Ђурић врху ЕУ: Немојте да буде да су злочини против Срба дозвољени ако је то у интересу великих сила

СРБИЈА ЗАТРАЖИЛА ОД ФРАНЦУСКЕ ХИТНО И НЕОДЛОЖНО ИЗРУЧЕЊЕ ВОЂЕ ОВК

Марко Ђурић и Нела Кубуровић

  • Марко ЂУРИЋ: Обавештавам Француску да ће се Србија односити према њеним потерницама онако како се она буде односила према потерницама Србије које су у Интерполу. Србија ће наставити да гони оне који су починили злочине против права и правде, макар Србија била острво у Европи
  • Министарка правде Србије Нела КУБУРОВИЋ: Није могуће позивати се на то што је Рамуш Харадинај ослобођен пред хашким Међународним судом за ратне злочине на простору бивше Југославије, јер се Харадинају пред Хашким трибуналом судило за дела почињена у септембру 1998. године, док га Србија терети за јун 1999. године

        ДИРЕКТОР Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је да Србија захтева „хитно и неодложно“ изручење некадашњег лидера Ослободилачке војске Косова Рамуша Харадинаја Србији, и позвао све земље Европске уније да поштују међународно право и да у том случају „не доносе политичке одлуке“.

        „Србија ће наставити са гоњењем свих окривљених за ратне злочине без обзира на националност, Србија позива све земље чланице ЕУ и друге земље да поштују међународно право, а не да поштују политичке одлуке“, рекао је Ђурић на конференцији за новинаре у Београду после седнице Владе Србије поводом одлуке француског суда да Харадинај условно буде на слободи док чека одлуку о екстрадицији по захтеву Србије.

        Ђурић је додао да Србија не прихвата „лажну правду“ и то да злочини против Срба буду дозвољени ако је то у интересу великих сила.

        Ђурић је додао да обавештава Француску да ће се Србија односити према њеним потерницама онако како се она буде односила према потерницама Србије које су у Интерполу.

        Он је рекао да ће Србија наставити да гони оне који су починили „злочине против права и правде“, „макар Србија била острво у Европи“.

        Ђурић је из доказа против Харадинаја прочитао да је наложио злостављање и затварање цивила, да је силовао једну жену и тукао је, и да су припадници ОВК убили бебу од 14 дана.

        „Да ли је глава двонедељне бебе коју су убили злочинци и терористи недовољан разлог да га изруче Републици Србији..? Да ли је могуће да пуштамо на слободу човека који је одговоран за убиство деце, да ли је могуће да то неко ради да би се нашао изговор за оне који су 1999. извршили агресију на Републику Србију? Да ли је то оправдање за злочиначку политику?“, упитао је Ђурић.

        Он је питао и да ли се међународна заједница бори за владавину права, или штити оне који се залажу за политику силе.

        „Да ли је могуће да Србији неко нешто пребацује зато што тражи Харадинаја и да јој неко пребацује за поглавље 23 и 24?“, рекао је Ђурић.

        Он је упитао и да ли је у реду занемаривати ратне злочине, а тражити оне „који су порушили некакве бараке“.

        Министарка правде Србије Нела Кубуровић рекла је да су све државе-чланице Интерпола обавезне да поступају по потерницама те организације, и да се нада да ће Француска у што краћем року изручити Харадинаја.

        Додала је да није могуће позивати се на то што је Рамуш Харадинај ослобођен пред хашким Међународним судом за ратне злочине на простору бивше Југославије, јер се Харадинају пред Хашким трибуналом судило за дела почињена у септембру 1998. године, док га Србија терети за јун 1999. године.

        Харадинај је ухапшен 4. јануара по налогу Србије из 2004. због сумње да је 1998. и 1999. починио ратне злочине над Србима и другим неалбанцима.

        Он је у четвртак пред судом у граду Колмару оценио да су оптужбе Србије која га терети за ратне злочине - политичке.

        Харадинају је 2012. суђено у Хашком трибуналу за ратне злочине, али је ослобођен свих оптужби.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари