Дачић: Увођење такси је идеја Тачијевих најближих сарадника

„ВАШИНГТОН НЕЋЕ ДОЗВОЛИТИ ДА КОСОВО БУДЕ ПРЕПРЕКА ДОЛАЖЕЊУ ДО ТРАЈНОГ РЕШЕЊА“

* Подсетио да је став шефице европске дипломатије Федерике Могерини да свако решење о Косову мора да дође у Савет безбедности УН: „Оно што је урађено до сада не мора пред СБ, али ако је реч о покушају трајног решења, онда ће се то вратити у СБ, јер би било логично да се Резолуција 1244 замени неком другом

___________________________________________________________________________

         МИНИСТАР спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да председника Косова Хашима Тачија због позива да се укину таксе за увоз робе из Србије и Босне и Херцеговине не треба пуно идеализовати, напомињући да су таксе била идеја Тачијевих најближих сарадника.

         "(Енвер) Хоџај и (Кадри) Весељи су рекли да су њихове идеје биле увођење такси од 100 одсто, а Весељи је Тачијев човек. То је заједничка игра, у којој је могуће да ће највише последица трпети (Рамуш) Харадинај", рекао је Дачић.

         Министар је навео и да САД неће дозволити да Косово буде препрека за постизање трајног решења, али и да то што је Тачи рекао није сигнал да ће таксе и заиста да буду укинуте.

         Према његовим речима, седница Савета безбедности УН о КиМ одржаће се у фебруару.

         Дачић је за телевизију Прва рекао да је председавајућа Савета безбедности Екваторијална Гвинеја и да је за седницу у фебруару Косово стављено на дневни ред, те да би седница могла да се одржи 7. фебруара.

         Он је навео да је став шефице европске дипломатије Федерике Могерини да свако решење о Косову мора да дође у Савет безбедности УН.

         "Оно што је урађено до сада не мора пред СБ, али ако је реч о покушају трајног решења, онда ће се то вратити у СБ, јер би било логично да се Резолуција 1244 замени неком другом", рекао је Дачић.

         Он је поновио да је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров послао писмо Могеринијевој, у којем је тражио да га информише о току преговора, да га Могерини није одмах информисала, али јесте касније, када је и навела како ЕУ цени улогу Русије.

         "То је добро јер потврђује да ипак мора да се расправи и да ће бити важна улога наших пријатељских земаља, Русије и Кине", навео је Дачић.

         Он је додао да то не значи да ће доћи до промене формата дијалога Београда и Приштине, а уколико има наговештаја да ће доћи до позитивног ефекта, онда је могуће да у смислу организације сви буду укључени.

          "САД свакако учествују од самог почетка, Русија не, то је оно што је лоше и што ми замерамо, али Србија је сама поднела захтев да се дијалог пребаци у Брисел, та одлука је била лоша јер не учествују земље које су нама наклоњене", рекао је Дачић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари