Говори ли већ Николић и Дачићева влада новим гласом и о ЕУ, и о КиМ, и о Русији?

НОВА ВЛАСТ ДОНЕКЛЕ ВЕЋ ПОКАЗАЛА - ШТА ТАДИЋ И ЦВЕТКОВИЋЕВА ВЛАДА НИСУ НИ ПОКУШАЛИ ДА КОРИСТЕ...

         КРАТКО председниковање Томислава Николића - колико год да је прерано за било какве коначне закључке - већ је показало: колико је Борис Тадић био, најблаже речено, слаб председник Србије. Колико није био ни (његов израз) просрпски председник.

         Уз нешто претеривања: колико је био туђи председник у Србији. На начин сличан оном како је Горан Свилановић био туђи министар спољних послова у Београду.

         Николићеви и Дачићеви наступи су већ донекле показали и - колики је био маневарски простор који се Тадић и Цветковићева влада нису усуђивали ни да покушају да користе...

Изгледа да ће нова власти бити знатно национално одговорнија

Драгомир АНЂЕЛКОВИЋ, историчар, политички аналитичар

  • Сигуран сам да ће нови курс представљати значајно побољшање у односу на претходну владу - како по питању односа са Русијом, тако и према ЕУ, где више нећемо имати политику без сваке алтернативе и без сваке националне димензије

        СВАКА политичка странка прилагођава своју реторику тренутку: једно говори током избора, а после кампање и формирања власти - реторику прилагођава реалности.

        Али, без обзира на извесна одступања, делује као да ће нова владајућа коалиција по сва три питања бити знатно национално одговорнија него она претходна влада!

        Све што је урађено од стране раније власти, дефинисало је неке путеве са којих је тешко скренути. Ти оквири спутавају нову власт - као и сама чињница да се налазимо у геополитичкој зони под америчком доминацијом.

        Али, сигуран сам да ће нови курс представљати значајно побољшање у односу на претходну владу - како по питању односа са Русијом, тако и према ЕУ, где више нећемо имати политику без сваке алтернативе и без сваке националне димензије.

        То исто важи и за Косово и Метохију: председник Николић је више пута изјављивао да никако не може да прихвати губитак преосталих позиција на северу, а претходна влада не само да је препустила све позиције јужно од Ибра, већ је спремала терен и за предају севера!   

Николић показује Западу да Србија није дресирано јагње које пристаје на све

Владислав ЈОВАНОВИЋ, бивши министар спољних послова Југославије

  • Новој власти је стало да у страним очима не изазове било какву сумњу у погледу досадашњег спољнополитичког курса. Да ли ће у курсу ипак бити померања - видећемо
  • Оно што је казао нови министар спољних послова Иван Мркић - да Русију сматрамо нашим пријатељем, док са Америком треба да постигнемо још неке резултате да бисмо могли да кажемо да наши односи напредују упркос разликама - то наговештава да би могла да буде нека нијанса
  • Оно што је председник Николић рекао у вези са Косовом и Метохијом такође није довољно за закључивање, али изјава да Србима на КиМ прети геноцид - то јесте нешто ново! И то је капитално ново у односу на све претходне изјаве које су наши политичари давали од 2000. наовамо

        РАНО је за закључке, макар и прелиминарне, јер се нова власт тек поставља пред стандардна питања спољне политике. Има неколико мањих полунагласака од стране председника и новог министра спољних послова, али то није довољно за закључивање.

        Новој власти је стало да у страним очима не изазове било какву сумњу у погледу досадашњег спољнополитичког курса. Да ли ће у курсу ипак бити померања - видећемо.

        Оно што је казао нови министар спољних послова Иван Мркић - да Русију сматрамо нашим пријатељем, док са Америком треба да постигнемо још неке резултате да бисмо могли да кажемо да наши односи напредују упркос разликама - то наговештава да би могла да буде нека нијанса!

        Даље, оно што је председник Николић рекао у вези са Косовом и Метохијом такође није довољно за закључивање, али изјава да Србима на КиМ прети геноцид - то јесте нешто ново! И то је капитално ново у односу на све претходне изјаве које су наши политичари давали од 2000. наовамо.

        Он је поменуо баш геноцид, односно еетничко чишћење. Та изјава је нова, свежа, храбра и веома корисна - иако ће изазвати забуну у западним престоницама.

        Можда ће изазвати и неку лаку забринутост, јер су навикли да Србију третирају као дресирано јагње које прихвата све што се од њега тражи. Е сад, та изјава доводи у питање ту комоцију коју су западне престонице имале у вези са КиМ. Шта из тога треба да следи, рано је да закључимо.

        Николић је рекао још и да као председник Србије не очекује да би могао у Приштину, али очекује да ни Јахјага не може да се сматра председницом на северном делу КиМ. То није толико ново, колико је наглашено, јер Николић жели да што пре учини да север КиМ постане предмет јавне пажње!

        Хоће да на неки начин обавеже све утицајне светске факторе да о том поведу рачуна и да не терају Србију да - пузајућом дипломатијом -  прихвати да је целина Косова дефинитивно издвојена из Србије.

        Постоји и једна нејасноћа: председник је рекао да север КиМ не третира као део отцепљеног Косова од Србије, него као део Косова као саставног дела Србије. То је једно добро прецизирање, али није довољно разјашњено, па је и у том погледу рано за закључивање.

Неће бити промена, бар не у почетку

Љубомир КЉАКИЋ, политиколог и публициста

  • Говоре и да нам нема спаса без ММФ и Светске банке, што казује да ће, бар тренутно, остати и иста економска политика

        ЉУДИ у новој влади инсистирају на континуитету у спољној политици и стратешким правцима развоја, а пут према ЕУ се налази на првом месту редоследа потеза. Видећемо да ли ће то тако да остане.

        Истовремено говоре и да нам нема спаса без ММФ и Светске банке, што казује да ће, бар тренутно, остати и иста економска политика.

        Када је реч о Русији, мислим да се ту ништа ново није догодило, сем што је снажно потцртана амбиција да се задржи континуитет политике коју је водила претходна Влада. То се врло јасно саопштило јавности приликом примопредаје дужности између старог и новог министра.

        Потврда да неће доћи до промена је и што смо до сада чули да проблеме финансија и економије и нова Влада намерава да реши старом стратегијом.

        Сам премијер је рекао да ће у наредних неколико месеци бити постављена стратегија пољопривредног развоја Србије, која би - по њему - требало да постане башта Европе. Сад треба поставити питање: како то да три главне чланице актуелне коалиције нису до сада развиле ту стратегију, па да је одмах примене по склапању владе?

        То све не указује на редефиницију претходне политике!   

Ако Дачићева влада истраје на овом курсу - биће добро за Србију

Александар ГАЈИЋ, Институт за европске студије

  • Нова влада се стварно односи према ЕУ као према стратешком опредељењу које није по сваку цену. Напротив, територијални интегритет Србије заиста  јој је испред евроинтеграција. Дакле, сада имамо нову ситуацију - да се Влада заиста залаже за оно што говори
  • Ово, наравно, не значи да ће сва политика бити у складу са оним што влада говори, јер је политика условљена и другим чиниоцима - односом и притисцима страних фактора. Може се десити да под притисцима морају да ревидирају ово што искрено желе...

        ВЛАДА покушава да одржи континуитет. Али, ту је следећа разлика: претходна влада је имала у реторици неке стратешке циљеве којих се није искрено држала - конкретно сарадње са Русијом- а ова влада се према том стратешком циљу односи много искреније!

        Исто је и са ЕУ, пошто видимо да се нова влада стварно односи према ЕУ као стратешком опредељењу, које није по сваку цену. Напротив, територијални интегритет Србије заиста је испред евроинтеграција. Дакле, сада имамо нову позицију где се Влада заиста залаже за оно што говори.

        То су спонтане изјаве и показују да је то опредељење у Влади. Међутим, то не значи да ће сва политика бити у складу са њима, јер је политика условљена и другим чиниоцима - односом и притисцима страних фактора. Може се десити да под притисцима морају да ревидирају ово што искрено желе. Али то је друга прича.

        Ако Влада истраје, биће добро за Србију.

        Немојмо заборавити да и у самој коалицији, као и у странкама појединачно, има разлика. Конкретно, Динкић нема никакве везе са овим и видећемо како ће се све то на њега преломити. Нарочито у тачки односа главних коалиционих партнера према Русији.        

        Николић је изјавио да су сви досадашњи преговори о КиМ вођени тако што Србија није ништа тражила. Реално, преговори и јесу погодовали само једној страни. Сада се жели да, у неком наставку преговора, Србија „избоксује“ максималне интересе.

        Николићева оцена је са једне стране оштра по претходну власт, али је прецизно осликала досадашње резултате преговора. Оштра је, али на месту! И показује да ће приступ нове власти, Владе и председника бити много чвршћи, што су и сами најавили.

        Када каже да претходна власт није тражила ништа, Николић најављује да ће ова тражити - неће моћи једна страна да добије све, а друга да све изгуби!   

Поводом КиМ не верујем ни једној политичкој опцији у Србији

Др Зоран ПЕТРОВИЋ ПИРОЋАНАЦ, Институт за политичке студије, Центар „Југоисток“

  • Ако се чини да ће се са Русима сада више комуницирати, онда је то пре свега због празне државне касе и претеће несташице новца за месечне исплате пензионерима

        СВЕ савремене државе задржавају гро својих спољнополитичких континуитета и када нова влада ступи на власт, као што се ових дана догађа у Србији. Зато и сматрам да ће темељне оријентације наше спољне политике остати готово исте, пре свега у настојању да се дође до датума преговора са ЕУ.

        Ако се чини да ће се са Русима сада више комуницирати, онда је то пре свега због празне државне касе и претеће несташице новца за месечне исплате пензионерима. Код Руса, а можда и Кинеза, има довољно новца за позајмице. (Уосталом, Кинези ће финансирати четири нуклеарке Британцима, са преко 15 милијарди евра.)

        За мене је кључна сумњива зона - тема КиМ.

        По питању суверенитета над Косовом и Метохијом, лично не верујем ни једној политичкој формацији у Србији данас.

        Уверен сам да изјаве, попут оне председника Николића, како госпођа Јахјага никада неће бити председница и на северу КиМ, крије наговештаје потеза који ће косметске Албанце - Шиптаре додатно приближити независности. Јер, од свега се помиње само север КиМ, а то је тек једна осмина целокупне територије Покрајине.

        Још битније - на северу нема кључних природних ресурса који спадају у 60 одсто свега што наша кућа Србија поседује од ресурса (угаљ, манган, молибден, сиринићка вода, итд.)

        Такође сматрам да народ најоштрије треба да заустави и онемогући ову власт ако та, Западу тако драга опција, буде у наредним месецима чешће помињана од наших званичника. Они су се, видно, у последње време већ „примили“ на глупаву флоскулу креирану  ван Србије:„ нова политичка реалност“.

        Ко познаје српске политичаре, не може ни да буде оптимиста, јер, да парафразирам, тај савремени српски политички „материјал“ „ ретко стиже, увек утекне и готово никад на страшном месту не постоји“.

        Зашто? Па због „нове политичке реалности“! 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари