Ако крахира евро, Црна Гора прелази на немачку марку

ЗВАНИЧНА ПОДГОРИЦА ИМА СВЕ ВИШЕ ПРОБЛЕМА СА ЈАКИМ ЕВРОМ,

АЛИ СЕ ПЛАШИ РАСПАДА ЕВРОЗОНЕ

  • Црна Гора од 2002. године користи евро уз сагласност немачке савезне банке (Бундесбанке), па у Подгорици сматрају да би у случају евентуалног распада еврозоне најлогичнији сценарио био да Црна Гора следи Немачку, односно да као средство плаћања уведе немачку марку
  • Макроекономски параметри се у Црној Гори драматично погоршавају, истиче Дојче веле и додаје да је у последње три године задуженост порасла три пута, стране инвестиције су лане биле 40 одсто мање него годину раније, неликвидност привреде и грађана је енормна, док дневно пристижу рачуни лоших приватизација

         ПОДГОРИЦА, (ФоНет) - Евро је на искушењима и у Црној Гори, јер слабашна црногорска економија има све више проблема са јаком валутом, па могућност распада еврозоне додатно подстиче званичнике у Подгорици да размишљају о алтернативним моделима, објавио је Дојче веле.

         У Централној банци Црне Горе, међутим, тврде да нема разлога за забринутост.

         „Имамо резервни план. Дневно пратимо кретања и разматрамо све опције“, саопштено је из те најважније финансијске институције у Црној Гори.

         Монетарни експерти, такође, сматрају да Црна Гора и њени грађани не треба превише да страхују, јер та земља од 2002. године користи евро уз сагласност немачке савезне банке (Бундесбанке), што значи да би у случају евентуалног распада еврозоне најлогичнији сценарио био да Црна Гора следи Немачку, односно да као средство плаћања уведе немачку марку.

         Председник Одбора за финансије и буџет у црногорском парламенту Александар Дамјановић изјавио је за Дојче веле да је Црна Гора своју монетарну судбину везала за Немачку, која је, како истиче, најзаинтересованија да евро опстане као валута.

         „Мислим да се евро показао као добро средство за смањивање свих политичких уплитања у монетарну политику, иако смо на другој страни морали да водимо много паметнију фискалну политику јер смо ограничени чињеницом да на евро немамо утицај“, додао је Дамјановић.

         Макроекономски параметри се у Црној Гори драматично погоршавају, истиче Дојче веле и додаје да је у последње три године задуженост порасла три пута, стране инвестиције су лане биле 40 одсто мање него годину раније, неликвидност привреде и грађана је енормна, док дневно пристижу рачуни лоших приватизација.

         Али, званичници у Подгорици и даље тврде да та земља испуњава тзв. Мастрихтске критеријуме, док се незванично наводи да је величина основни разлог због којег Црна Гора неће бити искључена из еврозоне.

         Наиме, Црна Гора са својом слабом привредом и 670 хиљада становника не може ни теоријски да угрози тај пројекат.

         Генци Ниманбегу, члан Одбора за међународне односе и европске интеграције у скупштини Црне Горе, за Дојче веле је рекао да би увођење сопствене црногорске валуте (перпера) само значило велике трошкове, посебно због чињенице што су централне банке у овом региону изгубиле кредибилност.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари