ДАЧИЋ: Нећу да водим небеску Србију, немамо више снаге за узалудне борбе

ПРЕМИЈЕР И МИНИСТАР СПОЉНИХ ПОСЛОВА У ДВОДНЕВНОЈ ПОСЕТИ БРИСЕЛУ

  • Владајућа коалиција је у коалиционом споразуму договорила да ће примењивати и спроводити све споразуме који су договорени у Бриселу, због чега – нагласио је Ивица Дачић - одлука о фусноти није ништа ново, већ је реч само о примени договореног
  • Премијер уочи поласка за Брисел нагласио да је за њега централно питање хоће ли Срби на Косову опстати, хоће ли Косово бити међународно признато и хоће ли Срби прихватити легитимитет приштинских институција
  • Све остало је небитно. Немамо више капацитета за узалудне борбе. Морамо тачно да знамо зашто се боримо

         ПРЕДСЕДНИК Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић и министар спољних послова Иван Мркић боравиће у дводневној посети Краљевини Белгији 4. и 5. септембра.

         Дачић и Мркић састаће се првог дана посете са председником Савета Европске уније Херманом ван Ромпејом, председником Парламента ЕУ Мартином Шулцом и високим представником ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон.

         Они ће разговарати и са министром унутрашњих послова Краљевине Белгије Жоел Милке, комесаром за проширење ЕУ Штефаном Филеом, комесаром за унутрашње послове ЕУ Сесилијом Малстром и комесаром ЕУ за енергетику Гинтером Етингером.

         Дачић и Мркић ће се другог дана посете срести са замеником директора Генералног директората за енергетику Фабрициом Барбасом, генералним директором Генералног директората за проширење Европске комисије Стефаном Санином и генералним секретаром Енергетске повеље Урбаном Руснаком.

         Такође, предвиђени су састанци и са министром спољних послова Краљевине Белгије Дидијеом Рејндерсом и са државним секретаром те земље за азил и миграције Мажи де Блок.

         Дачић је, иначе, изјавио да је званични Београд спреман за наставак дијалога са Приштином и да ће Србија предузети све како би добила датум за отпочињање преговора о чланству у ЕУ.

         Дачић је у изјави за новинаре поновио и да наша земља због тога неће прихватити нешто што није у њеном националном и државном интересу.

         Он је указао на то да ЕУ треба да буде коректна према Србији, што значи да за нашу земљу не поставља нове услове за добијање датума за почетак преговора.

         Дачић је рекао да ће саговорнике у Бриселу упознати са приоритетима Владе и реформама које она намерава да спроведе, као и са пакетом социјално-економских мера.

         У разговору са европским званичницима ће, како је нагласио, указати и на значај политичке стабилности у Србији, као и на спремност наше земље за наставак дијалога са Приштином.

         Према његовим речима, теме разговора биће и економија, начини за смањење буџетског дефицита, раст производње и отварање нових радних места.

         Дачић  је указао да спроводи реалну политику и оценио да се не треба јуначити око фусноте.

         Истовремено је поновио да ће Србија поштовати све договоре које је у Бриселу постигла претходна влада.

         „Нећу да водим небеску Србију, већ Србију која ће да води реалну политику. Нећу дозволити узалудне жртве ни због чега. Не треба да се хероишемо на питању фусноте, а да прихватамо царину на административним прелазима”, рекао је Дачић и констатовао да је претходно београдски преговарачки тим правио херојство на фусноти, а истовремено потписао да ће на административним прелазима „можда бити неки царински сведоци”.

         Премијер је такође нагласио да је за њега централно питање хоће ли Срби на Косову опстати, хоће ли Косово бити међународно признато и хоће ли Срби прихватити легитимитет приштинских институција.

         „Све остало је небитно. Немамо више капацитета за узалудне борбе. Морамо тачно да знамо зашто се боримо. Питање учешћа на скуповима ваљда је нама у интересу”, рекао је Дачић и додао да је одлука око учешћа Србије на међународним скуповима пођедностављено питање, и да се ради о поштовању постигнутог договора у Бриселу.

         Дачић је указао да је владајућа коалиција у коалиционом споразуму договорила да ће примењивати и спроводити све споразуме који су договорени у Бриселу, због чега одлука о фусноти није ништа ново, већ је реч само о примени договореног.

         „За Србију је суштинско питање да Косово буде другачије представљано у односу на Србију и то је испуњено. Да ли ће се фуснота налазити на табли или на папиру, у смислу докумената, мање је важно питање од тога да ли је Косово представљено на други начин од свих других међународно признатих држава”, поручио је премијер.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари