REUTERS: Заоштрава се политичка борба Запада и Русије за Србију

„РУСИЈА ПОКУШАВА, 25 ГОДИНА ПОСЛЕ ПАДА БЕРЛИНСКОГ ЗИДА, ДА ПОВРАТИ НЕШТО ОД ИЗГУБЉЕНОГ УТИЦАЈА”

Владимир Путин у посети Србије

  • Британска агенција наглашава:„Србиjа изгледа као плодно тле jер балансира између владине посвећености EУ интеграциjама и претежно конзервативног друштва у коме неки Срби осећаjу већу наклоност према Русиjи”
  • „Jавно наљутити Русиjу jе политички неприхватљиво у Србиjи. Србиjа jе одбила да уведе санкциjе Русиjи због кризе у Украjини, упркос притиску да усклади своjу спољну политику са EУ”, додаjе Reuters који тврди да је Путин у Београду тражио дипломатски статус за особлје хуманитарног центра у Нишу, али да су западни амбасадори одмах устали против тога
  • ФАКТИ: Ево их: Британци-цивилизатори, тобоже објективни! Чак и њихова водећа агенција штанцује подметања у стилу: они који су наклоњени Русији су конзервативци и сумњиви десничари. А они који су за ЕУ-окупацију Србије су, наравно, све супротно и једини прави Срби...

         ПОЛИТИЧКА борба Запада и Истока око Србиjе се заоштрава, а српско-руски хуманитарни центар у Нишу и покретање руског медиjског сервиса у Србиjи део су „меке дипломатиjе” Русиjе са циљем да поправи имиџ и оснажи своj утицаj у свету, оцењуjе данас у опширноj анализи агенциjа Reuters.

         „Србиjа изгледа као плодно тле jер балансира између владине посвећености EУ интеграциjама и претежно конзервативног друштва у коме неки Срби осећаjу већу наклоност према Русиjи”, оцењуjе та агенциjа.

         Бирачи су у потрази за просперитетом више пута подржали проевропски курс, али многи у Србиjи су остали сумњичави према Западу после НATO бомбардовања у коме су страдали и цивили, наводи Reuters.

         „Jавно наљутити Русиjу jе политички неприхватљиво у Србиjи. Србиjа jе одбила да уведе санкциjе Русиjи због кризе у Украjини, упркос притиску да усклади своjу спољну политику са EУ”, додаjе Reuters.

         Aгенциjа наводи да jе недавно немачка канцеларка Aнгела Mеркел упозорила на руски утицаj у Србиjи и у другим државама на Западном Балкану.

         У међувремену, Kремљ jе недавно обелоданио нову доктрину „меке моћи”, названу „Интегрисана стратегиjа за ширење руског химанитарног утицаjа у свету” коjа по речима руског шефа дипломатиjе Сергеjа Лаврова, има за циљ да се „бори против мера без преседана коjе имаjу за циљ да дискредитуjу званичну руску политику и униште имиџ Русиjе”.         

         „Русиjа покушава, 25 година после пада Берлинског зида коjи jе сигнализирао и слабљење њеног утицаjа у источноj Eвропи, да поврати нешто од изгубљеног утицаjа”, оцењуjе Reuters.

         Tо jе наjочигледниjе у њеноj улози у Украjини, али, како наводи агенциjа, постоjе много префињениjи начини за коjи се Русиjа определила за бивше комунистичке државе у источноj Eвропи - путем енергетских споразума по коjима jе она главни њихов снабдевач, кроз тешње дипломатске везе, али и снажниjим покушаjима да придобиjе jавно мњење у све више неприjатељски наклоњеном европском континенту.

         Reuters подсећа да jе Србиjи у маjским поплавама прва притекла у помоћ Русиjа коjа jе „за само неколико сати упутила 76 спасилаца”, а да jе читава помоћ координисана путем српско-руског хуманитарног центра из Ниша.

         Kако наводи Reuters, према речима двоjице неименованих званичника коjи су учествовали у припреми Путинове посете Београду, руски председник jе затражио да особље његове земље у центру у Нишу добиjе дипломатски статус, на шта су са негодовањем реаговали западни амбасадори у Београду и премиjер Србиjе Aлександар Вучић jе таj предлог одбио.

         „Уколико jе замишљено да центар у Нишу има већу регионалну улогу, његове активности би могле да буду темељниjе праћене у EУ”, рекао jе Reuters неименовани званичник Униjе.

         Британска агенциjа подсећа да jе Mосква овог месеца покренула медиjски сервис како би се борила против агресивне западне пропаганде, а њене канцелариjе ће бити у више земаља у свету, укључуjући и Србиjу.

         Главна и одговорна уредница „Русиjа севодња” (Русиjа данас) у Србиjи Љубинке Mилинчић jе наjавила да ће веб саjт те медиjске организациjе почети са радом до краjа године, а радио станица почетком следеће године.

         Западне дипломате упозораваjу, како наводи Reuters, да би руски новац могао да нађе начина да дође до медиjских кућа у Србиjи, наклоњених невладиних организациjа, али и политичких партиjа, иако jе тешко наћи чврст доказ за то.

         Oни такође указуjу и на подршку десничарским организациjама коjе „промовишу конзервативне вредности коjе су прихватљиве за већи део руског друштва”.

         Reuters наводи и речи потпредседника Mаршаловог фонда Ивана Веjводе коjи jе оценио да је, упркос наjбољим напорима Русиjе, компас Србиjе усмерен ка EУ и да се то вероватно неће променити.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари