САМАРЏИЋ: Србији треба јака промена и у спољној и у унутрашњој политици

ДАЧИЋЕВА ВЛАДА, СУДБИНА КОСМЕТА, ПРВИ ПРЕДСЕДНИЧКИ КОРАЦИ ТОМИСЛАВА НИКОЛИЋА - ЗА ФАКТЕ ГОВОРИ ПОТПРЕДСЕДНИК ДСС

  • Добро је што се прави влада у којој неће учествовати ДС, јер је та странка у оквиру прошле владе направила највише штете. Највећи део лоших резултата, а они претежу, иде на душу  те странке
  • Добро је што ће Дачићева влада бити другачија и што ће њену већину чинити странка досадашње опозиције – СНС. Слабија страна је што ће у тој влади бити и две странке које су учествовале у претходној влади и сносе одређену одговорност за њене слабе учинке
  • Разговори о влади су крајње нелегитимни у светлости изборне крађе која се догодила. ДСС је изашао са конкретним подацима. Ни композиција парламента није адекватна реалном гласању и опредељењима грађана
  • Николићу и СНС треба пружити шансу да воде владу и учествују у власти, па их онда оцењивати. Сада је још прерано
  • Страном фактору је потребна контрола Србије! Желе да овај простор потпуно покрију својом контролом. Још само Србија и Република Српска имају такво становништво које се опире таквој врсти контроле. А циљ је да се загуши свака врста отпора
  • Западу је потребно да дигнемо руке од КиМ и да се седам договора спроведе. Да се овлашћења Србије пребаце на Приштину
  • У том случају њихово Косово би имало чисту и јасну границу, са граничним прелазима, личне карте, саобраћајне дозволе, таблице, дипломе, признање Косова са звездицом или без, са текстом или без и добросуседске односе као са Хрватском, Бугарском и Мађарском. То вам је признање. Да ли ћете да потпишете споразум о капитулацији -  на томе не инсистирају!
  • Утицај западног фактора на унутрашње прилике у Србији је огроман и генерално и конкретно. Инфилтриран је у све поре система у Србији, а сами политички играчи у Србији вољно прихватају такву ситуацију јер им она лично одговара. Она им гарантује останак на власти

         `ДАЧИЋЕВА влада`, судбина Космета, први председнички дани и кораци Томислава Николића – о свему томе су ФАКТИ разговарали са потпредседником ДСС  Слободаном Самарџићем.

  • Како оцењујете мандатара и каква нас влада чека?

         Прво, добро је што се прави влада у којој неће учествовати ДС, јер је та странка у оквиру прошле владе направила највише штете. Она је ту владу водила, као и Борис Тадић. Највећи део лоших резултата, а таквих је премного, иде на душу  те странке.

         Прерано је за свако коментарисање могуће композиције владе СНС-СПС. То ће бити нека њихова међусобна калкулација, која није важна формално. Јер, важно је само да ли ће та влада имати резултате.

         Добро је што ће Дачићева влада бити другачија и што ће њену већину чинити странка досадашње опозиције – СНС. Слабија страна је што ће у тој влади бити две странке које су учествовале у претходној влади и носе одређену одговорност за њене слабе учинке: то су СПС и Г17, тј УРС.

         Али, не треба ништа унапред говорити са сигурношћу. Видећемо прве резултате и како ће наставити да ради. Пред великим су искушењима, али, разуме се, искушења не оправдавају неуспехе. Очекујем да ће и нека промена да се изврши, па ћемо и резултате ценити према квалитету тих промена.

  • Да ли ће ДСС споља подржати Дачићеву владу као што је СПС подржао Коштуничину?

         Прво, ми немамо такав аранжман. Знате да смо били по страни од формирања владе – стицајем субјективних и објективних околности.

         Подржавање владе зависи од њених резултата. Вагаћемо их спрам степена остваривања државних интереса. Ситуација је таква да се државни интереси могу остваривати на добар начин једино ако се направи јака промена и у спољној и у унутрашњој политици.

         Ми не очекујемо неке велике промене, али, кад је реч о конкретним областима  и резултатима – ми ћемо их чекати.

         Објективно ћемо подржавати владу уколико резултати буду добри и објективно их критиковати уколико буду лоши.

  • Да ли су формирање владе више кочили фактори споља или изнутра?

         ДСС није играла никакву улогу у разговорима око формирања владе. Уосталом, унапред се знало - или се довољно рано знало после резултата избора - да ДСС неће учествовати у формирању владе.

         Кочиле су га тешке калкулације унутар странака које су биле кандидати за улазак у владу, а то су све странке у парламенту (око 40). Све сем ДСС. Можете замислити колики је то број рачунских операција и бројева, а онда су се искристалисале две могуће владе. Лелујање странка између једне и друге стране њихало је целу Србију.

  • Да ли је стварно крив само домаћи политички систем? Зашто је једна Грчка могла да одржи изборе кад и ми, па онда још једне изборе и да формира владу, а до данас смо имали само `њихање` које сте поменули?

         У Грчкој нико није сумњао у резултате избора!

  • Да, али код нас још нико није поменуо изборну крађу током преговора о Влади, а још мање је рекао да се она не формира јер треба преиспитати резултате...

         Наравно. Разговори о влади су крајње нелегитимни у светлости изборне крађе која се догодила. ДСС је изашао са конкретним подацима. Ни композиција парламента није адекватна реалном гласању и опредељењима грађана.

         И 2008. и 2012. - избори су били слични изборима деведесетих година. Питање власти опет је било -  питање живота и смрти. Године 2008. су избори обављени регуларно, али је постизборни прцес показао да се влада формира другачије од изборне воље грађана. Влада која је тада компонована, била је потпуно неадекватна изборној кампањи, а њу су, као што знамо, формирали страни фактори.

         То је била прва интервенција у изборни систем који је до тада био стабилан.

  • Шта, из тог угла, са изборима 2012? 

         Имамо још гору ситуацију – имамо сумњиве изборе. То значи да је извршена негативна интервенција у изборни и политички систем Србије.

  • Опет интервенцију споља?

         И споља и изнутра! То је комбинација спољно-унутрашњих политичких фактора.

  • Коме није одговарала изборна воља коју су грађани стварно показали на овим изборима? И Николић и Тадић заговарају исти, европски курс...

         Тако је. Утицај западног фактора на унутрашње прилике у Србији је огроман и генерално и конкретно. Инфилтриран је у све поре система у Србији, а сами политички играчи у Србији вољно прихватају такву ситуацију јер им она лично одговара. Она им гарантује останак на власти.

         У Србији имамо феномен сателитске државе. А кад имате такву ситуацију, не можете да предвидите шта ће бити у држави, јер вам та комбинација унутрашњих и спољашњих фактора - везаних само за једну идеологију и стратегију - детерминише све што се дешава у држави.

  • Кажете да је утицај страног фактора огроман. Шта је његов крајњи циљ и зашто је било потребно прекрајање изборне воље грађана Србије о којој и сами сведочите?

         За контролу Србије! Страни фактор су - западне земље, односно САД и неколико земаља ЕУ. На то се своди израз `страни фактор`. То су земље које на Србију гледају у геополитичком смислу, а не у развојном, сарадничком, економском или интеграционом смислу. Желе да овај простор потпуно покрију својом контролом. Још само Србија и Република Српска имају такво становништво које се опире таквој врсти контроле. А циљ је да се загуши свака врста отпора. То је стратегија, а површина те ствари је `ЕУ нема алтернативу`.

  • Имају ли наши прозападни политичари имало интегритета? И простора за самостално одлучивање? Или је само питање - ко је већа, а ко мања марионета? Да ли је могуће да неко баш толико не ради у нтересу народа него страног фактора?

         Западу је кључно да Србија уђе у НАТО. Зато се Србија држи на кратком ланцу и када је реч о ЕУ. Последње године су показале да ЕУ неће више да се шири, али је зато јако важно да Србија уђе у НАТО. Кад погледате та два параметра и однос становништва према томе, видећете да је према НАТО стално нерасположено око 70 одсто грађана, а и према ЕУ расположење пада јер се види да користи од тога нема. Само се још држи апстрактна могућност да ЕУ није тако опака за нас као НАТО. Међутим, подршка пада.

         ДС је потпуно евроатлантска странка која бесомучно гура у том правцу. Зато смо имали провалију између државне стратегије и воље народа. Зато се избори краду. То је један ђавољи круг који је тешко анализирати, а камоли га мењати. Народ је збуњен и економски ојађен и понижен, а опредељује се много исправније и рационалније него што то чине политичари.

  • У светлу тих интересних разлога, како тумачите то што је Дачић ишао у Москву, Вучић у Берлин, што је на инаугурацији Николића први говорник био Штефан Филе? Чије интересе заступају ти људи?

         За Дачића и СПС се опет може рећи што смо и пре говорили: учествовао је у коалицији која је довела Србију у пропаст и та странка сноси одговорност за то.

  • А СНС?

         О СНС не могу да кажем ништа док та странка не прође неко време на власти. Било би некоректно. Треба им пружити шансу да воде владу и учествују у власти, па да се онда оцењују. Сада је рано.

         Што се тиче досадашњих потези њихових челника, од председника Републике до оних који воде странку, могуће је да то раде из тактичких разлога и разлога који нису видљиви и зато се не бих усуђивао да дам неку оцену.

  • У досадашње потезе спада и изјава Томе Николића у изборној ноћи да је Немачка стратешки партнер Србије?

         Не сећам се тога, али ако је тако рекао... Да вам кажем: Немачка јесте стратешки партнер Србије, ту уопште нема спора - највећа трговинска размена је са Немачком, а са том земљом има и других могућности сарадње. Али, Немачка као Немачка и Немачка као вођа ЕУ су већ показале велики дефицит у односу према Србији. И, ја на ту страну уопште не бих трзао.

         Изјаве Томе Николића су изјаве за дневну употребу и још не могу да их повежем са делима које ће он имати прилике да изведе као председник Републике и као сарадник нове владе.

  • Сетимо се још једне Николићеве изјаве: да је убедио Кетрин Ештон да је срећа Србије могућа само у ЕУ. Да ли то Николић наставља Тадићеву реторику, или хвата дах да би добио простор за мање бриселску, а више српску политику?

         Како год било, политичара треба ценити према делима, а не по речима. Тадића можемо ценити и према речима и према делима,  ту постоји сагласност. Он је Србију и на речима и на делу изручио страном фактору. Код Николића још немамо дела да их упоредимо са речима.

  • Да ли је уопште било контаката на релацији Коштуница – Николић или Вучић?

         О свим контактима је јавност обавештена. Било је још неколико телефонских разговора и контаката - да тако кажем- на нижем страначком нивоу, а не на нивоу председника странке.

  • Шта значи нижи страначки ниво?   

         То значи да су у оквиру групе сарадника одређени људи који имају комуникацију међусобно.

  • О чему, рецимо, комуницирају две странке на нижем нивоу?

         ДСС заиста није играла никакву улогу у овим разговорима око формирања владе. И, према томе, ти су контакти ефемерни, или небитни. Унапред се знало - или се довољно рано знало после резултата избора - да ДСС неће учествовати у формирању владе.

  • Под којим би условима ДСС ипак ушла у владу? Каква би та влада била, шта треба да се за то деси?

         ДСС, као и свака странка, има циљ да уђе у владу, при чему то није и њен политички циљ. Са СНС имамо потписан споразум од 4-5 тачака. То су координатне тачке могуће сарадње са СНС. При томе је важно да је СНС прихватио тај документ.

         Ако би ДСС ушао у коалицију са СНС, то би био рефернтни оквир, не бисмо мењали политику. Пре избора смо то и урадили да би се обезбедили, да не би после месец дана рекли: шалили смо се.

         То су начела, не можемо да постављамо услове, јер смо слабији партнер и то не би било лепо.

  • Је ли то Запад тако уредио - да у парламент не уђу друге странке које су против ЕУ и НАТО?

         Имали сте изјаве и потврде тога да је са више страна дошао знак играчима који треба да формирају владу, да је све уреду – како ви кажете - да сви са свима могу правити комбинације, само да ДСС не уђе у ту владу.

  • Колико би Србију коштала нова влада ДС? У чему ће Србија и грађани профтирати од СНС владе?

         Пресликајте претходне 4 године ДС на наредне, јер та странка не може да води другачију политику. ДС је чинила шта је знала. Криза и колапс, предавање државне територије – све би то са владом ДС ишло са таквим убрзањем да бисмо кроз, не дај Боже, 4 године имали тоталну деструкцију државе.

         Наш став је да је добро да се ствари промене.  А фер је да оставимо могућност да странка која досад није била н власти – покуша нешто да учини.

  •  Да ли је могуће да су и овај резултат избора и влада  испројектовани на Западу?

         Дуго сам имао искуства са политичарима са Запада: њима је битно ко боље може да изврши њихове налоге. У одређеном смислу, ближи су Тадићу и ДС са којима имају већ утабану стазу. То је тандем који ради на линији наређење – извршење и то је функционисало савршено.

  • Да ли нова влада зависи од Косова?

         То је најважније питање.

  • Шта Запад конкретно хоће од Србије?

         Да дигнемо руке и да се седам договора спроведе. Да се овлашћења Србије из њих пребаце на Приштину. Онда имате чисту и јасну границу, са граничним прелазима, личне карте, саобраћајне дозволе, таблице, дипломе ћете признавати као да су из Лондона а не Приштине, имате признање Косова са звездицом или без, са текстом или без и добросуседске односе као са Хрватском, Бугарском и Мађарском. То вам је признање. Да ли ћете да потпишете споразум о капитулацији -  на томе не инсистирају.

  • Значи, ко пристане на спровођење споразума тај је пристао на капитулацију?

         Да.

  • Како ћемо да се извучемо, сада када је све потписано?

         То је у рукама Дачићеве владе. Да је ДСС договрене закључке бисмо правно поништили. То је рутинска операцја. Владином уредбом можете да спроводите само законе и међународне законе, законе о ратификацији, и ништа друго. Не можете да пишете уредбу на неке договорене закључке. То не постоји као форма. А пошто је то већ учињено имате поступак Уставног суда о незаконитости акта. Уредба је незаконита и поништава се! И, са тиме немате никакав проблем

  • Да ли имате утисак да су и друге земље одустале да нас активно подржавају у одбрани Косова и Метохије?

         То није утисак. Ако је ко одустао, то је онда Србија. Друге земље гледају шта ради наша влада.

 

Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари