Лавров саопштио услове Москве за „нуклеарне преговоре” са Американцима

ШЕФ РУСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ УКАЗАО ДА САД ИЗБЕГАВАЈУ СПОРАЗУМ

О СПРЕЧАВАЊУ ШИРЕЊА ОРУЖЈА У КОСМОСУ

  • Нови преговори - предочио је Сергеј ЛАВРОВ - могу бити вођени једино уз узимање у обзир свих стратешких фактора укључујући и арсенале стрaтешког ненуклеарног оружја, оружја у космосу, системе противракетне одбране и обичне врсте наоружања

         ШЕФ руске дипломатије Сергеј Лавров Лавров саопштио је данас услове Москве за нове  „нуклеарне преговоре” са Американцима.

         Притом је нагласио да сваки нови преговори са САД о смањењу нуклеарног наоружања - што се Руске Федерације тиче - могу бити вођени једино уз узимање у обзир свих стратешких фактора укључујући и арсенале стрaтешког ненуклеарног оружја, оружја у космосу, системе противракетне одбране и обичне врсте наоружања.

         Све је ово Лавров изнео у интервјуу агенцијама Блумберг и Асошијејтед Прес. Па наставио:

         „Стратешка стабилност је доведена у питање. Данас она зависи од већег броја фактора него што је то било за време „хладног рата“. Поред нуклеарног оружја свих врста, постоје и нове врсте оружја, стратешког и ненуклеарног и са озбиљнијим војним ефектом. Такозвани амерички програм Prompt Global Strike (Брзи глобални удар) представља фатор који се осећа и који ће веома оозбиљно утицати на стратешку стабилност“.

         Лавров је указао и да САД „одбијају предлоге за закључивање споразума о спречавању ширења оружја у космосу“.

         „САД планирају да поставе оружје у космос што ће бити веома озбиљан фактор стратешке нестабилности“ - упозорио је шеф руске дипломатије.

         Систем ПРО - додао је - такође утиче на стратешку стабилност. Утолико више што споразум о свеобухватној забрани нуклеарних тестова треба да ступи на снагу јер САД тек треба да га ратификују - рекао је Лавров, истакавши да је то веома важан фактор у померању баланса конвенционалног наоружања у корист земаља НАТО, после распада СССР и источног блок.

         Лавров је поновио и поруку руског председника Владимира Путина: да је неопходно имати у виду не само амерички и руски арсенал, већ и стратешке арсенале других земаља.

         „Мислим да САД разумеју шта имамо у виду и да сматрају да је ово исправан приступ. У крајњој линији, Обама је рекао председнику Путину да је спреман да замоли експерте да то заједно са њим расправе“ - рекао је Лавров.

         Барак Хусеин Обама изјавио је да Вашингтон има намеру да преговара са Москвом о смањењу нуклеарног потенцијала на по 1.000 бојевих глава.

         Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари