Отимачи „српског Јерусалима“ основали у Београду Конгрес српско-америчког пријатељства

СКОТ: БЕСАН САМ КАДА У ТАБЛОИДИМА ПРОЧИТАМ КАКО СЕ САД ПРИПИСУЈУ НАЈГОРЕ НАМЕРЕ

* Потпредседница Владе Зорана МИХАЈЛОВИЋ: „Пре 100 година српска застава вијорила се на Белој кући. А данас не можемо а да се не запитамо како нам се догодило да после снажног пријатељства у два светска рата САД буду најгласнији заговорник НАТО бомбардовања Србије 1999. године. Како смо дошли до тога да Вашингтон данас буде ближи Приштини него Београду. И како смо дошли до тога да Срби убију тројицу америчких држављана Битићи и да Београд буде једини град у Европи у којем је запаљена америчка амбасада”

* ФАКТИ: Ево, и њој се омаче да каже нешто више-мање нормално. Али, само мање-више. Прво, Сједињене Државе нису биле тек „најгласнији заговорник НАТО бомбардовања“ – биле су оно што је Хитлер био у немачком нападу на Француску, Пољску, СССР и Југославију. И,  да је Србија у нормалном стању, „конгрес пријатељства“ био би могућ тек кад би председник САД клекнуо пред Храмом Светог Саве или Грачанице и за почетак бар престао да прави „велику Албанију“ на штету Србије и њених интереса

__________________________________________________________________________________

         У БЕОГРАДУ је основан Конгрес српско-америчког пријатељства, а амерички амбасадор Кајл Скот каже да је реч о правом пријатељству између две земље иако је, додаје, било изазова и неслагања.

         Скот је, говорећи о својим искуствима, навео да је за две године упознао топлину и гостопримство српског народа, али је, каже, био „бесан када прочита наслове у таблоидима, који Америци приписују најгоре намере, и када види да „медији цитирају такозване експерте и неименоване изворе како би ширили лажи”.

         Скот је то назвао говором мржње, и додао:

         „Једини лек за говор мржње је слобода говора - храбри мушкарци и жене који су спремни да бране истину. Зато је важно да је ова група отворена и другим члановима, јер истина о нашим односима је да су везе које спајају два народа део заједничке ДНК”, рекао је он.

         Оценио је да су данас односи између САД и Србије свеобухватни и дубоки.

         Нови конгрес је, додаје Скот, „узбудљиво поглавље” у причи о пријатељским односима две земље, као и начин да се они продубе.

         Каже да су сви грађани Србије добродошли да се укључе у рад Конгреса.

         Потпредседница Владе Србије Зорана Михајловић рекла је да и Србија и САД заслужују да имају много боље односе него што их имају данас.

         „Пре тачно 100 година српска застава вијорила се на Белој кући. А данас не можемо а да се не запитамо како нам се догодило да после снажног пријатељства у два светска рата САД буду најгласнији заговорник НАТО бомбардовања Србије 1999. године. Како смо дошли до тога да Вашингтон данас буде ближи Приштини него Београду. И како смо дошли до тога да Срби убију тројицу америчких држављана Битићи и да Београд буде једини град у Европи у којем је запаљена америчка амбасада”, рекла је она.

         Каже да сви о тим питањима треба „поштено да размисле”.

         Она је истакла да су САД један од највећих страних донатора и инвеститора у Србији, као и да је у односу на 2001. годину данас извоз Србије у САД већи 50 пута.

         „Америчке компаније не само да запошљавају скоро 20.000 радника у нашој земљи, већ су до сада инвестирале близу четири милијарде долара у Србију и више од једне милијарде донирали кроз програм развојне помоћи”, истакла је она.

         Михајловићева је додала да су САД један од најважнијих партнера који Србију подржавају на путу европских интеграција и подсетила да је након четврт века успостављена директна линија Београд - Њујорк.

         „Све то је веома важно за јачање наших односа, зарад будућности наше деце. Апсолутно подржавам иницијативу за оснивање Конгреса српско-америчког пријатељства и желим вам дуговечност”, закључила је она.

         Владимир Маринковић, потпредседник Народне скупштине, истакао је да као народ и земља можемо пуно да научимо од САД.

         „Стубови на које ћемо се ослањати су иновације, модерне технологије и образовање. Надам се да ће наша сарадња бити дуговечна, чврста и јака”, рекао је Маринковић.

         Танјуг

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари