Лекић предводи антирежимски опозициони Демократски фронт

ЛИДЕР НОВЕ СРПСКЕ ДЕМОКРАТИЈЕ АНДРИЈА МАНДИЋ У РИМУ

ПРЕГОВАРА СА БИВШИМ АМБАСАДОРОМ СЦГ У ИТАЛИЈИ

Мандић и Лекић у Риму

  • Миодраг Лекић је тренутно професор на римском Универзитету, а као председнички кандидат опозиције помињан је 2003. године, али је од кандидатуре одустао зато што иза иницијативе нису стале све утицајне партије
  • Након што Мандић обави разговоре са неким људима, званично и незванично, ствар ће бити комплетирана. Дефинитивно, код председништва Нове Лекић је виђен као неко ко би могао, захваљујући свом искуству, а којем верују и Црногорци и Срби, да буде човек који ће окупити све антирежимске снаге у Црној Гори или оне који желе, не да шминкају, већ да истински мењају друштво

         ЛИДЕР Нове српске демократије (Нова) Андрија Мандић разговарао је у Риму са професором на римском Универзитету Миодрагом Лекићем о могућности стварања широког и јединственог политичког савеза у Црној Гори, који би био алтернатива актуелном режиму.

         Према незваничним сазнањима подгоричког дневног листа Вијести, радна верзија званичног имена нове опозиционе структуре је „Демократски фронт“, али према тврдњама извора блиских власти и опозицији, у свему томе биће пресудна управо улога бившег амбасадора Србије и Црне Горе у Италији.

         У новом савезу биће Нова и Покрет за промјене (ПзП), али се очекује укључење и неколико угледних интелектуалаца који не крију незадовољство стањем у држави.

         Говорећи о сусрету Мандића и Лекића у Риму, извор Вијести из опозиције, саопштио је да је било планирано да се лидер те партије већ данас обрати јавности и изнесе детаље разговора.

         „Али, пошто смо ми више него задовољни током тих разговора, Мандић ће се јавности званично обратити сутра. Данас очекујемо још један званичан сусрет и пар консултација са људима у Црној Гори“, рекао је саговорник Вијести.

         На питање да ли ће будући Демократски фронт чинити неки нови људи, који до сада нису били активно политички ангажовани, извор Вијести је рекао да је реч о људима који ће бити важни за оно што би требало да уследи.

         „Суштина је да се направи фронт са оним опозиционарима који желе истинску промену система вредности у Црној Гори, борбу за слободно друштво и наставак европских интеграција, а истовремено да се направи и унутрашње национално помирење. Дакле, да се направи широки демократски фронт и мислим да је ту улога Миодрага Лекића незамењива“, казао је саговорник Вијести.

         Он наводи и да је председништво Нове, које је одржано уочи Мандићевог одласка у Рим, једногласно оценило да је Лекић личност са богатим политичким искуством, без мрље и афера у каријери, са огромним угледом у свету, те да је реч о правом човеку који би могао да покуша да помири крајности у Црној Гори.

         „Након што Мандић обави разговоре са неким људима, званично и незванично, ствар ће бити комплетирана. Дефинитивно, код председништва Нове Лекић је виђен као неко ко би могао, захваљујући свом искуству, а којем верују и Црногорци и Срби, да буде човек који ће окупити све антирежимске снаге у Црној Гори или оне који желе, не да шминкају, већ да истински мењају друштво“, истакао је саговорник Вијести.

         У званичном саопштењу Нове, уз информацију да се Мандић састао са Лекићем, наглашено је да је председништво те партије, на седници која је одржана уочи Мандићевог одласка у италијанску престоницу пре три дана, лидер Нове добио једногласну подршку да разговара са бившим црногорским дипломатом.

         Опозиционе партије су и раније покушавале да успоставе сарадњу са бившим црногорским дипломатом, али до савеза никада није дошло. Као председнички кандидат опозиције, Лекић је помињан 2003. године, али је од кандидатуре одустао након што иза иницијативе нису стале све утицајне партије.

         Иза предлога да Лекић, као надстраначки кандидат уђе у трку за председника, након вишемесечних преговора одбило је да стане тадашње руководство Либералног савеза Црне Горе. Из те странке захтевано је да опозциони кандидат за председника буду Славко Перовић, Весна Перовић или Миодраг Живковић.

         Лекић је у опозиционим редовима помињан као кандидат за првог човека државе и уочи председничких избора 2008. године, али тада са бившим дипломатом нико није водио озбиљен разговоре.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари