ПОПОВИЋ: Време је за историјску одлуку – окренимо се Русији

ОДУСТАТИ ОД ЕУ ДА БИСМО СЕ ЕКОНОМСКИ РАЗВИЈАЛИ ИИ ДА БИСМО САЧУВАЛИ КОСОВО И МЕТОХИЈУ

  • Држава мора да заустави процес приближавања ка ЕУ да бисмо спречили отимање Косова. Не смемо да се одрекнемо ниједног дела наше територије. Имамо механизме и у УН да замрзнемо косовско питање на дужи рок док се не промене међународне околности. За ту политику, власт ће имати нашу подршку. За политику успостављања државне границе са нашим Косовом, имаће у нама највећег противника

         СРБИЈА мора да одустане од чланства у Европској унији како би се економски развијала и да би сачувала Косово. Даље приближавање Бриселу удаљава нас и од наше јужне покрајине и од тржишта са највећом економском експанзијом на свету, а то је Руска Федерација.

         То је изјавио, за „Новости”, Ненад Поповић, потпредседник ДСС, који сматра да је највећа шанса за државу да у наредне две деценије максимално искористи споразум о бесцаринском извозу робе који има са Русијом.

  • Сви нас уверавају да приближавање ЕУ не спречава напредак економске сарадње са Русијом?

         Поповић: Званичници из Брисела су нам рекли отворено да ће даље приближавање Србије ка ЕУ морати да доведе до укидања бесцаринског уговора са Русијом. О таквом споразуму маштају све европске земље. Не смемо да га испустимо због крајње неизвесног пута у ЕУ, која ће у наредне две деценије бити у економском паду.

  • Зашто је споразум са Москвом важнији од нашег напретка на путу ка ЕУ?

         Поповић: Једина смо земља на свету која има споразум о слободној трговини са Русијом, Казахстаном и Белорусијом. То значи да 95 одсто свега што производимо можемо да извеземо без царина на територију од преко 200 милиона становника. Због тога су наши производи у старту јефтинији за око 20 одсто од свих осталих. Морамо јасно да кажемо да нећемо да идемо у ЕУ и да укинемо штетни ССП.

  • Не мислите да би нас окретање леђа од ЕУ одвело у изолацију и још већи економски суноврат?

         Поповић: Напротив. Са Европом бисмо сачували одличне економске односе. Западне компаније би имале већи интерес да улажу у Србију која није члан ЕУ, а има бесцарински извоз према Русији. Управо је одустанак од ЕУ шанса да привучемо инвеститоре и да повећамо домаћу производњу. Бесцарински извоз према Русији био је главни мотив за “Горење”, “Фалке”, и друге стране инвеститоре да дођу у Србију како би били конкурентнији са ценом на великом светском тржишту. То је наша главна компаративна предност.

  • На коју страну ће актуелна влада да претегне – ка Бриселу или ка Москви?

         Поповић: Позитивно је што је нова влада показала отклон од погубне политике да ЕУ нема алтернативу, али то још није довољно. Добро је, на пример, што је Влада тражила кредит од Русије. Али државна политика још претеже ка ЕУ. Кризни моменти захтевају храбре одлуке. Ако смо мудри, треба да се окренемо тамо где је тржиште и где су нам пријатељи. А тржиште је данас на истоку. Наравно, треба да наставимо сарадњу са ЕУ и свим земљама у свету уз међусобно поштовање.

  • Зар најављено стратешко партнерство са Русијом није јасно окретање и ка истоку?

         Поповић: То је потребан услов, али не и довољан. Уколико стратешко партнерство резултира конкретним пројектима и инвестицијама из Русије, то ће имати и економски и политички ефекат. Сада се види колико је била далековида политика Војислава Коштунице који је споразумом о “Јужном току” поставио темеље будуће стратешке сарадње двеју земаља.

  • Може ли власт да очекује подршку ДСС за будућу косовску политику?

         Поповић: Држава мора да заустави процес приближавања ка ЕУ да бисмо спречили отимање Косова. Не смемо да се одрекнемо ниједног дела наше територије. Имамо механизме и у УН да замрзнемо косовско питање на дужи рок док се не промене међународне околности. За ту политику, власт ће имати нашу подршку. За политику успостављања државне границе са нашим Косовом, имаће у нама највећег противника.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари