`Афера Телеком-ЦГ` може бити крај ере Мила Ђукановића

Подгорички листови Монитор и Вијести о скандалу који може променити све у Црној Гори

* "Централна фигура тог посла нијесу ни сестра премијера Ана Коларевић, ни бивши директори Олег Обрадовић, ни тадашњи министар економије Дарко Ускоковић или предсједник Тендерске комисије Бранко Вујовић, Веселин Вукотић, који је био у преговарачком тиму

* Они су само носили воду Милу Ђукановићу, тадашњем премијеру и предсједнику Савјета за приватизацију, централној личности ове афере

Његова је влада, на шта јасно указују документа из Америке, омогућила Мађарима да по повољној цијени након куповине пакета од 51 одсто, откупе и додатних 21,92 одсто акција од мањинских акционара по повлашћеној цијени од 2,2 еура по акцији
* Мађари су мањински пакет платили готово дупло ниже по акцији од већинског

* Амерички правосудни органи утврдили су да је Матав мито уплаћивао за фиктивне уговоре о консултантским услугама на више адреса. Поред адвокатице, “сестре високог црногорског званичника” и представника менаџмента, милиони су ишли на рачуне компанија са Маурицијуса и Сејшела – Фиеста, Аctiva, Sigma и Rawleigh

* Извори недјељника тврде да амерички правосудни органи посједују доказе да су ове компаније повезане са фамилијом Ђукановић и пријатељима

* “Монитор” је раније писао да је ДушкоКнежевић повезан са легализацијом првог званичног милиона Мила Ђукановића. Према инсајдерским изворима недјељника, наводно се новац Ђукановића из мутних приватизација и транзитних послова скрива у Кнежевићевом пословном царству

* Непосредно након што је Матав исплатио мито црногорским званичницима, истиче “Монитор”, син Ане Коларевић, Един, купио је стан на Менхетну, вриједан око милион долара

          АФЕРА Телеком-ЦГ могла би бити почетак краја дводеценијске владавине Мила Ђукановића, пише недјељник “Монитор” у посљедњем броју, и додаје да је мито од преко седам милиона еура само “врх бријега једног мрачног посла”.

          "У том је послу Црна Гора претрпјела огромну штету, као и у другим бројним Ђукановићевим приватизацијама.

          Невоља бившег премијера је што се случај нашао на америчком суду и већ је доказано обиље криминалних радњи приликом продаје једног од најбољих црногорских предузећа", пише “Монитор”.

          Према документима којим тај недјељник располаже, Матаву, који је побиједио на тендеру за куповину већинског пакета Телекома, дато је много више", поклоњено му је фантастичних 67 милиона еура.

          "Како? Прије склапања уговора о куповини пакета од 51 одсто власништва, у Инвестиционом програму мађарски Матав се обавезао да ће у Телеком, из сопствених средстава, инвестирати 67,287 милиона еура.

          Управо те инвестиције допринијеле су да Матав добије Телеком, што се види из извјештаја Тендерске комисије број 02-9, од 5. јануара 2005. “У финансијској понуди Матав Рт. је понудио 114 милиона еура, а једини је доставио и понуду мањинским акционарима за откуп њихових акција од 51 милион еура… Матав Рт. је у оквиру свог Инвестиционог програма предвидио 67,288 милиона еура капиталних инвестиција”.

 

Улагало се из профита а не средства Матава

          Након преговора, мистериозно из уговора нестаје обавеза о капиталним инвестицијама, а “Монитор наводи да од централе Телекома у Мађарској до закључења овог броја нијесу добили одговор на то питање.

          "Управа Телекома се хвалила да је у периоду од пет година инвестирала знатно више од предвиђеног. И заиста, према књиговодственој евиденцији уложено је око 116 милиона еура - али нашег новца. Нијесу инвестирана средства Матава, како се власник обавезао у Инвестиционом програму.

          Улагало се из профита који је фирма након приватизације убирала захваљујући повластицама које су јој обезбиједиле црногорске власти. Представници Покрета за промјене поновили су скоро да црногорски грађани плаћају најскупље рачуне за телекомуникационе услуге у региону.

          Економски факултет Подгорице је у јануару прошле године урадио за потребе Владе извјештај о реализацији обавеза из уговора о приватизацији Телекома, у коме стоји да су купци преузели обавезу „укупне инвестиције од 67,287 милиона еура из сопствених средстава Матава, а не из средстава Телекома“.

          А закључује да је умјесто Матава улагао Телеком из властитих извора", наводи “Монитор”.

 

Сви носили воду Ђукановићу

          Према мишљењима стручњака које је “Монитор” контактирао, то што сума од преко 67 милиона еура инвестиција није ушла у уговор  још један је доказ о коруптивном споразуму. Дојче телеком (већински власник Матава) је платио као поравнање америчким властима 95,2 милиона долара због корупције на основу које су уговори о куповини црногорског и македонског телекома ,,знатно великодушнији” за купце, како пише британски Financial times, а преноси “Монитор”.

          "Централна фигура тог посла нијесу ни сестра премијера Ана Коларевић, ни бивши директори Олег Обрадовић, ни тадашњи министар економије Дарко Ускоковић или предсједник Тендерске комисије Бранко Вујовић, Веселин Вукотић, који је био у преговарачком тиму.

          Они су само носили воду Милу Ђукановићу, тадашњем премијеру и предсједнику Савјета за приватизацију, централној личности ове афере.

          Његова је влада, на шта јасно указују документа из Америке, омогућила Мађарима да по повољној цијени након куповине пакета од 51 одсто, откупе и додатних 21,92 одсто акција од мањинских акционара по повлашћеној цијени од 2,2 еура по акцији.

          Мађари су мањински пакет платили готово дупло ниже по акцији од већинског, при том је из нашег буџета ,,вршена доплата од 30 центи за сваку продату акцију”.

          Мађари су тако мањински пакет платили готово дупло ниже по акцији од већинског. И, важније, домогли се цјелокупне инфраструктуре, националног ресурса који је Црна Гора градила деценијама. Тиме је угрожен и безбједносни систем земље (Телеком, а не држава, данас посједује моћни систем прислушкивања)", пише Монитор.

 

ПОПОВИЋ: Инфраструктуру нико не продаје

          Миленко Поповић за “Монитор” подсјећа да је на опасност уступања инфраструктуре указивао Небојша Медојевић, лидер тадашње Групе за промјене.

          "Инфраструктура увијек остаје у државном власништву, јер се на тај начин спречава монополско понашање провајдера услуга. Ако овоме додамо негативне стратешке и друге импликације продаје инфраструктуре, онда је јасно зашто се овако нешто нигде не ради приликом сличних приватизација", рекао је Поповић.

          Он подсјећа да је вриједност инвестиција у инфраструктуру Телекома у декади која је претходила приватизацији била већа од износа плаћеног за комплетан систем.

          Амерички правосудни органи утврдили су да је Матав мито уплаћивао за фиктивне уговоре о консултантским услугама на више адреса. Поред адвокатице, “сестре високог црногорског званичника” и представника менаџмента, милиони су ишли на рачуне компанија са Маурицијуса и Сејшела – Фиеста, Аctiva, Sigma и Rawleigh.

          На тим дестинацијама тешко је доћи до власничке структуре компанија, што је “Монитор” покушао без успјеха.

 

Шта могу Ивановић и Чарапић

          Извори недјељника тврде да амерички правосудни органи посједују доказе да су ове компаније повезане са фамилијом Ђукановић и пријатељима. И након поравнања, тамошње правосуђе наставиће грађанску парницу против тројице директора Матава, за које се сумња да су одобрили коруптивне фиктивне уговоре. У уговору о поравнању, Матав се обавезао да неће крити документе потребне правосудним органима.

          “Вијести” су на основу података из нашег Привредног суда уочиле везу између фирме Фиеста и Атлас групе Душка Кнежевића, те кума бившег премијера Горана-Сита Ракочевића, консултанта црногорске Владе Марка Харисона и сумњивих уговора Фиесте са РТЦГ. “Монитор” је раније писао да је Кнежевић повезан са легализацијом првог званичног милиона Мила Ђукановића. Према инсајдерским изворима недјељника, наводно се новац Ђукановића из мутних приватизација и транзитних послова скрива у Кнежевићевом пословном царству.

          Адвокат Веселин Радуловић оцјењује за “Монитор” да би једна од посљедица ове афере могла бити поништење приватизације Телекома. Он сматра да би тужилаштво требало да путем међународне правне помоћи од САД и Њемачке добије доказе о корупцији.

          "Досадашње искуство наводи на закључак да ни Ранка Чарапић ни Ђурђина Ивановић не само да не смију да раде свој посао, већ немају храбрости ни да јавно помену имена главних актера ове, али и низа других корупционашких афера у Црној Гори" оцијенио је Радуловић.

 

Моћна сестра адвокат

          Према сопственом признању, сестра премијера Владе у периоду приватизације Телекома, Ана Коларевић заступа ,,80 одсто иностраних фирми”.

          “Монитор” пише да је за само неколико година освојила монопол те да је каријеру у судству завршила чувеном пресудом “којом је будвански хотел Авала додијелила фантомској фирми Beppler&Jacobson, а елиминисла угледну европску компанију. Након пресуде, Коларевићева је прешла у адвокате и постала заступница Bepplera.

 

Ана Коларевић

          Сумња се да је фамилија Ђукановић дио капитала уложила у хотел Авала, али и у друге послове Bepplera, иза којег је формално доскора стајао Зоран Бећировић”.

          Непосредно након што је Матав исплатио мито црногорским званичницима, истиче “Монитор”, син Ане Коларевић, Един, купио је стан на Менхетну, вриједан око милион долара.

          "Коларевићева је била у управном одбору Жељезаре пошто је ту компанију преузела мистериозна офшор МНСС, која је уништила Жељезару и на крају изашла из тог посла, пријетећи Црној Гори тужбом на међународним судовима. МАНС је због те приватизације предао кривичну пријаву", пише недјељник.

          Коларевићева је, како се додаје, заступала и Хеленик петролеум који је преузео Југопетрол, у још једној сумњивој приватизацији. “Заступала је и ХТП Бока, коју је купио кум фамилије Драган Брковић и умјесто милионских инвестиција, реномиране хотеле претворио у руине“.

          Ана је и у послу стољећа са канадским милијардером Питером Манком који је преузео Арсенал. Један од Манкових људи саопштио је да за адвокатске услуге никада није видио тако високу фактуру као ону Коларевићеве. Исплатило се, Манк је добио једну од најљепших локација на Црногорском приморју за симболичну суму.

          Заступала је и сингапурски Aman rizorts, закупца Светог Стефана, руску компанију Сонуба, Миракс, ЦКБ, ХААБ... Адвокатици стољећа је професија на првом мјесту: заступа и династију Карађорђевић која од Црне Горе потражује имовину. Њу домољуби не критикују због мањка патриотизма.

          Коларевићеву, Миодрага Ивановића и Олега Обрадовића не повезује само Телеком. Обрадовић и Ивановић су у управи Прве банке, у којој Коларевићева има акције, а Миодраг Ивановић је са 900 хиљада еура био други по реду, након Електропривреде, по висини улога за докапитализацију Прве. Обрадовић је био и у управи МНСС, а са Ивановићем има заједничку фирму OMP engineering која је овог љета склопила партнерство са Плантажама.

 

ЛАЗОВИЋ: Парламентарна истрага није најбољи потез

          Отварање парламентарне истраге о корупцији у приватизацији Телекома сада није најбољи потез, јер би се могао протумачити и као својеврсни притисак на тужилаштво, саопштио је потпредсједник Владе, Вујица Лазовић.

          Он је, за Радио Антену М, казао да ће се уколико дође до такве истраге, а парламентарци затраже његово саслушавање, радо одазвати позиву.

          Лазовић је објаснио зашто не може да даје икакве податке о Телекому.

          "Принципијелно, мислим да није у реду да се, док тужилаштво води предкривични поступак, отвара такав парламентарни процес, иако Скупштина на то има право, али, мислим да се све то може третирати као притисак на Тужилаштво", навео је он.

          Лазовић је рекао и да Министарство за информационо друштво не посједује ни један једини документ о приватизацији црногорског Телекома.

          "Министарство не посједује документацију о приватизацији и није учествовало у томе, јер је оно основано прије двије године, а тек смо прошле године добили област телекомуникација. Дакле, шест година послије завршеног поступка приватизације. Просто су ми ствари крајње апсурдне, али не избјегавам било какву комуникацију са парламентом", казао је Лазовић.

 

Опозициија ће иницирати покретање истраге

          Премијер Игор Лукшић најавио је раније да ће се, уколико се формира посебно скупштинско тијело и покрене парламентарна истрага о корупцији у приватизацији Телекома, одазвати евентуалном позиву за давање података.

          "Уколико дође до парламентране истраге и од надлежног тијела које води парламентарну истрагу добијем захтјев за давање било каквих података у овом или било ком другом случају, ја ћу се том захтјеву одазвати", рекао је Лукшић. Опозиција ће са 27 потписа посланика тражити да Скупштина установи посебно тијело које би се бавило истрагом о корупцији у приватизацији Телекома

          Опозиционе странке најавиле су да ће наредних дана иницирати покретање парламентарне истраге и са 27 потписа посланика тражити да Скупштина установи посебно тијело које би се бавило истрагом о корупцији у приватизацији Телекома.

          Приватизација Телекома поново је у жижи јавности након што су крајем прошле године Дојче /Deutsche/ Телеком и његова мађарска подружница Мађар /Magyar/ Телеком пристали да плате казну од око 95 милиона УСД у оквиру нагодбе о судској тужби, у којој се тврдило да су бивши руководиоци те двије компаније поткупили државне функционере у Црној Гори и Македонији.

          Мађар Телеком је, како се наводи у тужби, подмитио најмање двојицу Владиних званичника укључених у продају Телекома Црне Горе.

 

Куда и до кога воде трагови афере Телеком

Чека се крупна риба

* По “ Фиеста ” уговору и уговору “Activa” исплаћено је 4,47 милиона еура за услуге које нијесу извршене. Међутим, адвокатска фирма Фирма Vajt end Kejs, коју је инвеститор - Мађар телеком унајмио да води интерну истрагу поводом афере, у свом јавно доступном документу наводи да се та фирма зове Fiesta Investments Ltd, исто као и компанија која је пословала или је акционар у фирмама повезаним са Атлас групом Душка Кнежевића

          Оф-шор фирма Fiesta Investments Ltd, коју у Сједињеним Америчким Државама сумњиче да је међу четири компаније учествовала у корумпирању црногорских званичника приликом приватизације Телекома Црне Горе оставила је доста писаних трагова о пословању и својим везама у Црној Гори, тако да би једна озбиљна истрага врло брзо могла довести до имена правог газде компаније Фиеста , а тиме вјероватно и до прве “крупне“ рибе у овој корупционашкој афери.
          Америчка Комисија за хартије од вриједности (СЕЦ) један од четири лажна консултантска уговора из афере Телеком назива “ Фиеста ”, не наводећи пуно име компаније са којом је Мађар телеком склопио уговор, али сједиште те компаније лоцира на оф- шор дестинацији у Републици Маурицијус.

          По “ Фиеста ” уговору и уговору “Activa” исплаћено је 4,47 милиона еура за услуге које нијесу извршене. Међутим, адвокатска фирма Фирма Vajt end Kejs, коју је инвеститор - Мађар телеком унајмио да води интерну истрагу поводом афере, у свом јавно доступном документу наводи да се та фирма зове Fiesta Investments Ltd, исто као и компанија која је пословала или је акционар у фирмама повезаним са Атлас групом Душка Кнежевића.

 

Из Атласа нијесу демантовали везу

Душко Кнежевић

*  И лаицима је јасно да је оснивач у компанију морао унијети новац, неку имовину или можда само име као бренд, те да су за поријекло тог новца и име газде компаније Фиеста морали да знају Душко Кнежевић или директорица Attike Бранкица Башовић

* Други траг налази се у званичним документима Централне депозитарне агенције (ЦДА). Уз помоћ људи из Атлас групе, он би врло лако могао довести до газде Fiesta investments ltd. јер је наведена оф-шор компанија у Montenegro Expressu АД Будва осми по величини власник, а у Јадранском сајму десети

          АТЛАС група саопштила је у уторак да та групација, нити њен власник или било која компанија у власништву Атлас групе, “није власник компаније Fieste investments са Маурицијуса”.

          У саопштењу из Атласа се, међутим, ниједном ријечју не доводе у питање писани трагови из Привредног суда, нити пословне релације Fiesta Investments Ltd. са компанијама и физичким лицима којима годинама индиректно или лично шефује Кнежевић.

          Први траг у званичним документима који би врло лако могао довести до правог газде Fieste investments Ltd. је документ из подгоричког Привредног суда, односно, статусна промјена за фирму Attika Land DOO из прве половине 2007. године.

          Fiesta Investments Limited у том документу (чији извод “Вијести” објављују) Привредног суда помиње се од 26. априла 2007., као други оснивач фирме Attika Land DOO. И лаицима је јасно да је оснивач у компанију морао унијети новац, неку имовину или можда само име као бренд, те да су за поријекло тог новца и име газде компаније Фиеста морали да знају Кнежевић или директорица Attike Бранкица Башовић.

 

Сједиште Аттике у центру Атлас групе

          Наведена фирма Attika Land газдује будванским фирмама Могрен Гарден и Могрен Хил које у ствари представљају два велика Атласова пројекта у залеђу плаже Могрен.

          Интересантно, према регистру Привредног суда, сједиште Attike сада је у Улици Станка Драгојевића број 4. у Подгорици гдје се налази сједиште неколико Кнежевићевих фирми из Атлас групације.

          Први формални оснивач и директор Attike Land DOO, према званичним подацима, Бранкица Башовић, је данас директорица Фин инвеста, познате фирме из Атлас групе.

          Она је остала директорка Attike и након треће промјене имена оснивача 11. децембра 2007. године када Фиесту са Маурицијуса у званичној евиденцији ЦРПС замијенила нова фирма “Ridley Park” ДОО Подгорица.

 

Шеф је морао знати

Ракочевић и Ђукановић

          Као оснивачи нове фирме Ridley Park DOO наводе се Theodoros Karagiannis, оф-шор компанија са Британских Дјевичанских Острва Newcom Worldwide limited и оф-шор фирма Cosmos ltd са Антила (Anguilla) која се као акционар годинама појављивала у више компанија из потфеља Атлас Монт фонда.

          Од Горана Ракочевића “Вијести” јуче нијесу могле сазнати ко је прави газда Fieste Iinvestments Ltd. Такав је, на примјер, био случај са компанијама ФЕП Плужине, Црнагорапут итд. Према подацима из Привредног суда име Башовићеве се данас наводи у још четири Кнежевићеве фирме, међу којима и у Могрен Хилу гдје је један од овлашћених заступника.

          “Вијести” су прије два дана звале директорицу Фин инвеста у потрази за одговором на питање ко је газда Fieste Investments ltd, али нам је речено да је одсутна до наредног понедјељка.

          Оставили смо и контакт телефон, али у међувремену није било одговора.

          Други траг налази се у званичним документима Централне депозитарне агенције (ЦДА).

          Уз помоћ људи из Атлас групе, он би врло лако могао довести до газде Fiesta investments ltd. јер је наведена оф-шор компанија у Montenegro Expressu АД Будва осми по величини власник, а у Јадранском сајму десети.

          И лаицима на берзи је јасно да у компанијама, као што су двије наведене, гдје Атлас групација посједује данас око 90 одсто акција, није баш тако лако ( и без знања шефа!) било могуће купити власнички удио међу топ 10 акционара.

 

Сателитски траг

Жарко Штурановић

          Трећи траг је у званичним документима Владе Црне Горе од 8, односно, 9. новембра 2006. године. Ради се о Закључку Владе да од Радио-телевизије Црне Горе преузме дуг у износу од 1.145.805 еура по основу емитовања сателитског програма.

          Тај Закључак потписао је генерални секретар Владе Жарко Штурановић, а задужено је Министарство финансија да сагледа могућност да се преузета обавеза измири са позиције отплата дугова. Трећи траг тј. банкарски рачун Фиесте, на који је Влада уплатила новац, вјероватно би могао довести до овлашћеног лица или чак правог газде оф-шор фирме.

          Fiesta Investment Ltd, са непознатом адресом и власником, под доста чудним околностима читаву деценију посредовала је у емитовању сателитског програма РТВ Црне Горе.

          Четврти траг ка правом газди Фиесте или његово име можда би могао зато открити бивши директор РТЦГ Горан Ракочевић, кум бившег премијера Мила Ђукановића, који 25. децембра 1998. године потписао први Уговор о закупу сателитских капацитета са овом контроверзном оф-шор компанијом.

          Према том уговору, сједиште Фиесте је наводно било у Лугану у Швајцарској, а оф-шор компанија је посредовала у емитовању сателитског програма РТВ ЦГ преко Телекома Француске.

 

Легендарни Марк Харисон представљао Фиесту

          Опуномоћени представник Фиесте који је на Уговору ставио потпис поред Ракочевићевог био је контроверзни британски адвокат Марк Харисон, широј јавности познат по “масној” провизији у износу од неколико милиона еура коју је наплатио у приватизацији Југопетрола.

          Харисонова београдска канцеларија, иначе, је заступник више страних компанија у Црној Гори међу којима су En plus група и МНСС, које се нијесу прославиле у приватизацији КАП-а и никшићке Жељезаре. Харисонова канцеларија је, такође, била ангажована у неколико других владиних пројеката.

          Ни од Ракочевића “Вијести” јуче нијесу могле добити одговор на питање ко је прави газда Fieste Iinvestments Ltd, јер се није јављао на телефон.

          Америчка Комисија за хартије од вриједности (СЕЦ) утврдила је да је Мађар Телеком склопио лажни консултантски уговор, који назива “ Фиеста ” наводно за помоћ у куповини додатних акција од мањинских акционара Телекома Црна Гора.

          По “ Фиеста ” уговору и уговору “Activa”, који су склопљени са фирмама са Маурицијуса и Сејшелских острва, исплаћено је 4,47 милиона еура за услуге које нијесу извршене.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари