Председнички кандидат Двери Владан Глишић

УЗ УПОЗОРЕЊЕ ДА ЈЕ ТАДИЋЕВА НАМЕРА ДА ДОБИЈЕ И ТРЕЋИ

ПРЕДСЕДНИЧКИ МАНДАТ У ОЧИГЛЕДНОЈ СУПРОТНОСТИ СА  УСТАВОМ

   Владан Глишић

  • Глишић истакао да ће његова улога као кандидата бити да пре свега помогне кампању Двери за парламентарне изборе и да делегитимизује председничке изборе
  • Бошко Обрадовић оценио да се потез Бориса Тадића  не може означити као „скраћење мандата“, јер је тај термин непознат нашем уставном систему, већ да је реч о подношењу оставке
  • Академик Коста Чавошки: Да је Тадић поднео оставку због неспособности да обавља функцију, то би било - оценио је Чавошки - примљено са великим разумевањем, будући да су и лаици, а не само лекари, запазили да му је здравље озбиљно нарушено. Да је поднео оставку због осећања кривице и одговорности због очигледних неуспеха у политици коју је водио, то би у јавности било примљено као високо моралан чин и другима пример за углед

        ДВЕРИ - ЗА живот Србије истакле су члана свог најужег руководства Владана Глишића за кандидата за председника Србије.

        Представљајући Глишића на конференцији за медије, говорили су - поред самог председничког кандидата Двери - и академик Коста Чавошки и Бошко Обрадовић.

        Обрадовић је оценио да се потез Бориса Тадића не може означити као „скраћење мандата“, јер је тај термин непознат нашем уставном систему, већ да је реч о подношењу оставке. Скренуо је пажњу јавности да је због оваквог понашања режима време за кандидатуру свега седам дана, што по његовом мишљењу има за циљ додатно онемогућавање појављивања других опонентних кандидата Борису Тадићу.

        О томе како је институт „оставке“ злоупотребљен говорио је академик Коста Чавошки, нагласивши да по Уставу Републике Србије, председник може да поднесе оставку само у два случаја:

   Коста Чавошки

        • Из разлога неспособности обављања ове фукције због угроженог физичког и менталног здравља, и

        • Из разлога осећаја одговорности за почињене грешке током вршења власти.

        Тадић није поднео оставку ни из једног од ова два разлога, већ да би себи удесио најповољнији тренутак за сопствену кандидатуру, објаснио је академик Чаовошки.

        Да је Тадић поднео оставку из првог разлога, то би било - оценио је Чавошки - примљено са великим разумевањем, будући да су и лаици, а не само лекари, запазили да му је здравље озбиљно нарушено. Да је поднео оставку због осећања кривице и одговорности због очигледних неуспеха у политици коју је водио, то би у јавности било примљено као високо моралан чин и другима пример за углед. Он је, међутим, поднео оставку у последњи могући час да би самом себи као кандидату наместио најповољнији тренутнак за учешће на председничким изборима. А таква сврха оставке је очигледно противуставна, што се лако може показати.

        Важећи систем власти, утврђен Уставом од 8. новембра 2006. године, није парламентаризам - указао је академик Чавошки - него мешовити систем власти, који се још од Де Гола и француског Устава из 1958. године назива и полупредседничким системом. У таквом систему намерно је утврђена различита дужина парламентарног и председничког мандата, да би се у дужем периоду времена избегао тзв. interregnum - стање у којем је кључним државним органима (парламенту и председнику републике) истекао мандат, а нови још нису изабрани. Из тог разлога важећим Уставом је у нас утврђено да мандат председника Републике траје 5 година, а народних посланика 4 године, тако да се тек сваких 20 година може догодити да се у исти мах одржавају и парламентарни и председнички избори. А како се због пада или оставке Владе парламентарни избори могу и раније одржати, мало је вероватно да би до ове коинциденције парламентарних и председничких избора могло доћи и двадесете године по ступању на снагу важећег Устава.

   Чавошки, Глишић и Обрадовић

        Уз то се у полупредседничким и парламентарним системима традиционално примењују битно различита мерила за подношење оставке председника републике и владе, која доводи до превремених избора. У начелу, нагласио јеЧавошки, председник републике никада не може подносити оставку да би себи удесио најпогодније време за свој излазак на председникче изборе и добијање још једног председничког мандата, и то се, колико је то нама познато, никада није догодило ни у једном добро уређеном полупредседничком систему. За владу, међутим, важе правила која су примерена парламентаризму,  па стога она у свако доба може поднети оставку и тиме изазвати превремене парламентарне изборе ако процени да тиме има веће изгледе да победи. Тако је Маргарет Тачер после победе над Аргентином у рату за Фокландска острва одмах расписала превремене парламентарне изборе и надмоћно победила. Стога би се у нас парламентарни избори могли расписати и раније, иако то није учињено, док се оставка председника Тадића није смела злоупотребити да би се истовремено са парламентарним одржали и превремени председнички избори и да би се он на њима надметао за трећи председнички мандат.

        Коначно, наставио је Чавошки, Тадићева намера да на превременим председничким изборима добије и трећи председнички мандат  у очигледној je супротности са важећим Уставом, чијим је чланом 116 ставом 3 изричито утврђено да „нико не може више од два пута да буде биран за председника Републике“. Једва да треба рећи да је Тадић већ два пута биран за председника Републике, те да стога не може за тај државни положај бити биран и трећи пут. Приликом доношења Устава од 8. новембра 2006. године он је то добро знао, па се стога побринуо да само у свом случају обеснажи ову уставну забрану. То је учињено Уставним законом за спровођење Устава Републике Србије, који је донет 10. новембра 2006. године, два дана после доношења важећег Устава. Чланом 18 овог Уставног закона, који има карактер интерпретативне одредбе, речено је да ће се „избор председника Републике из члана 3 став 2 овог закона  (до 31. децембра 2007. године) сматрати првим избором у смислу члана 116 став 3 Устава“. Био је то прави lex individualis јер се искључиво тицао Бориса Тадића, који је имао већ један председнички мандат пре доношења Устава 2006. године.

        Овај lex individualis - члан 18. Уставног закона за спровођење Устава Републике Србије - јесте противуставан, пошто се члан 116 став 3 овог Устава, који забрањује трећи председнички мандат, могао укинути или изменити само на начин који је овим Уставом предвиђен за промену Устава (члан 203). Наиме, да би се променио члан 116 став 3, којим се уређује власт, сходно члану 203 ставу 7 и 8 Устава, била је потребна не само одлука двотрећинске већине од укупног броја посланика, него и потврда већине бирача који су изашли на републички референдум. Приликом доношења поменутог Уставног закона никаквог референдума није било, што значи да је он акт ниже правне снаге од Устава, те да се њиме није могла суспендовати и променити ни једна одредба важећег Устава.

        Владан Глишић, кандидат Двери на председничким изборима, истакао је да ће његова улога као кандидата бити да пре свега помогне   кампању за парламентарне изборе Двери и да делегитимизује председничке изборе.

Биографија Владана Глишића

        Рођен je у Приштини 26. августа 1970. године. Најстарији од четворо деце Негослава и Зорке.

        Основну школу и гимназију завршио je у Аранђеловцу, а Правни факултет и правосудни испит у Београду.

        Професионална каријера:

        • У Општинском суду у Аранђеловцу

        • У Ортопедском предузећу Рудо у Београду - директор правне службе

        • Правни саветник у Центру за велике пореске обвезнике при Министарству финансија Србије

        • Заменик јавног правобраниоца Градске општине Раковица.

        У политички живот Србије укључио се са седамнаест година, када постаје један од последњих политичких затвореника и осуђеника у СФРЈ: 1987. године Државна безбедност га хапси и затвара у Окружни затвор у Петровцу код Крагујевца због оснивања и деловања тајне омладинске антикомунистичке организације српских националиста.

        Учествовао у студентским протестима 1992. и 1996. године.

        Сарадник је Српског сабора Двери од 2001. године, а активно укључен у рад организације од 2003. године. Члан руководства Двери - ЗА живот Србије. Ожењен.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари