подржавам изјаве мандатара Ивице Дачића да политика Србије треба да буде просрпска

• Уз премијера и министра одбране, најважнији ресор припада шефу дипломатије. Ако се потврди избор Мркића, имаћемо искусног дипломату који ће спроводити уравнотежену, а не једнострану спољну политику окренуту према НАТО и Западу

        ТЕК кад се усвоји закон о министарствима, знаћемо који је тачно ресор бити надлежан за које државне функције. Али, и у овом часу могу да кажем да је за Министарство одбране најважнија стратегија за коју ће се држвава определити - то мора да буде учвршћивање војне неутралности!

        Наша неутралност је дефинисана у деклерацији Народне скупштине и са тог нивоа је треба уздићи на ниво уставног принципа. Ми смо мала земља и треба да у Уставу напишемо да ћемо спроводити мирољубиву политику у свим доменима.

        Уз војну неутралност потребна је и таква спољна политика - односно политика уравнотежених међународних односа.

        Уз премијера и министра одбране, најважнији ресор припада шефу дипломатије. Ако се потврди избор Мркића, имаћемо искусног дипломату који ће спроводити уравнотежену, а не једнострану спољну политику окренуту према НАТО и Западу!

        Србији треба уравнотежена спољна политика која се неће ослањати само на једну војно-политичку групацију. Зато подржавам изјаве мандатара Ивице Дачића да политика Србије треба да буде просрпска!

        Коалиција СНС, СПС, УРС и СДС ће одлучивати да ли ће Вучић имати под контролом све три обавештајне службе. Али, при том треба да избегну да пишу закон према личности(ма).           

        Закон треба да буде написан како то захтевају државне функције и заштита државних и националних интереса.

        Морамо се окренути унутрашњим ресурсима. Србији је набијен комплекс инфериорности сталном причом да смо пропали без страних инвестиција, да ништа не можемо сами и да морамо да чекамо да нам неко нешто удели. Десет година смо чекали датуме из Брисела уместо да се нешто радило са сопственим снагама - због чега би нас и Брисел више ценио.

Пуна капа - потпредседник владе и министар одбране!

Бранко КРГА, бивши шеф ВОС и начелник Генералштаба

• Лично, да сам на Вучићевом месту, не бих радо прихватио још неку дужност, тим пре што има много људи који су компетентни за поменуте дужности

• С друге стране, иако личи да ће Вучић имати превише овлашћења - питање је колика ће му овлашћења законом заиста бити дата. Број функција не значи аутоматски и много овлашћења

        ВУЧИЋ је потенцијално шеф партије, потпредседник владе и министар одбране. То кореспондира једно с другим и није проблем, али је нејасно како ће бити постаљена контрола служби безбедности.

        Јер, у закону о основним овлашћењима службе безбедности дефинисани су секретаријат и биро службе безбедности. Сад је питање: да ли ће председник да постави њега или некога другог на те дужности - то је неизвесно.

        Мислим да је потпредседник владе и министар одбране - пуна мера!

        Лично, да сам на Вучићевом месту, не бих радо прихватио још неку дужност, тим пре што има много људи који су компетентни за поменуте дужности.

        С друге стране, иако личи да ће Вучић имати превише овлашћења - питање је колика ће му овлашћења законом заиста бити дата. Број функција не значи аутоматски и много овлашћења.

        Уосталом, Вучићева овлашћења тек ће бити дефинисана законом.

Хоће ли бити контроле некога са оволиким овлашћењима?

Сава АНЂЕЛКОВИЋ, један од најпознатијих српских адвоката

• Видим из медија да под његовом ингеренцијом треба да буду и службе које се баве безбедношћу - у војсци и цивилу. Та овлашћења су врло деликатна и питање је - каква ће заправо бити кад их дефинише парламент

        ПРВО, Вучић још није постављен ни за потпредседника владе ни за министра војног.

        Друго, у парламенту тек треба да се донесе Закон о влади и о министарствима.

        Зато не треба да трчимо испред руде.

        Видим из медија да под његовом ингеренцијом треба да буду и службе које се баве безбедношћу - у војсци и цивилу. Та овлашћења су врло деликатна и питање је - каква ће заправо бити кад их дефинише парламент.

        Као професионалац, не бих ништа коментарисао пре него што будемо имали факте. Јер, Вучић у овом моменту није „патријарх“ него кандидат за „патријарха“.  

        И треће, јако је важно да ли ће постојати контрола рада онога ко има оволика овлашћења.

        Овлашћења без контроле недопустива су, поготово у 21.веку.

Шта ће Вучићу толико посла и овлашћења?

Милош КНЕЖЕВИЋ, главник уредник часописа Национални интерес

• Као што се види: нема кохабитације чак ни у оквиру мале коалиције социјалиста и напредњака. Сва моћ иде напредњацима - СНС има и председника државе и првог потпредседника Владе који још акумулира функције

• Шта ће то Вучићу? Разлози имају највише везе са прошлошћу - жели контролу над досијеима и информацијама које су прибављане док су радикали, а касније напредњаци, били у опозицији

        НИЈЕДАН други политичар није у таквој позицији као Вучић. Не заборавимо да је и лидер странке, коју је до јуче предводио председник Републике.

        Са иронијом можемо да се запитамо: какву моћ може да има министар војске и шеф обавештајних служби у оваквој Србији?

        Поготово што, као што се види, нема кохабитације чак ни у оквиру мале коалиције социјалиста и напредњака. Сва моћ иде напредњацима - СНС има и председника државе и првог потпредседника Владе који још акумулира функције.

        Шта ће то Вучићу? Разлози имају највише везе са прошлошћу - жели контролу над досијеима и информацијама које су прибављане док су радикали, а касније напредњаци, били у опозицији.

        Поред тога што ће бити шеф три обавештајне службе, изгледа да ће бити и секретар Савета за националну безбедност. То је тело које координише све те службе, тело којим председава председник Републике.

        До сада је - по аутоматизму - место секретара добијао човек који је водио Кабинет председника. Међутим, за тај положај је већ изабрана друга личност, па се закон мења тако да председник може да именује секретара - рецимо Вучића. Тако ће друге странке остати прикраћене у подели власти, ако се изузму скупштински одбори.

        Дакле, нема помака у транзиционом моделу. Покушава се да се власт концентрише у већој мери него пре, али да ли ће то да успе - зависиће од карактера и дужине мандата владе.

        Кад је реч о моћи, не треба да заборавимо ни то да у парламенту постоје 44 странке и 13 посланичких клубова, да је пола састава Скупштине је из Београда, а пола из региона. Дакле моћ је подељена у превишепартијском систему и велико је питање да ли ће моћи да се стабилише у овој социјалистичко-напредњачкој композицији.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари