ДОДИК: Југославија је лагала о Јасеновцу и скривала да су нас овде - побили

ПРЕДСЕДНИК СРПСКЕ У ДОЊОЈ ГРАДИНИ ИЗГОВОРИО ОПОМЕНУ: ЗА СРБЕ НЕМА СЛОБОДЕ БЕЗ ДРЖАВЕ

  • ДОДИК: Прошлост је важна за српски народ јер на њој почива наш идентитет. Пробој јасеновачког логора смрти једна је од највећих српских победа. Јасеновачки новомученици неуморно бдију на стражи наше савести и нашег памћења и опомињу да је наша слобода увек била везана за државу
  • ДОДИК: Република Српска не тражи ништа више од Дејтонског положаја у БиХ који јој је више пута одузиман различитим одлукама високих представника. Српска поштује Устав БиХ, али сматра потребним да се врате надлежности које су јој одузете и пренесене на ниво БиХ различитим одлукама високих представника
  • НИКОЛИЋ: „Побијени су Срби, а убице су били Хрвати. Нама данас ударају жиг зликовца, а зликовцима стављају ореол жртве. Доња Градина се не уклапа у ту дириговану поделу народа. Од Хрватске се данас не тражи да воли Србију, довољно је само да покаже да жели да узврати пријатељство које јој Србија нуди и да се одвоји од усташких злочина. Да се не плаши суочавања са делом мрачне историје у коме није ни учествовала, да не дозволи да је неко уведе у злочин заборава злочина

          ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 71 године од страдања жртава усташког злочина - геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем старишту Доњој Градини одржано данас у Козарској Дубици где је у Цркви Светих апостола Петра и Павла Свету архијерејску литургију служио Његово преовештенство епископ бањалучки Јефрем.

         Председник Републике Српске Милорад Додик поручио је у Доњој Градини да су ране јасеновачких мученика залог опстанка српског народа и непрекидна опомена свим Србима.

         „Остаје трајно питање зашто раније није било напада на Јасеновац и његовог ослобађања и зашто се чекало да се победи фашизам у Европи и тек је онда једна група преживелих логораша, која је била осуђена на смрт, смогла снаге да крене у пробој”, истакао је Додик у обраћању на комеморативном скупу у Спомен-подручју Доња Градина.

         Он је на Том месту поставио питање: зашто је власт бивше Југославије скривала тај злочин и није дозволила да се о њему више зна.

         „Зашто су, када су нас образовали, у идеологији коју су ширили, скривали да су нас овде побили”, упитао је Додик.

         Према његовим речима, прошлост је важна за српски народ јер на њој почива идентитет овог народа.

         „Уколико се не сећамо својих мртвих и страдалих, заборавимо и потиремо себе”, навео је Додик.

         Додик је нагласио да је пробој јасеновачког логора смрти једна од највећих српских победа извојевана у тишини, али која је, нажалост, остала у тишини све до данас.

         „Јасеновачки новомученици неуморно бдију на стражи наше савести и нашег памћења и опомињу да је наша слобода увек била везана за државу”, истакао је Додик.

         Додик је рекао да на овом светом месту свака реч одјекује тупо и делује ситно и безначајно, јер је заглушујући врисак жена и деце, плач старих и нејаких трајно обележио ово место туге.

         „У Доњој Градини време више не тече. Казаљке на часовницима зауставиле су се пре 71 годину опомињући и подсећајући нас на најтрагичнији догађај у новијој српској историји”, истакао је Додик.

         Он је рекао да је потребно да сваки Србин непрекидно сведочи истину о Јасеновцу, Пребиловцима, Јадовну, али и о новим стратиштима да би истину о њима сви чули. Он је нагласио да је Република Српска настала као потреба српског народа да живи слободно у својој држави, која је настала као плод колективног сећања на страдање у Другом светском рату и када није имао државу.

         „Зато наше јасеновачко, пребиловачко и јадовничко страдање никада не смемо заборавити”, поручио је Додик и додао да нико нема право да се игра са државом која је тако скупо плаћена, те напоменуо да српски народ не сме да изгуби идеју слободе државе.

         Он је рекао да Република Српска не тражи ништа више од Дејтонског положаја БиХ који јој је више пута одузиман различитим одлукама високих представника. Додик је нагласио да Република Српска поштује Устав БиХ, али сматра потребним да се врате надлежности које су јој одузете и пренесене на ниво БиХ различитим одлукама високих представника.

         „Република Српска жели да буде део интегративних процеса на овом простору, опредељена за ЕУ, али и да буде видљив и уважен фактор у тим процесима”, рекао је Додик.

         Према његовим речима, активности и сарадња Републике Српске са Србијом су сасвим природне и логичне. Додик је изразио задовољство чињеницом да Република Српска данас заједно са Србијом обележава овај догађај који спада међу важне националне догађаје.

         Председник Србије Томислав Николић поручио је данас у Доњој Градини да је то место јаука, страдања и смрти невиних људи, да је људски и хришћански опростити, али да је света обавеза српског народа да се сећа тог злочина и да не престане да истражује ово страдално место.

         „Протиче осма деценија од мученичке смрти на стотине хиљада невиних, који су имали срећу да буду рођени као Срби, и несрећу да потпадну под власт усташких зликоваца којима је било на памети само уништавање Срба”, навео је Николић, обраћајући се окупљенима на стратишту Доња Градина.

         Он је напоменуо да још нису до краја истражене све гробнице и јаме по Доњој Градини.

         „Овде (на Градини) су дивље звери мучиле, скрнавиле, иживљавале се, убијале ножем, маљем, давиле у реци, ретко пуцале, да се не би чуло, у децу, у своје дојучерашње комшије, пријатеље, суграђане друге вере и нације”, рекао је председник Србије.

         Према његовим речима, то што су прошле деценије од стравичног ратног злочина геноцида није разлог зашто у свету ћуте и гледају да се све то што мање помиње.

         „Разлог је што су побијени Срби, а убице су били Хрвати. Нама данас ударају жиг зликовца, а зликовцима стављају ореол жртве. Доња Градина се не уклапа у ту дириговану поделу народа”, истакао је Николић.

         Он је подсетио да је у јасеновачком логору страдало о више од 700.000 људи, од којих је више од 360.000 Срба завршило у доњоградиначким јамама, највећем стратишту тог логора.

         „Усташки џелати оставили су за собом 105 масовних гробница од преко 10.000 метара квадратних и још 22 чија величина још није утврђена”, навео је Николић и додао да се у страшној статистици, у бројевима жртава, јама, мерама, не сме заборавити људски лик жртве, сваки човек понаособ.

         Николић је поручио да се од Хрватске данас не тражи да воли Србију, да је довољно само да покаже да жели да узврати пријатељство које јој Србија нуди, те да се одвоји од усташких злочина и „не плаши суочавања са делом мрачне историје у коме није ни учествовала, не дозволи да је неко уведе у злочин заборава злочина”.

         Додик и Николић положили су данас венце на гробном пољу „Тополе” у Спомен-подручју Доња Градина невино страдалим жртвама усташког злочина-геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.

         Венце су положиле и делегације јасеновачких логораша из Републике Српске и Србије, Народне скупштине Републике Српске, делегација Владе Српске, коју је предводила премијер Жељка Цвијановић, као и делегације влада Србије и Израела, израелског града Модина и града Бањалуке.

                                                        КОРМАК: Важно одавање
                                                        почасти невино страдалима

         АМРИЧКИ амбасадор у БиХ Морин Кормак изјавила је данас у Доњој Градини да је јако важно сећати се оних који су страдали у прошлости док се ради на бољој будућности БиХ.

         Она је подсетила да је и прошле године била на обележавању у Доњој Градини и да је поново дошла да ода почаст жртвама страдања „у страшном месту логора Јасеновац”.

         Кормакова је новинарима рекла да је важно одавати почаст невиним жртвама из Другог светског рата у Доњој Градини.

         (Срна)

 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари