Дачић: Русија и Кина не дају да се тема Косова скине с дневног реда Уједињених нација

НА СТРАНИ ШИПТАРА У СБ УН БИЛИ СВИ ЗАПАДНЕ „ПАРТНЕРИ“ БЕОГРАДСКЕ ВЛАСТИ

Ивица Дачић

  • На јучерашњој седници Савета безбедности и неколико великих сила, а не само Приштина, тражило да се тема Косова скине са дневног реда, да се прореде састанци, да не буду на свака три месеца него на шест месеци, али и да су неке велике силе први пут изнеле захтев да се укине мисија UNMIK-а на Косову и Метохији
  • „Ми нећемо допустити да неко каже да је проблем Косова и Метохије решен, јер он није решен зато што једнострани акт не представља решење. Може се решити само договором, односно решењем које ће бити у обостраном интересу и Срба и Албанаца“

        ПРВИ потпредседник Владе Србије Ивица Дачић изјавио је да не постоји сагласност великих земаља, пре свега Русије и Кине, да се тема Косова скине с дневног реда Уједињених нација (УН) и да се укине мисија УН на Косову и Метохији, односно да се укине Резолуција 1244.

        „За Србију је веома важно да се тема Косова и Метохије задржи у фокусу Уједињених нација, односно Савета безбедности“, навео је Дачић у писаној изјави о седници Савета безбедности УН и након састанка са генералним секретарем УН Антониом Гутерешем.

        Он је истакао да је на јучерашњој седници Савета безбедности и неколико великих сила, а не само Приштина, тражило да се тема Косова скине са дневног реда, да се прореде састанци, да не буду на свака три месеца него на шест месеци, али и да су неке велике силе први пут изнеле захтев да се укине мисија UNMIK-а на Косову и Метохији.

        „За нас је важно да се међународна заједница држи у фокусу са свим проблемима који постоје на Косову и Метохији и зато је ова седница, иако је била веома бурна, за нас била веома значајна јер смо, по ко зна који пут, поновили да Приштина не испуњава оно што је њен задатак на основу Резолуције 1244 и на основу Бриселског дијалога, као и да Приштина не имплементира Бриселски дијалог“, навео је Дачић.

        Он је казао да је изнео податке о томе да су Срби „највеће жртве геноцида и етничког чишћења" наводећи да се од више од 200.000 протераних Срба, само 1,9 одсто вратило, а од десетине хиљада Срба који су некада живели у Приштини, Урошевцу, Пећи, Подујеву, тај број се данас мери на мање од хиљаду, а негде и од стотину.

        „Ми желимо компромисно решење, желимо дијалог и у томе се и састоји иницијатива председника Вучића и наставићемо с таквом политиком. Ми нећемо допустити да неко каже да је проблем Косова и Метохије решен, јер он није решен зато што једнострани акт не представља решење. Може се решити само договором, односно решењем које ће бити у обостраном интересу и Срба и Албанаца“, нагласио је Дачић.

        Он је казао да је са Гутерешом разговарао о Косову и Метохији, о наставку учешћа српских војника и полицајаца у мировним мисијама Уједињених нација широм света.

        Генерални секретар Антонио Гутереш најавио је да ће следеће недеље телефоном разговарати с председником Вучићем о регионалној стабилности.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари