Брнабић: Пензионерима прво по 5.000, а од јануара - повећање пензија за 5 одсто

ПРЕДСЕДНИЦА ВЛАДЕ ГОВОРИЛА НА ЕКОНОМСКОМ САМИТУ СРБИЈЕ У БЕОГРАДУ

Ана Брнабић

  • Изјавила да повећање пензија у претходне две године уз најављено повећање значи да ће 90 одсто пензионера у Србији имати веће пензије него пре 2014. године, односно пре него сто су покренуте мере фискалне консолидације
  • Навела је да је договорено да запослени у администрацији на републичком и локалном нивоу добију пет одсто повећања како би их охрабрили да боље раде. Додала је да држава жели да створи услове да администрација добро ради, али и да та служба не буде најпожељније место за рад младих
  • Додала је да се са Министарством финансија и Народном банком Србије разматрају нови начини да се мотивишу људи да пређу на безготовинско плаћање и додала да ће у наредних неколико месеци јавности бити представљени начини како да се то оствари
  • Навела је да је јавни дуг Србије у односу на децембар 2016. године смањен за осам одсто бруто домаћег производа, да је ове године остварен раст спољне трговинске размене, извоза и директних страних инвестиција од по 13 одсто, а да је број новозапослених повећан за 5,5 одсто“

        ПРЕМИЈЕР Ана Брнабић изјавила је данас да је Влада створила услове за трајно повећање пензија и плата великом броју запослених у јавном сектору који су поднели највећи терет штедње.

        „Спремамо се да исплатимо једнократну помоћ од 5.000 динара као подршку пензионерима, а од 1. јануара наредне године да им повећамо пензије за пет одсто“, рекла је Брнабић на Економском самиту Србије у Београду.

        Додала је да повећање пензија у претходне две године уз најављено повећање значи да ће 90 одсто пензионера у Србији имати веће пензије него пре 2014. године, односно пре него сто су покренуте мере фискалне консолидације.

        Брнабић је навела да ће плате у јавном сектору за највећи број запослених бити повећане за 10 одсто и додала да се водило рачуна пре свега о сектору просвете и здравства, али и о безбедносним службама где ће запосленима у тим областима такође бити повећане плате.

        Казала је да је договорено да запослени у администрацији на републичком и локалном нивоу добију пет одсто повећања како би их охрабрили да боље раде.

        Додала је да држава жели да створи услове да администрација добро ради, али и да та служба не буде најпожељније место за рад младих.

        „Србија сада има здраве основе на којима може да гради одрживи динамични привредни раст“, рекла је Брнабић и додала да због тога фокус треба да буде на дигитализацији образовања.

        Додала је да је сигурна да ће Србија успети у томе јер како је оценила „има огроман потенцијал и сопствене ресурсе који ће омогућити веће плате, бржи привредни раст али и заустављање одлива мозгова“.

        Брнабић је казала да се паралелно ради на реформи јавне управе како би се створила ефикаснија, професионалнија јавна управа која је одговорна грађанима и привреди.

        „Имамо пуно посла да урадимо у области владавине права, обезбеђивању ефикаснијег судства и борби против корупције“, оценила је премијерка.

        Она је привредницима на скупу рекла да ће држава наставити борбу против сиве економије и најавила наставак рада на реформи инспекције.

        Додала је да се са Министарством финансија и Народном банком Србије разматрају нови начини да се мотивишу људи да пређу на безготовинско плаћање и додала да ће у наредних неколико месеци јавности бити представљени начини како да се то оствари.

        Привредницима је рекла да је регионална сарадња један од приоритета Србије јер ће повезивање околних тржишта довести до већег броја радних места и инвестиција.

        Брнабић је најавила да ће 30. октобра у Бриселу бити одржан први састанак о примени акционог плана за регионално економско повезивање.

        Говорећи о резултатима рада Владе Србије, премијер је казала да је смањен јавни дуг и да Србија има макроекономску стабилност и фискалну дисциплину, као и да је остварен напредак на Дуинг бизнис листи Светске банке и Глобалној листи конкурентности Светског економског форума.

        „Ова влада наставила је да јача фискалне позиције. Јавни дуг Србије је у односу на децембар 2016. године смањен за осам одсто бруто домаћег производа, а ове године остварен је раст спољне трговинске размене и извоза од по 13 одсто, а број новозапослених је повећан за 5,5 одсто“, казала је она и додала да су директне стране инвестиције порасле 13 одсто.

        Оценила је као добро што је Социјално економски савет повећао минималну зараду за 10 одсто, што ће, како је оценила, највише значити за 350.000 радника који примају најмање зараде у Србији.

        Брнабић је захвалила послодавцима јер су пристали на такав уступак и обећала да ће Влада испунити и олакшати договор око олакшица привредницима.

        „Србија је показала да је стабилан, поуздан и професионалан партнер тиме што је у најтежим околностима окончала седму ревизију аранжмана са Међународним монетарним фондом“, закључила је Брнабић.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари