Мартиновић: Тражимо да се укину „Болоња“ и пријемни на факултетима

ПРЕДСЕДНИЧКИ КАНДИДАТ РАДИКАЛА О ИЗБОРНОМ

ПРOГРАМУ СТРАНКЕ У ОБЛАСТИ ОБРАЗОВАЊА

Александар Мартиновић

  • Српска радикална странка је једина странка која се залаже за укидање ПДВ-а на књиге, уџбенике и наставна средства
  • Залажемо се - нагласио је Александар Мартиновић - за то да се укину пријемни испити на факултетима, да свако упише онај факултет који жели, али да се онда, строгим режимом студија, већ на првој години изврши селекција оних који заиста заслужују да студирају и оних који то не заслужују
  • У свим областима научног живота, а посебно у друштвеним наукама, треба неговати национални дух и национални идентитет, зато што је он данас угрожен више него икада

        ОБРАЗОВНИ и васпитни систем у Републици Србији је у изузетно тешкој ситуацији, као и све друге области друштвеног живота.

        Српска радикална странка има свеобухватан програм реформе основног, средњег и високог образовања. Пре свега, сматрамо - рекао је на конференцији за медије председнички кандидат СРС Александар Мартиновић - да треба редефинисати мрежу основних и средњих школа у Србији. Исто тако треба редефинисати мрежу предшколских установа како ниједно дете не би остало неуписано у обданиште. Треба образовати школе у сеоским срединама, тамо где их нема, и у малим општинама, како би родитељи и њихова деца били стимулисани да остану у тим срединама.

        Српска радикална странка је једина странка која се залаже за укидање  ПДВ-а на књиге, уџбенике и наставна средства. Када говоримо о високом образовању, оно је у Србији од 2005, доведено на најниже гране, јер је уведена тзв. Болоњска декларација, која је нанела огромну штету нашим студентима, али и наставницима на високошколским установама. Ми се залажемо за укидање принципа те тзв. Болоњске декларације.

        Залажемо се - указао је Мартиновић - за то да се укину пријемни испити на факултетима, да свако упише онај факултет који жели, али да се онда, строгим режимом студија, већ на првој години изврши селекција оних који заиста заслужују да студирају и оних који то не заслужују. Студентима треба омогућити да задрже статус буџетског студента под условом да положе све испите из године у којој студирају.

        То су мере за које се залаже Српска радикална странка, јер сматрамо да је улагање у образовање и васпитање начин да унапредимо свеобухватни развој Србије и да омогућимо младим људима да остану у својој земљи након што заврше школу, посебно високе школе. Хоћемо да коначно зауставимо одлив мозгова.

        Пракса је показала да су српске школе у протеклих неколико деценија, и основне, и средње, и високе, дале велики број квалитетних људи. Није могуће да наши млади људи, када оду у иностранство, постижу најбоље могуће резултате, без обзира на то којом се научном области баве, а да у Републици Србији не да не могу да постигну врхунске научне резултате, него не могу чак ни да се запосле. Са том праксом треба прекинути, јер је улагање у младе људе, улагање у будућност Србије.

        Новинар: Која је образовна стратегија Српске радикалне странке?

        Мартиновић: Пре свега, у свим областима научног живота, а посебно у друштвеним наукама, треба неговати национални дух и национални идентитет, зато што је он данас угрожен више него икада.

        Очигледно је и да у области високог образовања постоји дискриминација државних факултета у односу на те тзв. приватне факултете. Чињеница је да се много лакше завршавају приватни факултети, а да су студенти који завршавају државне факултете, без обзира о којима је реч, на неки начин у подређеном положају, пошто њихове колеге са приватних факутета много брже завршавају школовање.

        Треба се вратити оним традиционалним принципима високошколског образовања у Србији. Оно  у нашој земљи има веома другу традицију - Висока школа постоји од 1863, а универзитет од 1905! И, Србија заиста нема никакву потребу да у области високог образовања следи некакве узоре из Западне Европе који, не да нису имали универзитет у време када смо га ми имали, него нису имали чак ни основне и средње школе.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари