Власи: У Србији се вратила Милошевићева политика, на сцени је „Меморандум-2“

РЕКАО N1: НИКАДА СЕ У РЕЧНИКУ ЗВАНИЧНИКА АЛБАНИЈЕ И КОСОВА НЕЋЕ ЋУТИ ПОЈАМ „ВЕЛИКА АЛБАНИЈА“

Азем Власи

  • „Свакоме је јасно да се српске власти том реториком служе да представљају Косово и Албанију као дестабилизујући фактор. Те провокације о ,великој Албанији’ су смешне, нећемо да окренемо Европу и свет против нас… Таква пропаганда заправо је покушај скретања пажње с тога да је Србија, упркос званичном језику да је фактор стабилности, једини фактор дестабилизације“
  • Власи тврди да је сада на снази „Меморандум два“, који предвиђа стварање „велике Србије“. Његова прва тачка наводно је да „оно што није остварено ратовима, сада треба постићи мирним средствима и дипломатским путем“. Тај документ, за који је тобоже сазнао из извора у Београду, „треба да замени Меморандум САНУ из 1986. године“. Власи тврди да идеја тзв. велике Србије још живи и да тај пројекат „рачуна на пола Босне и Косово“
  • ФАКТИ: Тачи, чији је Азем Власи саветник, рекао је за Радио Слободна Европа да ће, уколико ЕУ затвори врата Косову, „сви Албанци региона живети у једној јединственој држави како би се наставило даље са интеграцијом у европску породицу“. Наравно, није формално рекао да ће то бити „Велика Албанија“. Није ни морао, јасно је и без тога. Као што је јасно и да Власи лаже и манипулише. Пред америчким камерама…

        САВЕТНИК председника Косова и некадашњи југословенски политичар Азем Власи изјавио је данас да „изјаве српских званичника о такозваној великој Албанији служе да се Косово и Албанија представе као дестабилизујући фактор у региону“ и да је на делу повратак на сцену политике из времена Слободан Милошевића.

        „Пропаганда из Београда и такав став званичних власти у односу на Косово и и људе с Косова држи подгрејаном атмосферу напетости и непријатан осећај у комуникацији између Србије и Косова“, изјавио је Власи гостујући на телевизији N1.

        Власи је рекао да не види као провокацију изјаве о „великој Албанији“ некадашњег команданта Ослободилачке војске Косова и лидера Алијансе за будућност Косова Рамуша Харадинаја, које имају „више комичне него трагичне димензије“.

        Веће последице на односе Београда и Приштине и стање у региону, додао је Власи, могу имати изјаве премијера и других званичника Србије, него изјаве Харадинаја, који је лидер опозиционе партије.

        „Не волим да коментаришем ничије изјаве, али неразумно је како је Харадинај провоцирао Србију и дестабилизовао стање у региону ако каже да нас Србија остави на миру и да гледамо своја посла, не видим шта је ту провокација“, казао је Власи, додајући да су комичне изјаве Харадинаја да ће освојити трећину српске територије.

Са покојним Милошевићем

        Власи је додао да се никада у речнику званичника Албаније и Косова неће чути појам „велика Албанија“.

        „Свакоме је јасно да се српске власти том реториком служе да представљају Косово и Албанију као дестабилизујући фактор. Те провокације о ,великој Албанији’ су смешне, нећемо да окренемо Европу и свет против нас“, рекао је Власи, додајући да су се Албанци у Македонији акомодирали и да траже своје место у политичком животу Македоније.

        Таква пропаганда, оценио је Власи, заправо је покушај скретања пажње с тога да је Србија, „упркос званичном језику да је фактор стабилности, једини фактор дестабилизације“.

        „Ништа Србија није крива, криви су грађани Босне, Хрвати, Албанци. Тада су нас оптуживали да рушимо Југославију, сада да правимо Велику Албанију“, казао је Власи.

        Власи је оценио да, након периода после 5. октобра 2000. када је „макар прећутно потиснуто време Милошевићевог режима“, сада је све као у његово време, укључујући покушаје да се на другог пребаци кривица.

        „Сви виде и разумним људима је јасно да је на делу повратак на сцену политике из Милошевићевог режима, само опасности од рата нема. Србија не може да насрне ни на кога као што је 1998. и 1999. на Косово“, казао је Власи.

        Власи тврди да је сада на снази такозвани „Меморандум два“, који, како је рекао, предвиђа стварање „велике Србије“ и чија је прва тачка да „оно што није остварено ратовима, сада треба постићи мирним средствима и дипломатским путем“.

        Тај документ, за који је како каже сазнао из извора у Београду, „треба да замени Меморандум САНУ из 1986. године“.

        Власи тврди да идеја тзв. велике Србије“ још живи и да тај пројекат „рачуна на пола Босне и Косово“.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари