Држављанство Србије свим Србима у Хагу и онима који издржавају казну

ШАРОВИЋ: Трибунал не дозвољава Шешељу да спреми завршну реч за 5. март

* ПРВИ ЗАХТЕВ СРС: Да се омогући стицање држављанства Републике Србије за све Србе који то желе, а налазе се у Хашком трибуналу или су од стране тог суда осуђени

* ДРУГИ ЗАХТЕВ СРС: Да Влада омогући свим Србима право на месечну помоћ, и онима који се налазе у Хашком трибуналу и онима који су на издржавању казне, како би остварили право на посете родбине из Србије

* ТРЕЋИ ЗАХТЕВ СРС: Да право на месечни износ помоћи имају и Срби који су добровољно отишли у Хашки трибунал и они, каквих је највише, које је Влада Републике Србије ухапсила и насилно испоручила Хашком трибуналу

* ЧЕТВРТИ ЗАХТЕВ СРС:  Да се у Хашком трибуналу више не смеју изрицати затворске казне дуже од 20 година, јер је према Кривичном законику бивше СФРЈ најдужа казна била 20 година

         ПРИТВОР др Војислава Шешеља траје оволико дуго, не због тежине случаја или  броја сведока који су саслушани пред Хашким трибуналом, већ зато што тужилаштво, секретаријат и судско веће чине све што је могуће да тај поступак одуговлаче што више, упозорио је председник Градског одбора СРС Немања Шаровић.

         Завршна реч одбране др Војислава Шешеља је заказана за 5. март и он би сада требало да увелико припрема одбрану. Међутим, нагласио је Шаровић, њему је већ пуна два месеца ускраћено елементарно право на одбрану, односно, ускраћено му је право на привилеговану комуникацију. Самим тим, ускраћено му је право на правну помоћ, због чега је извесно да он неће бити у стању да припреми своју одбрану.

         Влада Републике Србије није током свих ових година – указао је Шаровић - није учинила ништа да се остваре и заштите основна људска и статусна права др Шешеља и свих других Срба који су били, или се још налазе у Хашком трибуналу.    

         Српска радикална странка – саопштио је Шаровић - овом интерпелацијом захтева неколико ствари:

         ПРВО: да се омогући стицање држављанства Републике Србије за све Србе који то желе, а налазе се у Хашком трибуналу или су од стране тог суда осуђени.

         ДРУГО: тражимо да Влада омогући свим Србима право на месечну помоћ, и онима који се налазе у Хашком трибуналу и онима који су на издржавању казне, како би остварили право на посете родбине из Србије.

         ТРЕЋЕ: да право на месечни износ помоћи имају и Срби који су добровољно отишли у Хашки трибунал и они, каквих је највише, које је Влада Републике Србије ухапсила и насилно испоручила Хашком трибуналу.

         Поред тога, сматрамо да представник Републике Србије у Савету безбедности УН непрестано мора да инсистира на томе да све казне и санкције које изричу у Хашком трибуналу, морају бити у складу са принципом „нула поена сигне леге“, односно да свака казна мора бити заснована на закону.

         То би у конкретном случају, између осталог, значило да се у Хашком трибуналу више не смеју изрицати затворске казне дуже од 20 година, јер је према Кривичном законику бивше СФРЈ најдужа казна била 20 година (постојала је смртна казна, али се она мењала затворском казном од 20 година). То мора бити најдужа могућа, максимална казна.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари