Руска рубља ушла у банке и мењачнице Србије - шта се тиме мења, ко добија?

СА ПОЧЕТКОМ ТРЕЋЕГ ПРЕДСЕДНИЧКОГ МАНДАТА ВЛАДИМИРА ПУТИНА

Централна банка Руске Федерације

         СА ПРВИМ председничким мандатом Владимира Путина – Русија се подигла са колена. И економски и геополитички.

         Са другим Путиновим председничким мандатом се вратила у међународну арену као велика дава са глобалним интересима.

         Са трећим председничким мандатом Владимира Путина – руска рубља је ушла у банке и мењачнице Србије.

         Факти су питали своје саговорнике: шта се тиме мења, ко и зашто на томе добија?

 

Зоран ПОПОВ, економиста

Русија је моћна земља, а од уласка у ЕУ нема ништа још 10-12 година

         РУСИЈА је једна од најмоћнијих земаља света и не видим зашто се рубља не би котирала на нашим берзама. Досад је није било другачије зато што се код нас многе ствари не уређују на време!

         Треба да гледамо шта раде друге уређене земље и да то радимо, а ако се рубља може мењати у другим земљама, што није могла код нас?

         Да ли је ово сигнал Русији и сигнал о политици коју ће Србија да води? Сигурно.

         Али, независно од политике, Србија може да од овог потеза има користи. Русија је моћна земља, а ми ћемо, као што и сами видите, имати доста великих проблема да уђемо у ЕУ – лично не верујем да ће се то десити у наредних 10 до 12 година. А толико дуго времена наша земља не може да живи од тога што ће повремено да неки Филе дође и да нам каже шест лепих речи унакрст како смо се лепо показали.

         Хоћу да кажем да је дуг пут у ЕУ, да за то време треба живети и гледати свој интерес. Ако је наш итерес да одржавамо тесне везе са Бразилом, Кином, Индијом и Русијом, зашто не, кад су то моћне силе у свету.

         Ово је помак у том правцу. И то – добар помак у том правцу. На овај начин смо изразили свој интерес и не верујем да то много смета Бриселу, јер му није посебно стало до Србије.

         Рећи ћу још нешто као грађанин: кад 50 Шиптара или Рома оде из Србије у ЕУ, а Унија прети да ће нам због тога укинути безвизни режим. Па укините га већ једном... Много је ствари где нас ЕУ третира као другоразредну земљу и другоразредну нацију.

         Када је реч о сарадњи са Русијом, морамо да се боље организујемо, јер је она велика земља, а не Лихтенштајн. Сама Москва је дупло већа од Србије и морамо да имамо меру за то шта смо, ко смо и да се тако понашамо. А то подразумева да радимо све што ће нам донети макар и један динар користи.  

         Тако посматрам и одлуку о уласку рубље.   

 

Никола ФАБРИС, професор Економског факултета у Београду

Добра одлука јер размена са Русијом расте

         УКЉУЧИВАЊЕ рубље на листу девиза којима се може трговати представља уважавање реалности да је обим трговинске размене са Русијом све већи и да су све веће руске инвестиције.

         Таква одлука је добра јер банкама треба дати што већу слободу да се самостално определе којим валутама ће да тргују, а којима неће. Треба им омогућити и рубљу и друге валуте за које нађу интерес.

         Очекујем да ће и руска предузећа у трговини са нашим – као што то чине наша предузећа кад извозе производе и услуге - преферирати плаћање у евру или доларима. Зато не очекујем да ће доћи до већих промена на девизном тржишту.

 

Милојко АРСИЋ, професор Економског факултета у Београду

Ово је порука да се прихватају и Русија и њена валута

         ОВО не значи да ће значајнија средства бити пласирана у рубљама, већ је реч више о симболичној поруци него о улагању у рубљу као у средство осигурања.

         Рубља ће у Србији по значају бити мања од јапанског јена или швајцарског франка, али је ово порука да се рубља прихвата као стабилна валута а Русија - као значајна земља. Мада, колико ми је познато, ни друге централне банке не држе девизне резерве у рубљама.

         Зато верујем да ће ово бити више симболичка вредност него што ће утицати на стабилност девизних резерви и НБС. Али би са становишта стабилности то било тешко критиковати када узмемо у обзир колико је евро стабилан. Јер, већ се воде дебате о томе да ли ће уопште постојати за годину или две, а камоли нешто друго.

 

Горан НИКОЛИЋ, економиста

Сад се уштеђевине могу држати, поред долара и евра, и у рубљама

         СА АСПЕКТА обичног човека – који путује да рецимо ради у Русији, као и са аспекта предузећа која раде са Русијом, ово значи олакшицу.

         Грађани који раде у Русији до сада су имали двоструки трошак приликом конверзије новца, и то при релативно неповољним курсевима. Прво морате да промените долар или евро у динаре, да из долара или евра уђете у рубље, а овако ће то бити директно. У земљи то не морате да радите на аеродрому где је јако скупо, јер су вам тамо одмах потребне рубље, већ овде у мењачници по повољним курсевима. То је велика предност, на пример за наше грађевинце.

         Иста предност ће бити и за руска предузећа која су до сада углавном морала да претварају свој новац у доларе, па овде у динаре, као и за наша домаћа предузећа која су динаре мењала за доларе.

         Ово је, међутим, и уступак Русији. Зашто? Зато што Москва жели да интернационализује своју валуту, да буде што више коришћена у другим земљама.

         Русија и Кина су већ постигле такав споразум, као и Кина и Јапан, прави се и такав споразум који ће бити на нивоу БРИК-а. Свака велика земља жели да се њена валута користи и у другој земљи па ће за Русију ово бити велика ствар – у Србији ће рубља имати статус конвертабилне валуте. А конвертабилних валута у Србији сад нема много пошто је евро заменио 17 валута.

         Иако је ово уступак за Русију, за Србију то није ништа лоше, јер је рубља стабилна валута, која је у последњих 10 година ојачала према долару 2,4 одсто и ослабила према евру 20 одсто (после пада 2008, а после тога је опет била стабилна). А динар је ослабио према евру дупло!

         Руске девизне резерве су 530 милијарди долара, а земља која има такве девизне резерве (наше су 10 милијарди евра) има јаку валуту.

         Русија последњих година одржава тзв таргет 35, односно средњи курс између долара и евра (када се сабере колико се плаћа рубаља за долар и евро па се подели на два) износи 35 рубаља.

         Рубља је стабилна, а држали паре у доларима, рубљама или еврима – свеједно вам је. А Русији, као и Кини, одговара да почне да интернационализује своју валуту и да је прошири ван Заједнице независних држава.   

 

Милан КОВАЧЕВИЋ, консултант за страна улагања

На потезу су пословни људи

         ДОБРО је што је ово урађено, иако у почетку неће имати посебан ефекат, јер се наша трговина обрачунава у еврима и доларима.

         Озбиљније трговине у рубљама сада нема, али ово може да помогне да се то промени. Свако олакшање и отварање нових могућности је добро и не треба га нападати. Наш интерес је да олакшавамо, поједностављујемо и појефтињујемо трговину са свим земљама.

         Овај потез је дошао на таласу идеја да се у већој мери развијају економски односи са Русијом. Али, то све нема великог значаја јер је једна ствар шта политичари причају, а друга је ствар шта ће пословни људи урадити.

         Дакле, сада су они на потезу.

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари