Наставићемо одличну сарадњу са МО САД, успоставићемо и сарадњу са Русијом

ИЗ ВУЧИЋЕВИХ ИНТЕРВЈУА ТЕЛЕВИЗИЈИ Б92 И НЕДЕЉНИКA НИН

  • Неко мора да одговара за оно што се догодило у Агробанци, за једну од највећих пљачки у Србији. За само четири месеца од седам милиона плуса дошло се до 300 милиона евра минуса, а све је то отишло на изборне кампање, подмићивање појединих људи и у предузећа која су веома блиска неким владајућим партијама. Зато су сада ти тајкуни, блиски бившој власти, покушали да одбраном Шошкића одбране и сами себе
  • Слободан Хомен, Бошко Ристић и Душан Петровић су по београдским кафанама састављали спискове судија, тужилаца, али то не значи да су сви они лоши.
  • Како је смењен гувернер Јелашић? Телефонским позивом и претњом Бориса Тадића да ће бити против њега организовани разни поступци уколико не оде из земље
  • Јелашић је побегао главом без обзира, није смео да даје никакве изјаве. Ћутали су сви. Онда је постављен партијски човек ДС-а, који је у НБС, по налогу Шапера и Душана Петровића, запослио око стотину људи из ДС-а, а за опремање кабинета је потрошио 120.000 евра
  • Изгледа да неко хоће да ми управљамо земљом, а да кључне полуге моћи остану у рукама ДС
  • Шошкић се одлучио за оставку кад је на његов сто долетео један озбиљан папир који му је објаснио да би остао без 4.200.000 динара да није поднео оставку. Толико и о моралу и заштити институција. Да је желео да заштити земљу поднео би оставку три дана раније и држава Србија не би имала никакву штету. Овако је држави нанео штету, али је важно да је себи узео паре
  • Око Косова и Метохије биће тешких мука, свакако ћемо морати да чинимо компромисе, али тражимо да и Приштина чини компромисе, а не само ми. Свакако да ће бити много оних који неће бити срећни, али сам уверен да ће већина људи у Србији разумети шта је реално, шта је озбиљна и одговорна политика

        ПОТПРЕДСЕДНИК Владе Александар Вучић дао је два интервјуа - Б92 и НИН-у, а заједнички именитељ свега што је рекао, вероватно је у овим његовим речима: «Хапшења у вези са Агробанком само су почетак. Ова акција је много важнија него што изгледа на први поглед. Пандорина кутија се тек отвара. Ту ће бити много људи који су познати и који су умешани у тај економски део, а из других су сфера друштвеног живота».

        ФАКТИ преносе најважније делове. Прво из оног што је рекао Б92:

        „Ту ће се (поводом Агробанке) показати како је тај октопод, та хоботница која је разарала нашу земљу много година уназад функционисала. Тај случај, рекао бих, слика је и прилика онога што нам се збивало и онога што у будућности не сме да нам се догађа“.

        Упитан како је могуће да Антонић напусти земљу уочи полицијског саслушања, Вучић је одговорио: „То је човек који је рекао да ће увек бити доступан истражним органима, али је себи учинио медвеђу услугу. Ако мислите да је могуће да се скривате од државних органа, знајте да то није реално. Такође, учинио је медвеђу услугу и онима који су му помогли“.

          Вучић је казао и да ће захтевати спровођење истраге против оних који су му помогли из државних органа и да ће људи који су учествовали у тој криминалној активности одговарати.

          „То што су се неки направили паметним па помислили да ће да учине услугу тиме што ће неком да омогуће бекство себи су учинили медвеђу услугу и верујте ми на реч, одговараће за то. И колико већ сутра на Влади ћу тражити одговорност за лица из државних органа која су у том поступку учествовала“, рекао је он.

          Потпредседник Владе је нагласио да „неће одустати док се не истражи ко су били помагачи у извршењу још једног кривичног дела и да ће они морати да одговарају“.

         „И ту нема игре. Са државом нема игре. Ко год да је мислио да се игра са државом, грдно се преварио“, поручио је Вучић и додао: „ Немојте да имате било какву сумњу у то“.

         Упитан да ли се на списку осумњичених налази и Звонимир Никезић, власник консултантске куће „ЦЕС Мекон“ и отац државног секретара Душана Никезића, одговорио је да он „није тужилац и да неће да ради тужилачки посао“.

        Ипак, истакао је да је „интересантно када прочитате све информације у случају Агробанке, онда видите зашто су се неки осећали заштићено и разумете зашто су неки били сигурни да ће дуго моћи да остану и зашто је пљачка од готово 300 милиона евра могла да прође некажњено“.

        „Интересантно је и да су и неки други наши државни органи ћутали на ту тему, да су пре само четири месеца рекли да је та банка у плусу седам милиона евра, иако је било евидентно да је у огромном минусу, да кућа са земљиштем између Чачка и Краљева покрива кредите који су десетоструко и двадесетоструко вреднији од те имовине“, рекао је он.

ИЗ ВУЧИЋЕВОГ ИНТЕРВЈУА НИН-у:

        Најавили сте да ћете изаћи из Владе уколико не буде јединства у борби против корупције. Значи ли то да са партнерима ипак нисте постигли сагласност око тога?

        Ја сам по природи сумњичав. Код нас није било љубакања, грљења, историјских помирења и свега другог као што је било код Тадића. Коалиционим партнерима искрено верујем да ће се држати договора, али морам увек да поменем да не видим смисао нашег седења у Влади уколико се буде блокирала или спутавала борба против корупције и криминала.

        Значи постигнута је сагласност да нема заштићених функционера, ма како се они звали и из које странке долазили?

        Јесте. О томе сам разговарао и са председником Републике, који ме је именовао за секретара Савета за националну безбедност и једина ствар коју могу да вам кажем, јер се остало третира као државна тајна, да сам на првом састанку Савета рекао да морамо да радимо сваки предмет и ништа не сме да се склања по фиокама. Не буде ли то тако, веома лако ћу се повући. Зашто бих у томе учествовао, зашто бих варао народ? Има много људи у Србији који ме воле, а има много оних који ме не воле, али нико никад није могао да напише и стави наслов „Вучић крадљивац“ или нешто слично. И зато увек остављам ту дозу резерве, јер добро знам колико су моћни и јаки лобији, знам добро колико је тајкуна сада штитило Шошкића...

        Како су то тајкуни штитили Шошкића? Зар тајкуни нису радили на његовој смени?

        Није истина. Многи су бранили његове личне позиције, а не независност НБС. У новом закону нема ниједне лоше одредбе, посебно након што смо прихватили амандман који су ММФ и Светска банка лоше протумачили. С друге стране, појачали смо механизам за супервизију банака, јер неко мора да одговара за оно што се догодило у Агробанци, за једну од највећих пљачки у Србији. За само четири месеца од седам милиона плуса дошло се до 300 милиона евра минуса, а све је то отишло на изборне кампање, подмићивање појединих људи и у предузећа која су веома блиска неким владајућим партијама. Зато су сада ти тајкуни, блиски бившој власти, покушали да одбраном Шошкића одбране и сами себе.

        О којим се то тајкунима ради?

        Не бих о томе, јер би неко могао да каже да тиме злоупотребљавам своја сазнања и овлашћења.

        Направили сте искорак када сте понудили људима који нису ваши чланови, попут Милице Делевић, веома важне функције. Али сте то све поништили предлогом да нови гувернер буде висока функционерка СНС, Јоргованка Табаковић?

        Али сви гувернери до сада су били политичке личности, веома зависни од извршне власти.

        Сада се, ипак, први пут предлаже високи функционер странке?

        Није истина. Гувернер је био и Динкић, председник Г 17 плус.

        То је тада била невладина организација.

        Каква црна невладина организација? Ако је он био у парламенту, није изабран као представник НВО него као један од лидера ДОС-а. А Јоргованка Табаковић је замрзнула све своје страначке функције чим је изабрана за гувернера. Уз то, како је смењен гувернер Јелашић? Телефонским позивом и претњом Бориса Тадића да ће бити против њега организовани разни поступци уколико не оде из земље.

        Јелашић је побегао главом без обзира, није смео да даје никакве изјаве. Ћутали су сви. Онда је постављен партијски човек ДС-а, који је у НБС, по налогу Шапера и Душана Петровића, запослио око стотину људи из ДС-а, а за опремање кабинета је потрошио 120.000 евра. А шта је овде проблем? Што смо рекли да то нећемо то више да толеришемо. Хоће ли Јоргованка да троши можда девизне резерве и да их даје привредницима? Наравно да неће. У чему је онда проблем? Изгледа у томе што неко хоће да ми управљамо земљом, а да кључне полуге моћи остану у рукама ДС-а.

        Проблем је можда што сте толико говорили о департизацији, а онда сте за гувернера предложили високог функционера СНС?

        А је ли тачно да смо за омбудсмана изабрали Сашу Јанковића, којег је поставила ДС? Јесам ли понудио Милици Делевић да буде министар спољних послова? Потом смо за то место предложили каријерног дипломату како то Министарство не би служило за политичку промоцију било коме.

        Начелника Генералштаба је изабрао Борис Тадић, а Томислав Николић и ја мислимо да је то добар и способан човек, одличан трупни официр. Па како некога није срамота да говори о томе да ми нешто чистимо и да спроводимо партијску политику, а они су били партијски „терминатори“, који су уништавали све испред себе. Једино што можете да нам кажете је да смо променили Закон о НБС, али нико не може да ми покаже лошу одредбу тог закона.

        Рецимо члан да гувернер не мора да буде нестраначка личност?

        Она је замрзнула функцију у странци и биће неупоредиво независнија од Шошкића. Питајте Шапера и Душана Петровића шта су све тражили од гувернера у претходном периоду. Толико је био нестраначка личност да нису морали ни да се виде, него су му телефоном све наређивали.

        Како тумачите да је Шошкић говорио у више наврата да неће поднети оставку, а онда је изненада то ипак учинио. Да ли је на његов сто долетео неки папир који га је убедио?

        Јесте, долетео је један озбиљан папир који му је објаснио да би остао без 4.200.000 динара да није поднео оставку. Толико и о моралу и заштити институција. Да је желео да заштити земљу поднео би оставку три дана раније и држава Србија не би имала никакву штету. Овако је држави нанео штету, али је важно да је себи узео паре.

        Како су саговорници са Запада оценили ваше именовање за координатора обавештајних служби?

        За њих је то веома прихватљиво, о томе сам разговарао са господином Рикером и другим саговорницима. Али немојте да заборавите да Томислав Николић има апсолутно исте ингеренције које је имао Борис Тадић, због чега не разумем ту забринутост.

        У Србији се стално лицитира и тражи српски Санадер. Имате ли ви сазнања где се он може тражити или их има више?

        Као правник не могу себи да дозволим да лицитирам ко би могао да буде ухапшен, већ ћу инсистирати на томе да је од хапшења важније да имамо веома чврсте оптужнице које ће довести до одговарајућих пресуда. У овој земљи су људи били по 15 месеци у притвору, али су после били ослобођени. Коме је било потребно да притвара Драгана Џајића онолико дуго? Могли су да кажу да воде поступак против њега, зар би Џајић побегао негде да се крије? Ни мени, ни мојим сарадницима се сигурно неће дешавати такве представе за јавност.

        Али како ћете уопште ући у ту борбу ако сте говорили да је правосуђе преплављено судијама које су биле биране на основу лојалности некој од странака?

        Бићу потпуно отворен. Слободан Хомен, Бошко Ристић и Душан Петровић су по београдским кафанама састављали спискове судија, тужилаца, али то не значи да су сви они лоши. Мислим да ће се ти људи данас осећати много слободније, као и неки други људи који су враћени на посао.

        Рекли сте да у борби против корупције неће бити поштеђених. Шта ће се догодити са Карићем, јер има најава да би могао да се врати у земљу, а Дачић каже да ће бити ухапшен ако се врати?

        За Карићем је расписана потерница Интерпола. Суд и тужилаштва су свој посао урадили, а друга је ствар да ли је то било под притиском или не. То је сада питање за правосуђе и нема везе са политичким одлукама да ли ће се Карић вратити или не.

        Хрватска је својевремено била гурнута у ту борбу против корупције када су аустријски органи почели да отварају аферу Хипо банке. Очекујете ли да ће се и Србији догодити нешто слично?

        Волео бих да будем притиснут и од домаће јавности и од грађана Србије и од странаца да се та борба одвија још јаче и жешће и немам проблем са тим притиском јер знам да је то добро за ову земљу.

        У каквим сте односима са председником Николићем који је формално напустио странку, али претпостављам да и даље има велики утицај?

        И данас смо најближи сарадници, али он је напустио странку и председник је свих грађана, што се види и по његовом односу према Влади. За мене је феномен то што сам у новинама често читао како смо потпуно различити и да ће сигурно доћи до расцепа у СНС, али сада када је Тома отишао из странке, исте новине виде главни проблем у томе што смо све време заједно иако је он отишао из странке.

        Да ли се консултујете са њим, да ли га понекад питате за нешто?

        Да.

        А да ли се Николић меша у страначке ствари?

        Не, то не ради. Мислим да нема ни времена.

        Ви сте рекли да се противите уласку у НАТО и....

        Не, рекао сам да се противим уласку у било који војни савез. Ми имамо Устав Србије и скупштинску декларацију о томе. И тачка. Даље не улазим у вредносне судове, ставове, циљеве.

        Али знате да се у многим утицајним западним круговима НАТО често описује као неки неписани услов на путу ка ЕУ?

        Разговарао сам са многим важним људима у Бриселу, Берлину и Вашингтону и никада нисам чуо да је то услов. Шта ће бити за 10-20 година, то ће неке генерације политичара иза нас да одлучују, али у овом тренутку Устав и скупштинска декларација нас обавезују. Наставићемо одличну сарадњу Министарства одбране са САД, успоставићемо и сарадњу са Руском Федерацијом, али нећемо бити део било ког војног савеза.

        Приликом формирања владе могле су се чути бројне приче о повећаном руском утицају, па ме занима да ли је то изазвало неку врсту сумње у Вашингтону и Бриселу према оријентацији нове владе?

          Понекад чујем од некога од њих израз забринутости, али и ви знате да сам ја до сада путовао у Берлин, Брисел и Вашингтон, а радо бих путовао и у Москву да сам био позван. Јасно је да ова влада мора да иде европским путем или ће врло тешко опстати. Не идемо тамо зато што постоји идолатријски однос према ЕУ, знамо све, и у каквом је стању сама ЕУ и какав је њен однос према Косову, али се поставља кључно питање: какво друштво желимо да постанемо, на којим вредностима засновано. И најбоље што можемо да урадимо за земљу је да добијемо датум за почетак преговора како би 2013. имали озбиљан приступ фондовима.

        У овој влади нико не доводи у питање њену европску оријентацију, а онај ко буде то доводио у питање, довешће у питање и опстанак саме Владе.

        Раније сте често пребацивали ДС-у да је претерано кооперативна према Бриселу и Вашингтону и наводили неке цитате из Викиликса, али у последње време из истих кругова се ви сумњичите да ћете направити највеће косовске уступке?

        Али људи из ДС имају само један једини проблем што они то нису могли да цитирају, јер у Викиликсовим депешама није ничег сличног било. Ми не говоримо једно на Западу, а друго овде. Ја вама сада кажем да ће око Косова и Метохије бити тешких мука, да ћемо свакако морати да чинимо компромисе, али тражимо да и Приштина чини компромисе, а не само ми.

        Свакако да ће бити много оних који неће бити срећни, али сам уверен да ће већина људи у Србији разумети шта је реално, шта је озбиљна и одговорна политика.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари