Власт признала да ће бити задовољна ако на Косову и Метохији „нешто добије“

НОВА ТАДИЋЕВА ПРИЗНАЊА: Пут Србије ка ЕУ

не би се убрзао уколико би се одрекла Косова и Метохије (1)

  • Тренутно се међу државама ЕУ води дипломатска борба да ли треба Србији одобрити кандидатру јер има појединих држава које се томе противе (2)
  • Уверен сам да са Косовом можемо да решимо проблем, не признајући независност, чак ни делића Косова, али се поставља питање да ли је и албанска страна спремна за то, јер они само желе независност
  • Уверен сам да је могуће решење у оквиру постојећих политичких архитектура, иако је у Европи овладао страх да Србија тежи подели
  • Решење за Косово мора да подразумева четири тачке: статус севера Косова, гаранције за Србе јужно од Ибра, заштиту манастира и светиња, као и имовине
  • Моја је обавеза да у овој генерацији решимо проблем Косова, а не да новој генерацији препустимо проблем који не „да гори, не ври“ (3)
  • Србија се у дијалогу са Приштином, према речима Тадића, бори да нешто добије, јер је држава годинама непрекидно губила када се говорило о Косову (4)
  • Фактu: Владајућа коалиција јавно признаје да је капитулирала и да ће у име Србије бити задовољна ако „нешто добије“ - Тадићеве „четири тачке“ само су услови за признање НАТО-Косова
  • Фактu: Наша трагедија и јесте у томе што је КиМ свих последњих година већи међународни „приоритет“ за Русију него за нашу власт, па Москва у Београду нема партнера чију би историјски релевантнију, националнију и далекосежнију позицију могла да подржава остајући на терену међународног права
  • Фактu: Трагично је што председник Србије не разуме да је „проблем КиМ“ трансгенерацијски проблем, да га не може решити једна генерација, поготово ова којој је извана наметнута „елита“ од које се ултимативно тражи да капију тврђаве отвори изнутра, и да је - сасвим обрнуто - нека врста мисије ове генерације да могућност решавања сачува за следеће генерације - у томе је основни Тадићев разлаз са националном историјом и трендовима у међународним односима

       БЕОГРАД, (ФоНет) - Председник Србије Борис Тадић упозорио је да се пут Србије ка чланству у Евопској унији (ЕУ) не би убрзао, уколико би се одрекла Косова и Метохије.

       „Та дилема се поново поставља у нашој јавности, да ли бисмо добили неку корист? Не бисмо је добили“, нагласио је Тадић у емисији „Став Србије“ на Првој српској телевизији.

       Тадић је рекао да 9. децембар није одлучујући датум, иако се тада доноси одлука о кандидатури Србије, али је истакао да је ЕУ најбоље решење од свих постојећих која су пред Србијом.

       Реформе које спороводимо можемо изводити ефикасно само ако пратимо модел европских друштава, објаснио је Тадић и истакао да би било добро када би Србија следеће године добила и датум за почетак преговора о чланству у ЕУ.

       Тренутно се међу државама ЕУ води дипломатска борба да ли треба Србији одобрити кандидатру, напоменуо је Тадић, јер има појединих држава које се томе противе.

       Још нема договора око прелаза Јариње и Брњак, рекао је председник Србије Борис Тадић и нагласио да не може да подржи иницијативу Преокрет, јер сматра да она представља позив на одустајање и угржавање интегритета земље.

       Приштина покушава да прелазе прогласи границама, на шта Србија неће пристати, рекао је Тадић у истој емисији.

       Уверен сам да са Косовом можемо да решимо проблем, не признајући независност, чак ни делић Косова, рекао је Тадић, али се поставља питање да ли је и албанска страна спремна за то, јер они само желе независност.

       Уверен сам да је могуће решење у оквиру постојећих политичких архитектура, објаснио је Тадић и указао да је у Европи овладао страх да Србија тежи подели.

       Решење за Косово, сматра Тадић, мора да подразумева четири тачке: статус севера Косова, гаранције за Србе јужно од Ибра, заштиту манастира и светиња, као и имовине.

       Србија у дијалогу са Приштином све време износи иницијативе, подсетио је Тадић, док Приштина ове преговоре жели да сведе на једноставан процес имплицитног признања независности Косова, на шта Србија неће пристати.

       Моја је обавеза да у овој генерацији решимо проблем Косова, а не да новој генерацији препустимо проблем који не „да гори, не ври“, нагласио је Тадић.

       Он је упитао да ли стварно неко верује да ће решење за проблем Косова бити такво да ће сви грађани рећи: „Сјајно“.

       Тадић је указао и да не може да подржи идеју Преокрета, када се говори о Косову, јер сматра да она позива на одустајање.

       Не могу, нити хоћу да одустанем, јер то представља усвајање форме понашања која је нефункционална, економски неисплатива и угрозила би интересе и интегритет ове земље на локацијама на којима би могао бити угрожен у будућности, рекао је Тадић.

       Начин на који се понашамо и којим се управљамо према питању Косова дефинише како ће нас свет третирати, оценио је Тадић.

       Ако повучемо потез који је преслаб или потез који значи пристајање на све, тог тренутка се, према речима Тадића, успоставља принцип у којем ће се свет исто понашати и на другим подручјима где постоји нестабилност.

       Питање решења Косова је питање стабилности и интегритета Србије, нагласио је Тадић и позвао на рационалност и фокусирање на оно што се може остварити.

       Србија се у дијалогу са Приштином, према речима Тадића, бори да нешто добије, јер је држава годинама непрекидно губила када се говорило о Косову.

       Упитан где ће се наћи подршка за Декларацију о Косову и Метохији, Тадић је одговорио да овај документ може, али и не мора бити донет, јер то не значи да ће се променити политика према Косову и Метохији.

       То не значи да смо сломили политику и да наступа црни дан, поручио је Тадић.

       Ми не треба да одустанемо од Косова и Метохије, нећемо признати независност, али морамо пронаћи начин за живот, рекао је Тадић и напоменуо да није никакав патриотизам ако не радимо на решењу тог проблема.

       Тадић је рекао да Србија нема бољу алтернативу од Европске уније (ЕУ) и истакао да међу чланицама Уније, каква год да је, постоји виши степен солидарности, него у земљама које су изван ње.

       Нисам ја никакав фанатик ЕУ, додао је Тадић и поновио да је то најбоље и најрационалније решење за Србију.

       Према његовим речима, погрешно је очекивати и да ће питање Косова бити у срцу спољнополитичких интереса Бразила, Кине, Русије или Јужне Африке, јер је Косово у Европи и она га третира као свој проблем.

       На примедбе да није европски „зацрнети“ услове уговора са ФИАТ, Тадић је рекао да Србија не може да наметне правила компанијама које желе да дођу, инвестирају у Србију и отварају радна места.

       У томе, како је рекао, нема разлике, било да се ради о компанији из ЕУ, Кине или Русије.

       Решење за уговор са ФИАТ је, како сматра Тадић, да представници Савета за борбу против корпуције остваре увид у уговор и сачувају пословну тајну.

       Тадић је рекао да ће бити срећан ако у Србији буду отварана радна места. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари