СТЕФАНОВИЋ: Организатори референдума морају да сносе политичку одговорност

ТАДИЋЕВ ПРЕГОВАРАЧ ТВРДИ ДА ЈЕ РЕФЕРЕНДУМ ВАН ЗАКОНА

И ДА ИЗА ЊЕГА СТОЈЕ „СТРАНАЧКЕ ЦЕНТРАЛЕ“ ИЗ БЕОГРАДА

Борислав Стефановић

  • Одржавање референдума у четири општине на северу Косова штетно је за национални интерес Срба, указао је Борислав Стефановић, јер шаље лошу поруку да су Срби са севера Косова немогући за сарадњу
  • Референдум је подстакнут и инициран из страначких централа у Београду, рекао је Стефановић, који је оценио да његови организатори морају да сносе политичку одговорност
  • Њих би грађани требало да питају шта је са резултатима и какве су последице изјашњавања, додао је Стефановић и предвидео да „ефекти референдума неће бити никакви“
  • Приштина одбија све предлоге Београда за регионално представљање Косова и ригидно се понаша. Будући да смо дали велики број разлицитих опција, а свака од њих садржи резолуцију 1244, надамо се да ће међународна заједница имати довољног утицаја на Приштину, рекао је Стефановић
  • ФАКТИ: Изгледа да Стефановићу нису јавили да иза референдума тврдо стоји и посланик ДС Драгиша Ђоковић, а пошто је то тако - онда иза референдума стоји и „централа“ ДС на челу са Борисом Тадићем! Значи ли ово да Стефановић мисли да на политичку одговорност позива и Ђоковића и Тадића?

          БЕОГРАД, (ФоНет) - Шеф преговарачког тима Београда у преговорима са Приштином Борислав Стефановић изјавио је данас ФоНету да су држава Србија и њени грађани на Косову и Метохији на истој позицији по питању косовских институција, због чега је најављени референдум на северу Косова потпуно бесмислен и ван закона и Устава.

          Одржавање референдума у четири општине на северу Косова штетно је за национални интерес Срба, указао је Стефановић, јер шаље лошу поруку да су Срби са севера Косова немогући за сарадњу.

          Референдум је подстакнут и инициран из страначких централа у Београду, рекао је Стефановић, који је оценио да његови организатори морају да сносе политичку одговорност.

          Њих би грађани требало да питају шта је са резултатима и какве су последице изјашњавања, додао је Стефановић и предвидео да „ефекти референдума неће бити никакви“.

          Према објашњењу Стефановића, одржавање референдума не може да утиче на преговарачки процес са Приштином, ни директно, ни индиректно, јер ће се дијалог наставити.

          Општинске управе, указао је Стефановић, немају право да износе питања од националног значаја на референдум, јер би, у том случају, свака општина у Србији имала право да води своју самосталну националну политику.

          Стефановић је нагласио да још нема датума за наставак дијалога, јер трају интензивни дипломатски разговори међународне заједнице и Приштине.

Према речима Стефановића, Приштина одбија све предлоге Београда за регионално представљање Косова и ригидно се понаша.

Будући да смо дали велики број разлицитих опција, а свака од њих садржи резолуцију 1244, надамо се да ће међународна заједница имати довољног утицаја на Приштину, рекао је Стефановић.

Компромисно решење подразумевало би да формула за регионално представљање Приштине буде обострано прихватљива, да се чува међународни поредак и важећа резолуција Савета безбедности Уједињених нација, рекао је Стефановић.

Он је прецизирао да је Србија понудила пет, шест опција, јер је циљ да Приштина има могућност регионалног представљања, али на јасан асиметричан начин према независним државама, због чега је неопходно ставити резолуцију 1244.

„Мислим да ригидан и негативан однос Приштине према решавању питања регионалног представљања показује да њима можда и није стало да реше ово питање, веæ да добију потврду независности“, рекао је Београд.

Потврду државности неће добити од Београда и потпуна је илузија очекивати да ми асистирамо у том процесу, рекао је Стефановић, али је нагласио да је питање регионалног представљања Косова потребно решити због самог региона.

Приштина не би требало да буде црна рупа, већ да има свој глас и изнесе своје проблеме, али без прејудицирања статуса и потврђивања државности, рекао је Стефановић.

У међународној заједници и Европској унији (ЕУ), напоменуо је Стефановић, опште је прихваћен став да Београд није одговоран за тренутно стање одбијања Приштине, која се поставља максималистички.

Према његовим речима, потребно је омогућити кретање Кфора и Еулекса на територији целог Косова и Метохије, јер је то предвиђено Кумановским споразумом и планом у шест тачака генералног секретара УН.

У случају да се Еулексу ускрачује слобода кретања, то је додатна конфронтирајућа позиција, упозорио је Стефановић.

То је потребно и према одредбама резолуције 1244, на коју се стално позивамо, а која није увек у корист Србије, додао је Стефановић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари