ДАЧИЋ: Привреда се урушава, морамо ојачати темељ Србије

ПРЕМИЈЕР ОБЕЋАО ДА НЕЋЕ БИТИ ЗАМРЗАВАЊА НИ ПЛАТА НИ ПЕНЗИЈА,

А НИ СТЕЗАЊА КАЈИША

  • Привреда Србије се „урушава и пропада”, огроман број грађана је „запао” у сиромаштво и стога финансијски сектор мора више да учествује у оживљавању привреде
  • Огромне социјалне разлике подривају стабилност државе и друштва, политичка власт мора бити инструмент у рукама народа за остваривање праведније расподеле друштвеног богатства
  • Дачић је обећао да ће основни циљ нове владе бити да ојача темељ Србије и да ће у остварењу тог циља окупити и објединити најумније људе
  • Међу циљевима владе биће „заустављање изумирања нације и стварање услова за пораст животне снаге народа, обнављање становништва, стимулисање рађања више деце у породицама и помоћ трудницама и породиљама”
  • За два до три века најдаље Србија ће остати празна, рекао је Дачић и додао да ће влада хитно изаћи „са конкретним мерама за заустављање биолошког нестанка Србије”
  • Мандатар је поручио да ће и запослене и послодавце позвати на социјални договор. Дачић је указао и да је огромно социјално раслојавање довело до тога да Србима има један одсто богатих и огроман број сиромашних
  • Ниједан грађанин Србије не сме да буде дискриминисан због тога што није Србин, али са друге стране ниједан Србин у Србији не сме бити дискриминисан због тога што јесте, навео је Дачић

        ЕКОНОМСКА политика нове владе неће се заснивати на позивима грађанима да „штеде и стежу каиш, власт и финансијски сектор морају да деле судбину свога народа – рекао је мандатар Ивица Дачић у експозеу у Скупштини Србије пред којом је било да изабере нову владу и одобри њен програм.

        Дачић је већ на почетку излагања рекао да од привредника тражи да плаћају порезе и не отпуштају раднике, да инвестирају у Србији и не износе капитал у иностранство.

        Указујући на проблем буџетског дефицита Србије, Дачић, који је у кампањи говорио да му не треба Међународни монетарни фонд, рекао је да ће Влада Србије наставити разговоре са том међународном институцијом.

        „Неће бити ни замрзавања плата ни пензија”, поновио је Дачић.

        Он је рекао да се привреда Србије „урушава и пропада”, да је огроман број грађана „запао” у сиромаштво и да стога финансијски сектор мора више да учествује у оживљавању привреде.

        „Огромне социјалне разлике подривају стабилност државе и друштва, политичка власт мора бити инструмент у рукама народа за остваривање праведније расподеле друштвеног богатства”, поручио је Дачић у обраћању посланицима.

        Дачић је обећао да ће основни циљ нове владе бити да ојача темељ Србије и да ће у остварењу тог циља окупити и објединити најумније људе.

        Не желим да се бавим поделама, нити расцепима у време комунизма, поделом на партизане и четнике, старосесдеоце и дошљаке, на поделе по верској и националној припадности.

        „Желим да изградимо интегралну визију будућности Србије и владу окренуту будућности а не прошлости”, поручио је мандатар.

        Дачић је био недвосмислен: Србија неће признати независност Косова. Међутим, при том је нагласио да је потребно срповести све што је договорено у дијалогу са Приштином.

        „Влада Србије жели нормализацију живота свих грађана на територији Косова и Метохије. Потребно је спровести све оно што је договорено у техничком дијалогу са Приштином и наставити дијалог на политичком нивоу, уз учешће највиших државних функционера”, рекао је Дачић.

        Он је истакао да ће питање КиМ бити решавано мирним средствима, унапређењем дијалога, уз поштовање демократских решења.

        Убрзање европских интеграција уз максималне напоре за добијање датума за почетак преговора са ЕУ циљ је нове владе Србије, рекао је Дачић

        „Ова Влада ће спровести неопходне системске мере и испунити критеријуме које је успоставио Европски савет у Копенхагену и процес стабилизације и придруживања”, поручио је Дачић у свом експозеу и додао да испуњавање услова за пријем Србије у ЕУ треба сматрати делањем за општи цивилизацијски напредак наше земље.

        Према његовим речима, главни елементи реформе су успостављање тржишне економије, постизање макроекономске стабилности, јачање владавине права и борба против корупције и организованог криминала.

        „Влада Србије неће приватизовати ЈП Електропривреду Србије, а задржаће већинско власништво и у другим стратешки важним јавним предузећима која имају монополску позицију на тржишту, као што су Железница, ПТТ, Аеродром”, рекао је Дачић.

        Он је такође најавио да ће бити извршена реформа јавних предузећа у циљу ефикаснијег пословања и унапређења квалитета и конкурентности њихових услуга.

        „Управљање јавним предузећима биће професионализовано, а Влада ће преузети контролну улогу”, поручио је он.

        Као највећи проблем Србије, Дачић је навео пад наталитета и указао на то да је сваке године у Србији за око 40.000 већи број умрлих од рођених.

        Међу циљевима владе зато ће бити „заустављање изумирања нације и стварање услова за пораст животне снаге народа, обнављање становништва, стимулисање рађања више деце у породицама и помоћ трудницама и породиљама”.

        „За два до три века најдаље Србија ће остати празна”, рекао је Дачић и додао да ће влада хитно изаћи „са конкретним мерама за заустављање биолошког нестанка Србије”.

        Мандатар је поручио да ће и запослене и послодавце позвати на социјални договор. Дачић је указао и да је огромно социјално раслојавање довело до тога да Србима има један одсто богатих и огроман број сиромашних.

        Пред нама је нова четворогодишња утакмица са проблемима и борба за добробит свих грађана Србије, а народ је једини селектор, онај који одлучује да ли смо добри или не, да ли треба да учествујемо у тиму или не, рекао је данас у Скупштини Србије мандатара Ивица Дачић.

        „Држава, ако желимо да буде јака, и истовремено праведна и солидарна, захтева читав низ нових правила, правила која ће бити донета у договору са читавим друштвом. Нова правила, не као израз воље владајуће елите, већ као резултат договора државе и привреде, синдиката, медија, удружења, финансијских институција”, казао је Дачић.

        Он је додао да ред и закон морају да буду исти за све, од политичара, преко крупних капиталиста, до обичних грађана.

        „За ову Владу неће бити важно шта и како ће да каже, него шта и како ће да уради. Ми хоћемо да промовишемо резултат и други ПР нама није потребан. Ми нећемо причати о пожарима. Ми ћемо их гасити. И учинити све да до њих не долази”, поручио је Дачић.

        Влада ће поштовати достигнути степен аутономије АП Војводине, на начин који је дефинисан Уставом Републике Србије и Статутом АП Војводине, поручио је Дачић и додао да нема разлога за другачију политику према Војводини, зато што је „то аутономија у Србији, а не против Србије”.

        Мандатар Дачић је рекао да ће нова влада подржати иницијативу у доношењу закона о транспарентности власништа у медијима.

        „Ја не кријем да сам премијер, и шта радим, и очекујем да се и они који о том мом раду, и раду ове Владе, буду писали, такође не крију. У том смислу ће се преиспитати и последња промена власништва у Политици”, казао је Дачић.

        Борићемо се против цензуре и за ослобађање новинара од политичких притисака, али и притисака уредника, власника и других центара моћи. У овој области треба онемогућити сваки монопол и политичку контролу над медијима, поручио је Дачић.

        „Ни ја, ни Влада Србије, немамо, нити ћемо имати амбицију да радимо туђи посао. Дакле, ова Влада неће имати своје спин докторе који ће се бавити уређивањем медија. И где год то будемо могли, а да не угрозимо егзистенцију људи и опстанак тих медија, трудићемо се да изађемо из власничке структуре”, навео је мандатар.

        Мандатар Ивица Дачић поручио је данас да ће нова влада наставити да унапређује људска и мањинска права, а да ће Албанцима на југу Србије понудити интеграцију у политички и социјални систем.

        „Ми желимо да Албанцима понудимо интеграцију у политички и социјални систем Србије, а да се против криминала, екстремизма и тероризма заједнички оштро боримо”, рекао је Дачих.

        Како је додао, Србија као модерна и демократска држава, жели договор о заједничком животу у интересу мира и безбедности и за Србе, и за Албанце који живе на југу Србије.

        Ниједан грађанин Србије не сме да буде дискриминисан због тога што није Србин, али са друге стране ниједан Србин у Србији не сме бити дискриминисан због тога што јесте, навео је Дачић.

        Он је рекао да Србија жели буде фактор мира и стабилности у региону, а да ће се сви неспоразуми решавати на миран начин и у духу сарадње.

        „Ако кажу да реч Балкан значи крв и мед, доста је било крви, време је да осетимо и укус меда. Србија пружа руку помирења. Свима. Немојмо више да се бавимо прошлошћу, бавимо се будућношћу. Желимо добре односе, уз узајамно поштовање суверенитета и територијалног интегритета сваке државе”, казао је Дачић у свом експозеу пред посланицима Скупштине Србије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари