ЈЕРЕМИЋ: Србија покушава да води независну политику

ШЕФ СРПСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ ПРИЗНАО ДА ЈЕ УТИЦАЈ ТУРСКЕ У РЕГИОНУ НАЈЈАЧИ У ПОСЛЕДЊИХ СТО ГОДИНА

Mинистар спољних послова Вук Јеремић

  • Јеремић указао да су сви који су водили ову земљу увек морали да балансирају између три географске тачке - Запада, Русије и Турске

  • Само од једне тачке имамо потпуно подршку, али је она удаљенија од друге две, оценио је Јеремић, не улазећи у објашњења

  • Он је објаснио да Турска има растућу и динамичну економију, на су чијем челу људи који знају шта је њихов геостратешки циљ

     БЕОГРАД, (ФоНет) - Србија покушава да води независну, избалансирану и активну спољну политику, која има јасно дефинисане приоритете, рекао је министар спољних послова Вук Јеремић, прецизирајући да се ради о очувању територијалног интегритета, европским интеграцијама, добросуседским односима и економској дипломатији.

     Јеремић је подсетио да се Србија, у остваривању својих спољнополитчких приоритета, ослања на четири стуба, Брисел, Вашингтон, Москву и Пекинг.

     Он је, међутим, нагласио да ће предстојећа конференција Покрета несврстаних показати да у мултиполарном свету има много оних са којима вреди сарађивати на обострану корист.

     Жао ми је што су, у ратном вихору деведесетих, једна од жртава били и односи са земљама које припадају Покрету несврстаних, нагласио је Јеремић на предавању у организацији Студентске конференције универзитета Србије (СКОНУС).

     Велики број земаља Африке, подсетио је Јеремић у Ректорату Београдског универзитета, није признао независност Косова, упркос драстичним притисцима којима су из западних престоница биле изложене.

     Јеремић је рекао да је имао прилику да се лично увери у углед и поштовање које је у Поркету имала бивша Југославија.

     То је, сматра Јеремић, била једина земља у Европи која према афричким државама није имала односе базиране на колонијализму и израбљивању.

     Овај форум окупља скоро две трећине света, додао је Јеремић и најавио да ће у наредна два дана у Србију допутовати 103 делегације, међу којима су и земље Европске уније (ЕУ), Аустралије и Мексика.

     Јеремић није могао да одговори на питање ко ће на самиту у Београду представљати делегацију Либије, будући да Србија, као земља посматрач, није чланица Покрета који је о томе расправљао.

     Јеремић је, упитан о процесу европских интеграција Србије, нагласио да формално сви у Унији подржавају Солунску агенду и проширење ЕУ на Западни Балкан.

     У реалном животу то није тако и постоје земље којима у овом тренутку није у интересу проширење на Западни Балкан, указао је Јеремић, посебно истичући, с друге стране, Словенију и Шведску, као земље које подржавају процес проширења ЕУ.

     Јеремић се осврнуо на чињеницу да се модели и појаве у историји понављају и констатовао да су они који су водили ову земљу увек морали да балансирају између три географске тачке - Запада, Русије и Турске.

     Само од једне тачке имамо потпуно подршку, али је она удаљенија од друге две, оценио је Јеремић, не улазећи у објашњења.

     Упитан о Истанбулској декларацији, Јеремић је рекао да би поједностављени одговор био да она не значи ништа, али да, с друге стране, представља израз сарадње Србије, Босне и Херцеговине и Турске на Западном Балкану.

     Турска је одувек била утицајни фактор у региону, а сада је њен утицај јачи него у протеклих 100 година, оценио је Јеремић.

     Он је објаснио да се ради о растућој и динамичној економији, на су чијем челу људи који знају шта је њихов геостратешки циљ.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари