Дачић није изнео ништа ново, већ је вртео и поделу и размену

Реакције на Дачићев „косовски курс“ и „косовску федерацију“ Ангеле Меркел

Фото: Медија центар Београд

Разговарала: Диана Милошевић

  • Не могу да замислим Меркелову која говори о федерацији, већ само о федерализму и мислим да је то споменула, а да је Дачић није добро чуо
  • Заговарање поделе је логика губитника, Ћосића, Тадића... то је политика „дај шта даш“, дај ми бар мало...Ту нема ниједне нове идеје како да ојачају државно и национално присуство Србије на Косову, што би морали да раде
  • То је дефанзивна политика. Београд никада није направио потез да натера Приштину да се брани. Стално се ми бранимо

Душан ЈАЊИЋ, оснивач и председник Форума за етничке односе:

         Дачић не каже ништа ново. Већ је вртео идеју размене и поделе. Једино, раније је, док је био са Милошевићем, хтео то са војском, па је онда са Тадићем три године говорио да би без војске, а сада има мало претње војном силом.

         То је Дачићев предизборни интервју Новостима, али без обзира на то, Дачић је министар полиције и на то није смео да заборави. Ову врсту изјава би требало да препусти министру одбране.

         Даље, начин на који говори у суверенитету који „престане када се спусти магла и хеликоптери не могу да лете“ говори исто оно што се прича да је Београд створио барикаде да би се говорило о подели.

 

НЕНАУЧЕНА ЛЕКЦИЈА

         Мислим да му не треба ни једна ни друга ствар - ни да прети празном пушком, ни да отвара поделу. 

         Иначе, не могу да замислим Меркелову која говори о федерацији, већ само о федерализму и мислим да је то споменула, а да је Дачић, учећи уз ручак, није добро чуо.

         Међутим, на један ентитет од два милиона људи, какав је Косово, не можете да примените ни федерализацију ни децентрализацију, јер по европским стандардима треба вам 1,5 милиона становника за регион.

         Може да се говори о повезивању општина и аутономији, односно о Ахтисарију Плус. Е, сад мислим да Дачић није добро научио лекцију уз ручак. Савет Дачићу је да потражи документ „Децентрализација Косова и организовање српске заједнице на КиМ“. Радили су га Јуком и Форум за етничке односе за потребе Коорданационог центра за КиМ док је Човић био на челу тог тела.

 

`ПОДЕЛА` ЈЕ ОПАСНА ПОРУКА

         Не би било лоше да Дачић прочита шта су људи радили пре њега да се опет не би десило да за неким ручком чује нешто што мисли да је ново, а скувано је одавно у домаћој кухињи.

         Заговарање поделе је логика губитника, Ћосића, Тадића... то је политика „дај шта даш“, дај ми бар мало...Ту нема ниједне нове идеје како да ојачају државно и национално присуство Србије на Косову, што би морали да раде.

         То је дефанзивна политика. Београд никада није направио потез да натера Приштину да се брани. Стално се ми бранимо.

         Почетак деветнаестог века је био доба колонијализма, подела и размене. То није на нивоу савремене политике. Ако се мењају границе, то мора да се деси уз сагласност свих страна, Београда, Приштине, Москве...А опасна је порука дата у овом интервјуу - да смо спремни на поделу. Ако се успостави принцип поделе, сутра ћемо да се разграничавамо и делимо и са Санџаком, и Београд ће да се подели са Земуном...

         

Неки нам политичари нуде земљу на истоку Србије

  • Јасно је да је кандидатура приоритет за странке на власти и само можемо да се надамо да власт неће попустити под притиском Запада, који ће бити све снажнији
  • Слажем се са Јеремићем и сматрам да треба тражити решење у оквиру Резолуције 1244. и да се у томе мора истрајати

Драгиша МИЛОВИЋ, председник општине Звечан:

         Не знам шта је Меркелова понудила, али је очигледно да у влади нема заједничког става. Нарочито када је реч о северу Косова.

         Имамо и Драшковића који нуди Ахтисарија као спасоносно решење. Тврди да нам, у  супротном, следи Олуја.

         Имамо и аналитичаре који нам нуде земљу у источном делу Србије.

         И Дачићеве изјаве гледам као један од таквих модуса...

         Али, са Јеремићем се слажем и сматрам да треба тражити решење у оквиру Резолуције 1244. У томе се мора истрајати.

         Јасно је да је кандидатура приоритет за странке на власти и само можемо да се надамо да власт неће попустити под притиском Запада, који ће бити све снажнији.

 

Сви модалитети за КиМ захтевају промену Устава!

 

  • Чудим се колико се разилазе изјаве о Космету Дачића и Јеремића, а од истог су дана
  • Западне силе се тренутно држе онога што су рекле признавањем Косова, али је очигледно да постоји простор за маневар и компромис

Андреја САВИЋ, бивши шеф БИА:

         У Уставу стоји да је Косово део Србије и ту је Јермић у праву. Министар полиције излази са једним од могућих модалитета, али много је могућности на столу.

         Морам да кажем да се чудим колико се изјаве Дачића и Јеремића – од истог дана – разилазе. Они су коалициони партнери и у истој влади, а изјаве су им потпуно контрадикторне

         Могу само да закључим да влада још нема конкретну одлуку шта ће радити са националним питањем значаја КиМ.

         Ми до 9. децембра морамо направити национални консензус и изаћи са заједничким ставом, јер сви модалитети захтевају промену Устава, а зна се како се то ради.

         Западне силе се тренутно држе онога што су рекле признавањем Косова, али је очигледно да постоји простор за маневар и за компромис.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари