Осма седница ЦК СК Србије била је сукоб два виђење статуса Србије судбине КиМ

СКУП У БЕОГРАДУ: НИЈЕ БИЛА НИ УНУТАРПАРТИЈСКИ СУКОБ НИ РАЗЛОГ РАСПАДА СФРЈ

  • Историчар Александар РАСТОВИЋ: Осма седница била сукоб две концепције - Ивана Стамболића који је био у мањини и за статус кво да се Србија не би замерила другим југословенским републикама, и политике Слободана Милошевића за промену уставно-правног положаја Србије и за укидање државних атрибута раније датих покрајинама Војводини и Косову
  • Петар ШКУНДРИЋ: Србија би, да није било новог Устава донетог после Осме седнице, данас била сведена на ниво тада уже Србије, а можда и мања

         ОСМА седница Централног комитета Савеза комуниста Србије (ЦК СКС) 1987. године није била унутарпартијски обрачун, нити почетак распада Југославије, већ сукоб две концепције статуса Србије и концепције положаја српског народа на Косову, оцењено је данас у Београду, поводом 30. годишњице тог заседања.

         На Осмој седници ЦК СКС 23. и 24. септембра 1987. године председник ЦК СКС Слободан Милошевић је председника београдске партијске организације Драгишу Павловића разрешио чланства у ЦК СКС. Та седница је представљала коначни разлаз Слободана Милошевића и Ивана Стамболића, а многи је сматрају уводом у распад Југославије и рат 1990-их година.

         Данас је историчар Александар Растовић рекао на конференцији Удружења "Слобода" да је Осма седница била сукоб две концепције: Ивана Стамболића који је био у мањини и за статус кво да се Србија не би замерила другим југословенским републикама, и политике Слободана Милошевића за промену уставно-правног положаја Србије и за укидање државних атрибута раније датих покрајинама Војводини и Косову.

         По његовим речима, Србија је тада била у „немогућој позицији, подељена на три дела", а „слаба Србија значила је јаку Југославију".

         „Суштина је несрећни Устав из 1974. године који је био почетак уставно-правног разбијања Југославије и који је био узрочник свих зала", оценио је он.

         Тадашњи члан Председништва ЦК СКС Зоран Анђелковић рекао је данас да је постојала „ужа Србија са два тутора", да су Срби са Косова продавали све да дођу у Србију, а да је руководство Војводине „увек гласало" против Србије у федералним органима и „гледало како је гласао Загреб".

         „Да ли је требало да жмуримо и ћутимо на то. Наш циљ је био да сачувамо народ и Србију. Народ је тражио да се то питање реши и постојала је велика подршка људи који су се окупљали у различитим градовима", истакао је Анђелковћ.

         Како је оценио, Србија се Осмом седницом спасила грађанског рата и сачувала територију Србије.

         Одбацивши тврдње да је та седница допринела распаду државе, члан Председништва Социјалистичке партије Србији Петар Шкундрић рекао је да би Србија, да није било новог Устава донетог после Осме седнице, данас била сведена на ниво тада уже Србије, „а можда и мања".

         Шкундрић је уз то оценио да се лидер не постаје победом на седници већ вољом народа.

         Шкундрић је поменуо Трампов говор и Венецуелу, а Анђелковић подсетио на свој разговор са Петром Грачанином 5. септембра, када је, као најмлађи члан Председништва ЦК СКЈ, први пут сазнао да се спрема седница Председништва, која је била увод у Осму седницу.

         Грачанин му је рекао: „Пера Стамболић и ја смо кумови већ 50 година, ал’ не може он више да влада Србијом".

         Дакле, на 8. седници није развлашћен небитни Иван Стамболић, већ вечити Петар Стамболић, који је до тада, иако без иједне функције, имао свој кабинет у Скупштини Србије.

         (Бета – Факти)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари