МЕДОЈЕВИЋ: Срби нису мањина, српски је у Црној Гори већински језик

ПОДГОРИЧКЕ ВИЈЕСТИ О ЗАХТЕВУ ОПОЗИЦИЈЕ

ПРЕМИЈЕРУ ЛУКШИЋУ ДА СРПСКИ БУДЕ СЛУЖБЕНИ ЈЕЗИК

Мандић и Медојевић

  • Говорећи о идентитетским питањима, којима је дeо опозиције условио двотрећинску већину неопходну за измене Устава, Небојша Медојевић је Лукшићу рекао да је минимум који власт може да испуни: да српски језик буде службени, да народна застава означава боје које су блискије Србима у Црној Гори, да се химну скрати за две строфе
  • Лукшићу предочено: то су питања која се морају дефинисати Уставом јер Срби у Црној Гори не могу бити национална мањина

        ЛИДЕР Покрета за промјене (ПзП) Небојша Медојевић казао је да ће његова партија бити спремна на компромис у делу измена Устава које се односе на правосуђе, ако се дође до договора око идентитетских питања.

        Нова и СНП условиле су подршку изменама Устава захтевом да се српском језику врати статус службеног, те враћањем тробојке као народне заставе.

        Медојевић је, након разговора са премијером Игором Лукшићем, рекао да Срби несу у Црну Гору увезени „ни из Чачка, ни из Суботице, ни из Крушевца”, већ да су аутохтони грађани и да се мора направити договор.

        „Ако би то направили, чини ми се да сам осетио позитивну климу, онда би наравно и ПзП правио неке компромисе око нашег предлога правосуђа, који је радикалнији и теже прихватљив него ова идентитетска питања”, рекао је Медојевић.

Прво правосуђе

        Лидер ПзП-а назвао је црногорско правосуђе рушевином „којој није довољно само кречење, како то мисли Влада”. Лукшић је, осим са Медојевићем, разговарао и са лидерима СНП-а и Нове Срђаном Милићем и Андријом Мандићем.

        Медојевић, који је након сусрета са премијером једини био расположен за разговор са новинарима, рекао је да „рушевину правосуђа треба раскрчити и направити нову зграду на новим темељима”.

        „Црногорско правосуђе се више може назвати 'Прво правосуђе' основано 1905. године, једно акционарско друштво које је у власништву више акционара. Један акционар је породица Ђукановић, други породица Вујановић, трећи Миомир Мугоша, четврти ДПС, пети СДПи шести је организовани криминал”, оценио је Медојевић.

        Он је уверен да правосуђе у Црној Гори „не ради као независтан орган у интересу народа, већ одлуке доноси на управном одбору акционара од интереса за њих”.

        „А извршни директори су (Ранка) Чарапић и (Весна) Меденица које не доносе одлуке у складу са Уставом”, рекао је Медојевић.

        Уверен да је добро „што нас Европа гура у компромис”, Медојевић је рекао да је ПзП-ов модел за измене Устава ефикаснији од оног који нуди Влада.

        „Али ми имамо 6,3 одсто гласова и морамо уважавати реалност. Спремни смо да будемо дeо консензуса”, рекао је Медојевић.

Вратити тробојку, скратити химну...

        Говорећи о идентитетским питањима, којима је дeо опозиције условио двотрећинску већину неопходну за измене Устава, Медојевић је рекао да је то минимум који власт може да испуни.

        „То је да српски језик, као већински у Црној Гори буде службени, да народна застава означава боје које су блискије Србима у Црној Гори, да химну треба скратити за две строфе и да се ради о питањима која се морају дефинисати Уставом, тако да Срби у Црној Гори не могу бити национална мањина”, рекао је Медојевић.

        Из Информативне службе Нове саопштено је да су током разговора Мандића и Горана Даниловића са Лукшићем и потпредседником Владе Душком Марковићем „констатоване разлике у политичким полазиштима између две стране”.

        „Представници Нове су указали на недостатке и недоречености уставних норми из 2007., којима су обесправљене поједине националне заједнице, занемарена традиција и узурпирана права највеће језичке заједнице, а констатовано је да ће обе стране и убудуће разговарати потпуно отворено и аргументовано на тему евроинтеграција и уставних промена”, саопштено је из Нове

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари