Немачка и остаци империјалне моћи САД нису били довољни: Косово* није примљено у Унеско

ОД 170 ЗЕМАЉА - 92 ГЛАСАЛЕ „ЗА“, А 50 БИЛО ПРОТИВ, ДОК СУ СЕ 22 УЗДРЖАЛЕ

Седиште Унеска у Паризу

  • Претходно одбијен предлог Србије да се одложи гласање о захтеву Косова за пријем у Унеско. За предлог Србије гласало 58, против било 88 држава, а 22 су биле уздржане, док представници 16 земаља нису били присутни у сали. С обзиром на то да се унапред знало да Вашингтон, Берлин и лондон неће успети да Шиптарима обезбеде двотрећинску већину - потпуно је нејасно због чега је Београд тражио одлагање гласања. Јер, за Србију је боље што је предлог одбијен

        АМЕРИЧКО-натовско шиптарско Косово није примљено у Унеско. Упркос томе што су - под диригентском палицом Вашингтона, Велике Британије и Немачке - за пријем послушно дигли руку представници 92 земље.

        Међутим, то им је било мало. О предлогу за пријем на пленарној седници Генералне конференције Унеско је могло да гласа 170 држава, а за пријем је била потребна двотрећинска већина.

        Гласале су 142 земље, а 50 је гласало против.

        Још 22 земље су биле уздржане.

        Претходно је одбијен предлог Србије да се одложи гласање о захтеву Косова за пријем у Унеско.

        За предлог Србије гласало 58, против 88 држава и 22 су биле уздржане, док представници 16 земаља нису били присутни у сали.

        С обзиром на то да се унапред знало да ће гласови управо овако бити распоређени - потпуно је нејасно због чега је Београд тражио одлагање гласања. Јер, за Србију је боље што је предлог одбијен.

        Да Александар Вучић и Ивица Дачић нису тајно обећали да ће и за српску културну баштину и имовину СПЦ наћи у Бриселу решење које ће бити наставак Бриселског споразума.

        Са новим Вучићевим легањем на под…

        Шире гледано, данашње гласање је и одраз тренутног распореда нага у свету. Рентгенски снимак остатака америчке империјалне моћи пред којом Вучић и његова влада клече…

        Управо моћи. Јер, ево Танјуговог „описа“ како су Американци успели да се задрже у Извршном одбору Унеска:

        „САД су успеле у свом настојању да остану у Извршном одбору Унеска, јер до јутрос, када је истекао рок, ниједна друга земља није поднела кандидатуру. То је једини начин да САД одрже снажан утицај на ту културну и научну агенцију, коју сада америчка влада више не финансира, а победа је проистекла из офанзиве америчког дипломатског шарма са циљем да уклоне отпоре свом реизбору. САД су престале да финансирају Унеско 2011. године, зато што је прихватио Палестину за свог члана, а амерички закон забрањује доприносе међународним организацијама које препознају палестинску државност, преноси AP.

        Дипломата у Унеску Мајкл Ворбс је рекао да ниједна друга земља није поднела кандидатуру на место САД, до истицања рока у 09.00 сати јутрос. С обзиром да постоји шест одборничких места, предвиђених за Западну Европу и САД, то значи да ће гласање у среду бити формалност“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари