ДАЧИЋ: Србији прете дужничка криза и дужничко ропство

У ПИТАЊЕ МОГУ ДОЋИ ИСПЛАТЕ ПЛАТА И ПЕНЗИЈА И НОРМАЛНО ФУНКЦИОНИСАЊЕ ДРЖАВЕ

  • Премијер је признао да је Србији потребно више милијарди евра и да ће се о томе разговарати са ММФ, као и са Русијом, Кином, Азербејџаном, Швајцарском и свима који имају интерес да дају новац
  • Србија, како је рекао, има највишу цену капитала у региону, најнестабилнију валуту и најниже плате и услове пословања који се не могу поредити чак ни са земљама у региону
  • Дачић најавио ребаланс буџета, антикризне законе и укидање 130 пореза и других дажбина

         СРБИЈИ прете дужничка криза и дужничко ропство, са немогућношћу исплате плата и пензија и довођењем у питање нормалног функционисања државе – саопштио је премијер Србије Ивица Дачић.

         Он се новинарима и јавности обратио у Палати Србија, после ванредне седнице Републичког штаба за ванредне ситуације. При том је нагласио:

         „Суочена са оваквим стањем ствари, влада ће већ наредне недеље предложити антикризне мере срачунате на уштеду од милијарду евра. Процењује се да је стопа задужености 50 одсто бруто домаћег производа (БДП) и да може да порасте до 60 одсто”.

         Поред брзог ребаланса буџета, премијер је најавио и доношење десетина закона ради смањења непотребних трошкова државе и спречавања рецесије и пада БДП-а и индустријске производње.

         Дачић је истовремено указао да је Србији потребно више милијарди евра и да зато треба разговарати са Међународним монетарним фондом, као и са Русијом, Кином, Азербејџаном, Швајцарском и свима који имају интерес да дају новац.

         У отворености каква је могућа само у кризним тренуцима, Дачић је признао: да Србија има највишу цену капитала у региону, најнестабилнију валуту и најниже плате и да се услови пословања не могу поредити чак ни са земљама у региону.

         Међу првим потезима владе је најавио - „уз најминималнија повећања неких давања” - растерећење привреде и грађана укидањем 130 пореза, такси и дажбина и десетине непотребних агенција.

         „То су мере за заустављање крварења и спречавање банкрота, али су потребне и дугорочне мере за прави привредни опоравак. Радиће се истовремено на обе ствари”, обећао је Дачић.

         Већ од понедељка, како је рекао, почиње доношење интервентних закона, а до краја следеће недеље Скупштини ће бити поднети предлози свих закона и аката за нормално функционисање и стабилизацију финансијског стања.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари