Какав пут у ЕУ: Радници у Фијату се боре да примају у просеку 355 уместо 300 евра

ТРАЖИЋЕ НОВЕ НАЧИНЕ СИНДИКАЛНЕ БОРБЕ КАКО НИЈЕДАН УЧЕСНИК ШТРАЈКА НЕ БИ ИЗГУБИО ПОСАО

  • Председник штрајкачког одбора Зоран МАРКОВИЋ: Руководство врши притисак на штрајкаче тако што их информише да је могућ одлазак компаније из Србије или да могу да остану без посла, ако компанија буде новчано кажњена по домаћим прописима, јер не поштује решење инспекције рада од 26. јуна за почетак преговора са штрајкачима

         ОКО 2.000 производних радника прве и друге смене у фабрици Фијат Крајслер аутомобили Србија прихватили су данас одлуку два фабричка синдиката, Самосталног и „Независности”, да не прекину штрајк и да неће почети преговоре док послодавци не дају понуду у вези са четири захтева штрајкача.

         Председник штрајкачког одбора Зоран Марковић рекао је новинарима у Крагујевцу после састанка са радницима друге смене да радници неће прекинути штрајк док од послодавца не добију понуду за четири захтева, која би одговарала штрајкачима.

         „Минимум понуде послодавца је да се у организацији рада примењују највиши стандарди групације Фијат. Мора да се договори већ искомуницирани бонус ефикасности и повећање зарада за око 50 евра нето. Радник у Фијату у Србији ради за око 300 евра, ако му компанија да 355 евра неће повредити ниједан пропис, или своју интерну одлуку”, рекао је Марковић.

         Он је рекао да руководство врши притисак на штрајкаче тако што их информише да је могућ одлазак компаније из Србије или да могу да остану без посла, ако компанија буде новчано кажњена по домаћим прописима, јер не поштује решење инспекције рада од 26. јуна за почетак преговора са штрајкачима.

         Према речима Марковића, Меморандум са Фијатом је потписан 2008. године и немогуће је да Фијат није знао да мора поштује законе земље у којој има производњу јер то стоји и у кодексу групације.

         „Наш Закон о штрајку је из 1996. године, по коме послодавац мора да преговара када до штрајка дође”, навео је Марковић.

         Он је рекао да за сада не постоји намера да против Фијата буде поднета тужба због непоштовања закона, већ штрајкачи само покушавају да Фијат доведу за преговарачки сто.

         „Имамо подршку металаца из Италије, Србије и земаља у региону. Ако Фијат не седне да преговара, тражићемо неки нови начин синдикалне борбе у оквиру закона, јер не желимо да ниједан радник у компанији добије отказ”, казао је Марковић.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари