Набављено 45 санитетских возила, али Министарству нису испоручена

 МИНИСТАР ЗОРАН СТАНКОВИЋ ЗАТРАЖИО БРЖЕ РАШЧИШЋАВАЊЕ КРУПНИХ АФЕРА У ЗДРАВСТВУ

  • Станковић је рекао да је 600.000 вакцина којима је рок истекао 31. октобра прошле године, складиштено у Торлаку и да је за њихово уништење у Аустрији потребно 3.200 долара

  • Од 2009. године до данас поднете су 103 кривичне пријаве, а од тог броја одбачено је 14. Подигнуте су 43 оптужнице и донето 14 пресуда

  • Станковић је изјавио да је завршена истрага у афери хитне реконструкције 20 болница у Србији и да су против седам особа, које су пуштене из затвора, подигнуте оптужнице

     БЕОГРАД, (ФоНет) - Министар здравља Србије Зоран Станковић изјавио је да се у здравству води осам истрага о "крупној корупцији" и нагласио да се наставља истрага поводом хапшења три особе у афери "вакцине", али да је недопустиво изношење било каквих података док она траје.

     Станковић није желео да на конференцији за новинаре саопшти имена људи против којих се воде истраге, али је истакао да Министарство здравља имаја сарадњу са полицијом, правосуђем и Тужилаштвом.

АФЕРА “ЈУЦИТ” ПРЕД СУДОМ

     "Све материјале који се тичу здравствене заштите становништва, Влади предлаже Министарство здравља, а Влада на основу предлога Министарства доноси одлуке. Ти предлози морају да прођу и Владине одборе", навео је Станковић.

     Станковић је рекао да је 600.000 вакцина којима је рок истекао 31. октобра прошле године, складиштено у Торлаку и да је за њихово уништење у Аустрији потребно 3.200 долара.

     Говорећи о афери "Јуцит" и набавци 45 санитетских возила, која Министарству нису испоручена, Станковић је прецизирао да истрагу води Први основни суд и да она и даље траје.

     Када је реч о мртвозорничкој афери из 2006. године, спрези лекара Хитне помоћи и погребног предузећа, сви подаци се налазе у тужилаштву.

ИСТРАГА О БЕЖАНИЈСКОЈ КОСИ

     Станковић је изјавио да је завршена истрага у афери хитне реконструкције 20 болница у Србији и да су против седам особа, које су пуштене из затвора, подигнуте оптужнице.

     Говорећи о афери "Краба", Станковић је нагласио да је у току поступак суђења и да је против истих људи ова афера проширена због проневере милион евра.

     "Против главног опуженог подигнута је нова оптужница 16. септембра", истакао је Станковић, додајући да у афери трговања листама чекања за радиотерапију у Институту за онкологију у Сремској Каменици, највиша новчана накнада исплаћена лекару била 5.000 евра на годишњем нивоу.

     Према његовим речима, у афери Бежанијска коса води се више истрага, од иградње кухиње, преко неких других активности и да је истрага у току.

     Од почетка године, здравствена инспекција је обавила 6.125 надзора и поднела 108 пријава за привредни преступ и пет пријава Вишем Јавном Тужилаштву, рекао је Станковић.

     Он је додао да су инсперктори за лекове и медицинска средства обавили 394 надзора и поднели 14 пријава за привредни преступ и седам прекршајних пријава.

     "Санитарни инспектори обавили су 54.360 надзора, поднели 2.372 захтева прекршајном суду за кршење Закона из области санитарног надзора и девет пријава за покретање привредног преступа", истакао је Станковиæ.

ВИШЕ ОД 100 КРИВИЧНИХ ПРИЈАВА

     Он је саопштио и податак Министарства унутрашњих послова, према којем је 2010. године, због сумњи за корупцију, поднело 110 кривичних пријава против здравствених радника, док је од почетка ове године поднето 49 таквих пријава.

     Према подацима тужилаштва, од 2009. године до данас поднете су 103 кривичне пријаве, а од тог броја одбачено је 14. Подигнуте су 43 оптужнице и донето 14 пресуда.

     Он је рекао и да је недавно дошло до одређених промена у Министарству здравља, неки су дали оставке, отишли из својих разлога и најавио да ће свачија одговорност, акопостоји, бити утврђена.

     "Ово је почетак бржег решавања афера које су дуго биле у јавности, зато што граðани имају право да тако нешто траже од нас. Није тачна тврдња да се ништа не ради", изјавио је Станковић.

     Он је рекао да у здравственом систему постоје вршиоци дужности директора по више година, у неким случајевима и по девет, који су у појединим случајевима истовремено и председници Управних одбора, док у неким установама те функције нико не обавља.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари