ЈЕРЕМИЋ: Тражимо међународну заштиту интереса Србије на КиМ

МИНИСТАР СПОЉНИХ ПОСЛОВА ЗАТРАЖИО ОД САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ

ДА ПОДРЖИ ВАЖНОСТ РЕЗОЛУЦИЈЕ 1244

Вук Јеремић

  • Вук Јеремић предочио СБ УН да је Борис Тадић предложио решење за Косово које мора да обезбеди међународну заштиту интереса Србије у покрајини, обезбеђивањем реалистичног решења за север Косова, заштиту енклава јужно од Ибра, очување српског идентитета и верског наслеђа и решавање имовинских односа
  • Јеремић је указао да се око 250 милиона евра налази у банкама држава чланица Уједињених нација и да ће Косовска приватизациона агенција покушати да дође до тог новца.
  • Финансијске институције које чувају тај новац не смеју га дати док не буде постигнут договор две стране, упозорио је Јеремић
  • То је озбиљно питање одговорности, нагласио је, и нећемо се устезати да искористимо све правне механизме који су нам располагању како бисмо заштитили своје право својине
  • ФАКТИ: Ево официјелног признања: Тадићев максимум за север јужне покрајине је дакле - „реалистично решење за север Косова“. „Реалистично“ за прозападну власт у Београду је сигурно мање него што очекују Срби са севера. Отуда и референдум! А Стефановић, Богдановић и О. Ивановић им говоре - шта ће вам референдум кад смо сви против приштинских институција и власти!

          ЊУЈОРК, (ФоНет) - Ситуација на северу Косова и даље је нестабилна, што је последица једностраних покушаја да се промени реалност на терену, рекао је данас министар спољних послова Србије Вук Јеремић и истакао да Србија неће одустати од резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација (УН), као услова за представљање Приштине у регионалним форумима.

          Србија остаје предана дијалогу са Приштином, јер је то једини легитимни механизам да се превазиђу разлике у мишљенима, изјавио је Јеремић у говору на седници Савета безбедности УН.

          Поводом проблема представљања Приштине у регионалним форумима, који ће бити разматран у следећој рунди дијалога, Јеремић је поручио да Србија никада није  чује било чији глас у овом делу света, укључујући И Приштину.

          Ипак, то мора бити експлицитно представљање у складу са резолуцијом 1244, нагласио је Јеремић.

          Он је затражио од Савета безбедности да подржи важност ове резолуције у контексту дијалога.

          Последице наметања решења на северу Косова, уз употребу силе, доминирале су политичком климом током извештајног периода, што је довело до постављање барикада, демонстрација и сукоба, рекао је Јеремић и нагласио да је Србија одмах и једногласно осудила насиље.

          Он је подсетио да је Београд позвао све учеснике да реше проблеме кроз преговоре и уздрже се од акција које су штетне за успостављање сигурног и безбедносног окружења.

          Јеремић је оценио да је, после серије инцидената у новембру, ситуација на северу Косова почела да се побољшава, док за српску заједницу на југу није било значајнијег напретка, јер су се наставили насилни инциденти, а број повратника није повећан.

          Један од најтежих инцидената догодио се у селу Добруша, где је српска породица отишла да обиђе своја имања, а сачекао их је комшија Албанац. Како смо сазнали из медија, комшија је отишао до своје куће, а онда је отворио рафалну паљбу на своје комшије Србе, једног је убио, а двоје ранио, рекао је Јеремић.

          Јеремић је истакао да је, током извештајног периода о ситуацији на Косову и Метохији, Еулекс учинио неке позитивне кораке у области владавине права, односно почела су суђења неким контроверзним јавним личностима и званичницима за кривична дела организованог криминала и корупције.

          Јеремић је подсетио да је председник Србије Борис Тадић, за Божић, посетио манастир Високи Дечани и да је тада упутио апел за свеобухватни мир између Срба и Албанаца.

          Сачекали су га протести широм Косова, укључујући и напад на његову колону, подсетио је Јеремић.

          Према његовим речима, Србија је сагласна са оценама генералног секретара Ујединих нација, који је изнео забринутост због процеса приватизације на Косову.

          Јеремић је указао да се око 250 милиона евра налази у банкама држава чланица Уједињених нација и да ће Косовска приватизациона агенција покушати да дође до тог новца.

          Финансијске институције које чувају тај новац не смеју га дати док не буде постигнут договор две стране, указао је он.

          „То је озбиљно питање одговорности и нећемо се устезати да искористимо све правне механизме који су нам располагању како бисмо заштитили своје право својине, упозорио је Јеремић.

          Јеремић је изнео уверење да је ово питање које захтева хитну пажњу Савета безбедности, прецизирајући да Србија неће одустати ни од свог захтева овом телу да се под његовим окриљем води истрага о наводима о трговини људским органима на Косову и Албанији.

          Јеремић је подсетио да је прошлог октобра Клинт Вилијамсон постао главни тужилац истражног тима Еулекса и да је, током посете Београду, добио уверавања да ће му Србија помоћи у свему што може, како би се открило шта се дешавало на самој територији Косова.

          Али, то није довољно, јер већина од онога што се догодило, догодило се ван наше територије, рекао је Јеремић и истакао да Еулекс нема мандат нити капацитет да споводи истрагу ван територије Косова.

          Само истрага, која се би се водила под окриљем Савета безбедности може то да осигура. У супротном, одређен број евентуално осумњичених за учешће у овом ратном злочину могао би да остане ван домашаја правде, упозорио је он.

          Јеремић је навео да је Тадић предложио решење за Косово које мора да обезбеди међународну заштиту интереса Србије у покрајини, обезбеђивањем реалистичног решења за север Косова, заштиту енклава јужно од Ибра, очување српског идентитета и верског наслеђа и решавање имовинских односа.

          Једини начин да се обезбеди одрживо и дугорочно решење за питање Косова је да стране преговарају о свим отвореним питањима, у доброј вери, истакао је Јеремић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари