Од млаких аплауза до “постепеног самоубиства”

Реакције странака на кандидатуру – чак и ЛДП има замерке

       УНАПРЕД се знало да ће страначке реакције на кандидатуру бити шарене. И да свака од њих своју позицију подвући и калкулацијама за скоре изборе. Дакле, ништа ново и неочекивано, а ипак има смисла послушати гласове из познатог хора.


НИКОЛИЋ: Од изузетног значаја, СНС спремна за корените реформе

       Председник Српске напредне странке (СНС) Томислав Николић оценио је, у разговору са шефом мисије Организације за европску безбедност и сарадњу Димитриосом Кипреосом, да је добијање статуса кандидата за Србију од изузетног значаја, јер представља основни предуслов за свеобухватни економски и привредни развој.

       Николић је додао да Србију очекује много посла да би савладала проблеме у којима је тренутно и да је СНС спремна да предузме корените реформе на развоју привреде.

 

 

ШАМИ: Уцењивање Косовом, дефинитиван пораз власти

  • Уместо славља и еуфорије, сви треба да схватимо где смо, а ту где смо ДСС се, а верујем и већини грађана Србије, ништа не свиђа", изјавио Зоран Шами

       Посланик Демократске странке Србије (ДСС) Зоран Шами оценио је да одлука Европске комисије о давању препоруке да Србији буде одобрен статуса кандидата представља дефинитивни пораз политике власти и још једну уцену како би Србија једног дана признала независност Косова и Метохије.

       "Ово је дефинитиван пораз политике ове власти и на спољном и на унутрашњем плану. Политике која је све време била понизна у односу са ЕУ, уместо да се са њом разговара као са правим партнером", рекао је Шами новинарима у Скупштини Србије.

       Према речима Шамија, препорука Европске комисије је само једна у низу уцена како би Србија признала независност Косова и Метохије.

       "Уместо славља и еуфорије, сви треба да схватимо где смо, а ту где смо ДСС се, а верујем и већини грађана Србије, ништа не свиђа", рекао је Шами.

       Шами је додао да се јасно види да се у формулацији "да ће Србија бити спремна за почетак преговора о чланству чим дође до напретка у дијалогу Београд-Приштина", мисли на дијалог две независне државе, а не Београда и Приштине.

       Он је рекао и да није проблем да ли Србија треба или не да буде део ЕУ, већ да би то требало да уради онако како су то урадиле и све друге земље.

 

ТОДОРОВИЋ: Понижавајућа одлука, доказ да Унији није стало до Србије

  • Циљ ЕУ је да се Србија потпуно дезинтегрише, а ово је један од најпонижавајућих аката када је у питању Србија и то је видљиво из сваке реченице
  • Једино што нам омогућавају јесте да Косово признамо постепено, да то урадимо полако не да баш да одмах извршимо самоубиство

       Шеф посланичке групе Српске радикалне странке (СРС) Драган Тодоровић изјавио да је одлука Европске комисије о давању препоруке за давање статуса кандидата Србији понижавајућа и да је јасно да се од нас тражи да признамо независност Косова и Метохије.

       Европској Унији није ни стало до Србије. Њен циљ је да се Србија потпуно дезинтегрише, а ово је један од најпонижавајућих аката када је у питању Србија и то је видљиво из сваке реченице“, рекао је Тодоровић у Скупштини Србије.

       Што се тиче Србије, истакао је он, она нема шта да тражи у ЕУ и то је јасно речено. Од Србије се тражи да пре свега призна независност Косова и Метохије.

       Једино што нам омогућавају јесте да то урадимо постепено. Не баш да одмах извршимо самоубиство, него да то урадимо полако, тако што ћемо се одрећи пре свега неких институција на северу Косова, а потом и свих такозваних паралелних институција власти. Следећи корак је признавање Косова И Метохије“, навео је шеф посланичке групе радикала.

       Тодоровић је нагласио да ни то није крај и да ће, када се заврши прича са Косовом, на ред доћи Војводина и Рашка област.

       "Ваљда је то свима јасно. Јасно је и Борису Тадићу, али пошто је изабрао пут без алтернативе, више нема могућности да са њега сиђе, иако је свестан да и њега и Србију тај пут води у амбис“, нагласио је Тодоровић.

 

ДСС: Власт кандидатуру плаћа територијама

  • У Србији се продубљује економска и социјална криза, народ једва саставља крај са крајем, а власт слави добијање кандидатуре

       Портпарол Демократске странке Србије Петар Петковић оптужио је власт у Србији да територијом плаћа европске интеграције, наводећи да су са кандидатуром за Србију стигле нове уцене И притисци.

       "У Србији се продубљује економска и социјална криза, народ једва саставља крај са крајем, а власт слави добијање кандидатуре", наводи се у писаној изјави Петковића.

       Са кандидатуром су стигле и нове уцене и притисци да садашња власт призна нову етапу у поступном признавању лажне државе Косово, а то су царински прелази између Србије и Косова, упозорио је Петковић.

       Петковић је указао да кандидатура неће донети никакав напредак домаћој привреди, никакву корист грађанима, а једино ће послужити власти да настави погрешну политику "ЕУ нема алтернативу".

 

ЈОВАНОВИЋ: Колико смо на Косову, исто толико смо данас и у Европи

  • Одлука ЕК је очекивана и не сме да се тумачи као успех нашег друштва, а донета је у тренутку највећих неспоразума Београда и Брисела

       Либерално демократске партије (ЛДП) Чедомир Јовановић изјавио је да одлука Европске комисије (ЕК) о давању препоруке за статус кандидата Србији не сме да се тумачи као успех нашег друштва.

       “Одлука ЕК , иако је пуно енергије уложено како би се европска будућност Србије учинила реалном”, рекао је Јовановић новинарима у парламенту.

       Он је оценио да је одлука ЕК донета у тренутку највећих неспоразума Београда и Брисела.

       “За те неспоразуме је одговорна власт ове земље, која је превише калкулисала и заобизалила реформе, очекујући да ће у Европи наићи на ону врсту разумевања које се подразумева у нашем друштву”, сматра Јовановић.

       Влада је дужна, нагласио је он, да нас упозна са јасним планом који ће Србији омогућити да искористи прилику која још постоји.

       “До децембра морамо или кроз изборну кампању добити владу која ће бити храбра и способна да реши проблеме, или јасна уверења премијера и председника да је владајућа већина способна да направи политички преокрет”, рекао је Јовановић и додао да смо сви таоци “лицемерне” политике власти према Косову.

       “Јасни су услови за добијање статуса кандидата и добијање датума преговора о чланству Србије у ЕУ. То је потпуна реализација преузетих обавеза кроз процес преговора са Приштином, довршетак тих преговора како би се омогућило решавање проблема у области енергетске сарадње, телекомуникација, верификација диплома и сарадња са Еулексом”, прецизирао је Јовановић.

       Он је додао да представници власти, ако већ нису били храбри да саопште истину о ономе што се десило на Јарињу, морају бити храбри у саопштавању истине грађанима о ономе што је врло јасно речено у образложењу ЕК.

       Јовановић и додао да је ово велико разочарење и логична последица предизборне фразе "и Косово и Европа“

       А колико смо на Косову, толико смо данас и у Европи“, закључио је Јовановић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари