ДАЧИЋ: Настављамо у ЕУ, очистићемо Србију од корупције и криминала

НАПРЕДЊАЦИ И СОЦИЈАЛИСТИ ХОЋЕ ДА У НАРЕДНИХ 15 ДАНА

САСТАВЕ ВЛАДУ ОД 15 РЕСОРА

  • ВУЧИЋ: Били смо пред избором да имамо наставак агоније, наставак мука до којих нас је довела дванаестогодишња управа ДС или да заједно са СПС-ом и њеним коалиционим партнерима покушамо да доведемо Србију до промена
  • ДАЧИЋ: Нико не треба да има било какву бојазан везано за намере ове владе. То је рекао и председник Републике Србије у свим разговорима које је имао са међународним званичницима. То смо чули и од председника СНС господина Вучића и то је наше заједничко опредељење. О томе сам разоварао и са господином Динкићем пре неколико дана - значи, ова Влада ће бити Влада која ће Србију даље водити ка ЕУ

         СРПСКА напредна странка и странке у коалицији са СПС усагласиле су данас политичке циљеве и задатке нове владе и оценили да она треба да буде формирана у најкраћем могућем року, односно у наредних 15 дана.

         Мандатар за састав нове владе Ивица Дачић рекао је новинарима након разговора са представницима СНС да кадровска решења нису договорена, али да је почетни предлог да влада има око 15 ресора.

         Дачић је рекао да су заједничка опредељења странака које би требало да чине нову владу да Србија буде чланица Европске уније, да буде фактор стабилности у региону, да се очисти од криминала и корупције и да се поштује принцип социјалне правде.

         Вршилац дужности председника СНС Александар Вучић рекао је да будућа влада мора жестоко да се бори против корупције и криминала и да је један од главних циљева добијање датума поцетка преговора.

         Вучић је рекао да ће се СНС залагати за укидање рестриктивног закона о јавном информисању и о јавним набавкама.

         Лидери СНС и коалиције СПС-ПУПС-ЈС почели су данас разговоре о састављању владе, након што је председник Србије Томислав Николић мандат за састав владе дао председнику социјалиста Ивици Дачићу.

         Руководство СНС на преговорима предводи вршилац дужности председника напредњака Александар Вучић, а делегацију коалиције СПС-ПУПС-ЈС Ивица Дачић.

         ВУЧИЋ: Даме и господо новинари, желим да вас обавестим да су СНС и коалиција СПС-ПУПС-ЈС почели разговоре о формирању будуће владе Републике Србије. Данас је овде у просторијама СНС наш гост био мандатар господин Ивица Дачић. Постигли смо сагласност политичких воља да се формира влада Републике Србије у најкраћем могућем року. Постигли смо највећим делом сагласност, не само око политичких принципа, политичких циљева већ и око резултата које би влада требало да постигне.

         Што се тиче кадровских решења, једино је досад разговарано и договорено да председник владе буде мандатар господин Дачић.

         Сарадња СНС и СПС није била успостављана у претходном периоду. Ово, свакако, није лака и једноставна ствар за обе странке, али ја ћу у име СНС рећи оно што сматрам веома важним - да смо ми били пред избором да имамо наставак агоније, наставак мука до којих нас је довела дванаестогодишња управа ДС или да заједно са СПС-ом и њеним коалиционим партнерима покушамо да доведемо Србију до промена, да направимо другачији амбијент, да обезбедимо бољи живот за наше грађане.

         Ми смо се усагласили да будућа влада води жестоку борбу против корупције и криминала. Борба против корупције и криминала биће једна од кључних тачака нашег програма и мораће да доведе до значајних резултата.

         Сагласили смо се да датум за отпочињање преговора о придруживању ЕУ буде један од циљева и проверљивих резултата у мандату владе и ми ћемо ове разговоре наставити у наредном периоду. Мандатар, господин Дачић, рекао је да би волео да у наредних 15 дана завршимо формирање ове владе. А што се СНС тиче, могу да вам кажем да ћемо у недељу имати седницу Главног одбора наше странке где ћемо одлучивати о учешћу у влади, али и да ћемо дати све од себе да влада која се формира буде ефикасна, да буде мања влада од постојеће.

         Једино што бих замолио, не оне новинаре и не оне људе који су до сада служили Демократској странци, већ све оне који су увек били на страни професије - да сачекају да се влада формира, да видите, после 100 дана и после годину дана, да ли је влада донела добре резултате или влада није донела добре резултате, а не да унапред неко зна какви ће резултати да буду.

         Ми ћемо донети много мера којима мислим да ће се људи у Србији обрадовати - од укидања рестриктивног Закона о јавном информисању до Закона о јавним набавкама који ће променити и донети много тога доброг, али о томе ће вам господин Дачић више говорити.

         ДАЧИЋ: Ово је можда историсјки датум пре свега кад је реч о разговорима између СНС и њене коалиције и коалиције СПС-ПУПС-ЈС, јер до сада нисмо водили било какве разговоре о   сарадњи. Сигурно је да постоје различита мишљења, различити погледи и различите оцене наших странака на нешто што је било у прошлости, али мислим да постоји заједничко и јединствено опредељење  да учинимо све што можемо да садашњост и будућност Србије буде у изградњи једног демократског, економски развијеног и социјално одговорног друштва Србије, која ће бити чланица ЕУ, Србије која ће бити фактор мира и стабилности у региону, Србије која ће бити очишћена од криминала и корупције и насиља, земље која сигурно мора да свој принцип социјалне правде који је записан у Уставу проба да преточи и у конкретну економску и социјалну политику коју влада Србије треба да води.

         У том смислу, из разговора које сам имао са представницима, са председником или да тако кажем вд председника СНС, Александром Вучићем, као и са представницима УРС, начелно постоји спремност и сагласност за формирање парламентарне већине и у складу са тим сам се ја јуче обратио председнику Републике господину Томиславу Николићу и затражио мандат за формирање владе.

         Ово је први састанак који ја као мандатар, заједно са лидерима осталих странака  из наше коалиције ПУПС-а и ЈС, имао са политичким странкама које би требало да чине парламентарну већину. Разговараћу у наредним данима и са УРС-ом, односно господином Динкићем, а разговараћу и са другим странкама које нису изразиле до сада заинтересованост или жељу да чине парламентарну већину.

         На крају крајева, разговори су потребни чак и са онима који немају ни намеру да подржавају владу пре свега због тога што мислим да ови принципи за које се залажемо јесу нешто што је од велике важности не само за политичке странке него  и за све грађане у Србији.

         Веома је битно да се органи нове власти у Србији конституишу што пре. То би требало да се уради из два корака. Прво треба завршити конституисање парламента - то значи избор председника Народне скупштине Републике Србије, потпредседника, радних тела - па након тога одржати нову седницу на којој би била изабрана нова Влада Републике Србије. Али, то подразумева и доношење предлога, усвајање евентуално измена и допуна Закона о министарствима и све то треба припремити. У наредних 15-ак дана би могло све то не само да буде припремљено него и да буде завршено.

         Опредељење је да Влада Републике Србије буде мања, да има мање министарстава, да има мање чланова владе. Наш неки почетни предлог био би да тај број буде негде око 15 министарстава.

         У јавности постоји мишљење да треба да буде што мање министарстава, али кад дођете на ту тему онда постоје многе институције у Србији које сматрају да би укидање или премештање тог министарства у неки други ресор значило неки лош знак према тој области, тако да ћемо на основу тог нашег почетног предлога разговарати са свим заинтереосваним институцијама, организацијама, да видимо шта мисле, јер није нама овде циљ да буде мање него што је било до сада, него да то буде функционално и да буде логично спајање. Не може се спојити нешто што је неспојиво.

         Желим само да напоменем још једном: циљ ове Владе ће сигурно бити европске интеграције Србије, датум отпочињања преговора, даље приближавање чланству, али не само то него и потпуно прихватање и реализација европских стандарда, од области политичке демократије па до економије и уопште односа у друштву. Такође, Србија ће развијати добре односе у региону са жељом да будемо фактор стабилности и добрих односа са свим земљама и народима који живе у нашем региону.

         Нико не треба да има било какву бојазан везано за намере ове владе. То је рекао и председник Републике Србије у свим разговорима које је имао са међународним званичницима. То смо чули и од председника СНС господина Вучића и то је наше заједничко опредељење. О томе сам разоварао и са господином Динкићем пре неколико дана - значи, ова Влада ће бити Влада која ће Србију даље водити ка ЕУ.

         (следи наставак)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари