Ђорђевић: Србију ће ремонт и модернизација 10 МиГ-29 коштати 185 милиона евра

„СРБИЈА ЖЕЛИ ВОЈНЕ ВЕЖБЕ И СА КИНОМ, РУСИЈОМ И СЈЕДИЊЕНИМ ДРЖАВАМА - ШТО ВИШЕ ВОЈНИХ ВЕЖБИ“

Ђорђевић на скупу „Финансирање безбедности за 21 век“

  • „У оквиру тих пара предвиђено је да у наредних 14 година постоји одговарајући број ремонтованих мотора, агрегата и све што је потребно за неку нормалну употребу у том периоду“

        МИНИСТАР обране Зоран Ђорђевић рекао је данас да ремонт и модернизација десет ловачких авиона МиГ-29 Србију неће коштати ни више ни мање од 185 милиона евра.

        „Ми смо определили 185 милиона за пројекат 10 МиГ-29. Тих десет МиГ-29 не кошта 185 милиона евра. Тих 185 милиона евра је подељено у три фазе. Прва и друга фаза је предекспортна припрема, долазак овде и продужење ресурса на наредних 14 година“, рекао је Ђорђевић у Београду на скупу „Финансирање безбедности за 21 век“.

        Он је рекао да је у оквиру тих пара предвиђено да у наредних 14 година постоји одговарајући број ремонтованих мотора, агрегата и све што је потребно за неку нормалну употребу у том периоду.

        „То је та цифра. Остатак пара до 185 милиона је модернизација на ниво СМ, са наоружањем и опремом... Државу Србију то неће коштати ни више ни мање“, казао је Ђорђевић.

        Ђорђевић је рекао да у Министарству одбране постоји процедура како се троши новац и навео да од ове године у сектору за финансије постоји и одељење које се бави контролом.

        „То је нешто ново. То је новост и за земље у ЕУ. Једино мислим да у самом NATO постоји одељење које се бави контролингом“, навео је он.

        Ђорђевић је рекао да у Министарству одбране постоји процедура како се троши новац.

        „У некој ситуацији чак и када може да вам се стави новац на располагање врло тешко га је потрошити на законит начин јер постоји процедура како се и на који начин троши новац. Када се прича да неко ненаменски троши новац, само онај ко ради у систему одбране зна да је у суштини ненаменски потрошити новац у Министарству одбране, а касније не одговарати врло тешко“, казао је он.

        Ђорђевић је рекао да нико није аболиран када је у питању одговорност.

        Он је рекао да постоје правилници за набавку којих се у министарству придржавају и да је систем такав и да постоје организационе целине које се баве надгледањем како се шта ради, као и узбуњивачи и синдикати.

        Ђорђевић је рекао и да нови Закон о јавним набавкама омогућава да се на бржи и транспарентнији начин дође до неких средстава.

        Према његовим речима, министарство није добило већа средства, али је увођењем финансијске контроле и управљања омогућило да се набаве неке ствари које су раније недостајале.

        Он је казао да од пре три године у министарству постоје и „балансне карте“ којима се прати трошење средстава.

        „Имамо недељно извештавање целог колегијума како цео систем троши новац, како појединачно организационе јединице, тако и по контима. Алармира се помоћу боја где је трошење више, а где ниже“, додао је Ђорђевић.

        Када је реч о школском-борбеном авиону Супергалеб Г4 Ђорђевић је оценио да тај авион представља велики потенцијал и да уз мало унапређења и иновацију може да постане модернији авион на коме ће се обучавати наши пилоти.

        Он је рекао да се од тог пројекта неће одустати.

        Ђорђевић је казао да су у овој години у плану три пројекта који се односе на ПВО и Ратно ваздухопловство, копнену војску и убојна средства.

        Говорећи о сарадњи са NATO, Ђорђевић је рекао да постоји простор да Србија сарађује са свима, као и да има вежбе и са Кином и са Русијом.

        „Инсистирам да имамо што више војних вежби и то што конкретнијих... Што не бисмо имали конкретну војну вежбу са САД?“, запитао је он.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари