Донети до краја септембра хитне и радикалне мере за јавне финансије

УРС ПРЕДЛОЖИО ДС-У И СПС-У ОСНОВЕ ЗА ЕКОНОМСКИ ПРОГРАМ НОВЕ ВЛАДЕ

  • УРС је предложио доношење најкасније до краја септембра хитних и радикалних мера за консолидацију јавних финансија и смањење буџетског дефицита на око 4 до 5 одсто БДП-а, односно на испод 3 одсто у наредним годинама
  • УРС предлаже и измену Закона о ПДВ-у, како би се малим и средњим предузећима омогућило да ПДВ плаћају када наплате посао, а не када испоставе рачун, као до сада, јер би то значајно побољшало ликвидност предузећа и скратило рокове плаћања роба и услуга
  • Као кључну ставку у антикризним мерама за привреду, УРС предлаже субвенционисане кредите за ликвидност и инвестиције, јер је тај програм дао веома добре резултате и значајно ублажио удар првог таласа кризе у периоду 2009-2010. године

          УЈЕДИЊЕНИ региони Србије понудили су ДС и СПС економски програм будуће владе.

          Програмом се - према саопштењу УРС - предвиђа увођење реда у јавне финансије, подршка привреди, развој пољопривреде, децентрализација и регионализација Србије, као и професионализација управљања јавним предузећима.

          Уз наглашавање намењено потенцијалним партнерима у влади: Документ је отворен за допуне, посебно у домену социјалне политике, с обзиром на то да су ДС и СПС странке социјалдемократске оријентације.

          УРС је предложио доношење најкасније до краја септембра хитних и радикалних мера за консолидацију јавних финансија и смањење буџетског дефицита на око 4 до 5 одсто БДП-а, односно на испод 3 одсто у наредним годинама.

          Тим мерама предвиђа се смањивање бирократије и елиминисање непотребних трошкова државе, уз заштиту најугроженијих слојева становништва.

          УРС предлаже и укидање бројних парафискалних намета, попут накнада које су последњих година уведене посебним законима различитих министарстава, као и свих непотребних локалних такси.

          Неопходно је реформисати политику сопствених прихода које остварују разне републичке агенције и комисије. Њих данас готово нико не контролише и оне поприлично арбитрарно одређују своје тарифе.

          Накнаде државних агенција и комисија треба укинути или смањити, тј. уподобити их реалним могућностима привреде и максимално упростити њихово администрирање.

          УРС предлаже и измену Закона о ПДВ-у, како би се малим и средњим предузећима омогућило да ПДВ плаћају када наплате посао, а не када испоставе рачун, као до сада, јер би то значајно побољшало ликвидност предузећа и скратило рокове плаћања роба и услуга.

          Као кључну ставку у антикризним мерама за привреду, УРС предлаже субвенционисане кредите за ликвидност и инвестиције, јер је тај програм дао веома добре резултате и значајно ублажио удар првог таласа кризе у периоду 2009-2010. године.

          УРС је у документу предложио и професионализацију рада јавних предузећа, односно „разбијање партијских монопола“ над јавним предузећима на свим нивоима, уз то да јавна предузећа треба да воде стручњаци и професионални менаџери изабрани на конкурсу.

          Документом се предлаже наставак и интензивирање подстицаја директних страних инвестиција кроз бесповратна средства од 4.000 до 10.000 евра по новоотвореном радном месту, с тим да максималан подстицај треба да добију инвеститори из аутомобилске индустрије, електронике и информационих технологија, као и они који инвестирају у неразвијеним подручјима.

          У делу програма посвећеном пољопривреди, УРС предлаже двоструко већи буџет за пољопривреду, загарантован систем подстицаја, укидање условљавања исплате субвенција плаћањем доприноса за ПИО, праведнију расподелу субвенција и стимулацију инвестиција у пољопривреди.

          Залажући се за децентрализацију и регионализацију Србије, УРС предлаже директан избор градоначелника, формирање нових општина у великим градовима, уколико за то постоји економска оправданост, и децентрализацију републичких институција.

          Предлаже се и јавна расправа о промени Устава ради регионализације и даље децентрализације Србије, као и промена изборног система, чиме би било обезбеђено да представници свих региона и градова буду заступљени у Скупштини Србије.         

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари