Дачић у Берлину, шта је тражио – са чиме се вратио?

РАДНА ПОСЕТА МАНДАТАРА РАВНА ПРЕМИЈЕРСКОЈ

 

Огњен ПРИБИЋЕВИЋ, бивши амбасадор у Немачкој

Врло позитивно, у сваком случају

         НИЈЕ речено са ким се Дачић срео, али посета је радна и претпостављам да се видео са Хојсгеном и да му је рекао како види решење проблема Косова, а да је од њега још један пут чуо оно што је Хојсген рекао у Београду и што је Меркелова рекла током прошле године.

         То је била радна посета у којој је Дачић сматрао да је потребно да још једном пренесе како би његова влада решавала кључна питања са којима ће се Србија суочавати.

         У сваком случају, то је врло позитивно, јер се наставља тамо где је претходна влада стала.  

 

Милан ПРЕДОЈЕВИЋ, бивши амбасадор у Западној Немачкој

Што су Американци, Руси и Кинези у свету – Немачка је у Европи

  • Ако Дачић очекује подршку у Европи, онда је ово врло добар потез, јер нема никога ко може да да тако добру подршку као Немачка. Наравно, ако се определи за то

         ДАЧИЋ је повукао врло политичан потез.

         Он је образован и искусан политичар и зна колико су САД, Русија и Кина велики играчи на великом плану, а то што су они у свету, Немачка је у Европи. Дачић је био у Москви, Николић такође, Вучић је био у Америци и ништа није логичније него да се посети Немачка. Она у том редоследу има посебно место.

         Ако Дачић је успео да добије разумевање и подршку за своју владу, нема боље подршке за улазак у ЕУ. Немачка је апсолутни партнер број један у билатералним односима.

         Друго, Немци воде врло отворен дијалог: Немац те гледа у очи и кад је непријатно питање, одговори онако како ће после поступати.

         Ако Дачић очекује подршку у Европи, онда је ово врло добар потез, јер нема никога ко може да да тако добру подршку као Немачка. Наравно, ако се определи за то.

         А са Немачком се незаобилазно разговара о Косову, односно о сређивању питања севера, али и о финансијској подршци.

         Немачка је и до сад давала и даће. Видела је да је Дачић после Москве и Вашингтона дао место и Немачкој и то ће и њу обавезати: кад затражи помоћ, да то и уважи.

         Не кажем да ће променити мишљење, али, како је то већ речено, Немачка је дала више помоћи него сви пријатељи Србије заједно.

 

Јова ИЛИЋ, дипломата у пензији

Ишао у Берлин јер није био избор Запада

  • Циљао је и на позитиван одјек у домаћој јавности, јер може да каже да га, ево, примају и Американци и Немци. Тиме хоће да ојача свој положај премијера и да крене у посао. Али, никад нећемо знати с ким је тачно разговарао и о чему

         ДАЧИЋ је отишао да би добио подршку, јер он није био избор Запада за формирање нове владе.

         Уочи избора, дипломате западног кора су биле склоније Николићу. Иако су му приговарали непромишљене или неприпремљене спољнополитичке изјаве, нису доводили у питање његов положај.

         Дачић није био избор. Зато је отишао тамо где све иде да би их уверио да и он може да буде добар, да могу да рачунају на њега, да ће наставити политику Србије коју је водила претходна влада и да ће и са његовом владом имати однос као и са одлазећом.

         У Немачкој је желео да се прикаже у најлепшем светлу и да прихвате и њега и његову владу.

         Циљао је и на позитиван одјек у домаћој јавности, јер може да каже да га, ево, примају и Американци и Немци. Тиме хоће да ојача свој положај премијера и да крене у посао.

         Али, никад нећемо знати с ким је тачно разговарао и о чему.

   

Бранко БРАНКОВИЋ, бивши амбасадор при УН у Женеви

Немци хтели да им се будући премијер - представи

  • Нормално је да су сви они (Вучић у САД) отишли да објасне о чему се ради, не зато што то није јасно, већ да дају детаље, зависно шта кога интересује

         СА дипломатског становишта је јако добро што је Дачић отишао у Немачку, јер председник владе Немачке не може да дође у Србију кад немамо формирану владу. Према томе, логично је да наш кандидат за премијера оде и поразговара, пошто је очигледно да су Немци показали велики интерес за програм ове коалиције.

         Нормално је да су сви они (Вучић у САД) отишли да објасне о чему се ради, не зато што то није јасно, већ да дају детаље, зависно шта кога интересује.

         Није неуобичајено да разговарамо са земљама са којима имамо добре односе, а ми са Немцима имамо изванредне економске односе, и да објаснимо ствари које нису јасне. Само, не верујем да је било шта нејасно, већ су Немци хтели да се будући премијер још једном представи.

         Разговори који се организују на тако високом нивоу никада немају ништа појединачно, већ читав дијапазон питања о раду будуће владе међу којима је сигурно било и Косово. Без обзира на то шта ће даље бити око Косова, важно је објаснити програм владе, из чега ће произаћи и део везан за Косово. Не иде се на разговор на тако високом нивоу само за једно питање.

         Ова посета не значи ништа када је у питању договор око владе. Колико год да је страни фактор имао уплива у рад Ђинђићеве и других птеходних влада, Дачић у интервјуима наглашава да ће ова влада бити направљена на основу договора коалиције! А, да ли је неком нешто нејасно и да ли се неко из иностранства можда са неким стварима не слаже: то је њихова ствар.

         Ми ипак знамо најбоље шта нам ваља чинити.

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари